Ева Мендес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ева Мендес
Мендес во 2009
ЗанимањеГлумица
Активен1998–сегашност
Вонб. другарЏорџ Гаргуревич (2003-)

Ева Мендез (на англиски: Eva Mendes) e американска глумица со кубанско потекло која е родена на 5 март 1974 година. Нејзиниот талент најмногу го има докажано во филмовите како што се : „Излезни рани“ (2001) со Стивен Сигал, „Брзи и Бесни“ (2003), „Без време“ (2003) со Дензел Вашингтон, „Љубовен терапевт“ (2005) со Вил Смит и „Ghost Rider“ (2007) со Николас Кејџ.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ева е родена во Мајами, Флорида. Нејзиното детство таа го поминала во Лос Анџелес со нејзината мајка, откако нејзините родители се развеле.[1] Студирала на „Државниот Универзитет на Калифорнија“, а подоцна го напуштила и се посветила на глумата. Има една сестра - Џенет и таа живее во Лос Анџелес. Ева долго време веќе е во врска со Џорџ Гаргуревич. Моментално живее на Холивуд Хилс. Кога нема обврски сака да слуша музика, да вози велосипед, да скија и да се качува по планини.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Год. Македонски назив Оригинални назив Улога
1998 Children of the Corn V: Fields of Terror Кир
1998 A Night at the Roxbury деверуша
1999 My Brother the Pig Матилда
2000 The Disciples Марија Серанко
2000 Urban Legends: Final Cut Ванеса Валдеон
2001 Излезни рани Exit Wounds Триш
2001 Денот за обука Training Day Сара
2002 All About the Benjamins Џина
2003 Брзо и Бесни 2 Fast 2 Furious Моника Фуентес
2003 Беше еднаш во Мексико Once Upon a Time in Mexico Ахедрез
2003 Без време Out of Time Алекс Дијаз Витлок
2003 Stuck on You Ејприл
2005 Љубовен терапевт Hitch Сара
2005 The Wendell Baker Story Дорин
2005 3 & 3 Габриела
2006 Trust the Man Фејт
2007 Ghost Rider Роксан Симпсон
2007 Knocked Up себе
2007 We Own the Night Аманда Хуарез
2007 Live! Кати
2007 Cleaner} Ен Норкат
2008 The Women Кристал Ален
2008 The Spirit Sand Saref

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Morgan, Sal (2007-02-19). „Viva Eva - one gutsy, cool gal“. The Sydney Morning Herald. Посетено на 2007-02-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]