Прејди на содржината

Кетрин О'Хара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кетрин О'Хара

Кетрин О'Хара (родена на 4 март 1954) — глумица и комичар со американско-канадско потекло. Добитничка е на Еми-Награнда и Џемини-Награда. О'Хара е позната по нејзиното појавување во комичната емисија СЦТВ, како и по улогите Делија Дитз во Битлџус, Кејт МекКалистер во Сам Дома, Сели во Кошмарот Пред Божиќ и во филмови режирани од Кристофер Гест.

Живот и Кариера

[уреди | уреди извор]

О'Хара е родена и изгледана во Торонто, Онтарио во голема Ирска Католичка фамилија. Нејзината кариера ја започнува во 1974 со појавување во неколку филмови, а потоа ја продолжува со појавувањето во комичното шоу СЦТВ. Во доцните седумдесетти, таа позајмува голем број на гласови во цртани филмови, со што ја зацврстува и продолжува кариерата. Таа има глумено во многу филмови: во 1985 во филмот на Мартин Скорсис, После Часови, како и во два филма на Тим Бартон: Битлџус и Кошмарот Пред Божиќ. Кетрин ја одигрува улогата на Кејт МекКалистер во првита два филма на Сам Дома. Во 2006, се појавува во нејзиниот четврт филм режиран од Кристофер Гест, За Твојата Одговорност. На 9 јуни 2007, добива свое место на Патеката На Познатите во Канада. Во мај 2008, беше прогласено дека Кетрин се кандидирала за серијата на АБЦ, Добро Однесување.

Приватен Живот

[уреди | уреди извор]

Кетрин О'Хара — мажена за режисерот Бо Велч и има два сина, Метју (роден 1994) и Лук (роден 1997). Нејзина сестра е пејачката и автор на песни Мери Маргарет О'Хара, иако и Кетрин е пејачка и автор на песни, со тоа што има испеано и напишано песни во филмот од 2003, Моќен Ветер. Кетрин О'Хара има состојба на Декстрокардија.