Фабио Коентрао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слика од Коентрао

Фабио Александре да Силва Коентраo (р. 11 март 1988) — португалски професионален фудбалер кој игра за Спортинг КП на позајмица од Реал Мадрид и репрезентацијата на Португалија. Главно игра лево назад, тој исто така може да игра како лево крило, и повремено како дефанзивен играч од средниот ред.

Откако професионално почна да игра фудбал во Рио Аве, тој потпиша за Бенфика на 19 години и ќе биде позајмен неколкупати пред да стане важен член на првиот тим, како лев бек. Во 2011 година тој се приклучи на Реал Мадрид.

Португалски интернационалец од 2009 година, Коентрао ја претставува нацијата во две светски првенства и едно Европско првенство.

Роден во Вила до Конде, Коентрао му се придружил на Рио Аве Ф.Ц. во 2004 година на 16-годишна возраст, играјќи три натпревари во Примара Лига во следната сезона за северна страна што би се пренеле. Во 2006-07 тој се етаблира како прв избор, бидејќи Рио Аве едвај ја пропушти промоцијата назад и добро се кандидираше во Така де Португалија, заврши со Спортинг ЦП со победа од 2:1 во Лисабон, со што постигна гол од неговиот тим од 30 метри; додека играше за клубот, тој го доби прекарот "Фиго да Каксинас".

На 1 јануари 2008 година, добивајќи незначителни можности за игра во Бенфика, Коентаро се приклучи на C.D. на Мадејра. Насионал на позајмица до крајот на сезоната. На 3 мај, тој постигна два гола во победата од 3:0 против веќе крунисаниот шампион на лигата, Порто.

Во летото 2008 година, Коентрао премина во Реал Сарагоса, свежо префрлен во шпанскиот Сегунда дивизион. Сепак, по речиси никакви настапи за време на лигата, тој се вратил во Португалија и Рио Аве во јануари 2009 година, кој сè уште е во сопственост на Бенфика; на 15 февруари постигнал по поединечен напор, иако во загуба од 1-3 Порто.

На 5 јули 2011 година, по екстензивните преговори, Бенфика и Реал постигнаа договор во принцип бил околу трансферот на Коентрао, кој истиот ден потпиша шестгодишен договор за 30 милиони евра - Езекиел Гарај отиде во друга насока како дел од договорот. Тој го направи своето деби во пред-сезона пријателски против Лос Анџелес Галакси на 16-ти, создавајќи помош за Карим Бензема. Неговите први две официјални натпревари беа против ФК Барселона за Суперкуп де Еспања: во првиот натпревар, тој дојде како замена за Сами Кедира во втората половина од домашниот нерешен резултат 2-2 и играше како дефанзивен играч од средниот ред, и започна како што се врати во вториот натпревар, 2-3 загуба на Камп Ноу.