Прејди на содржината

Зеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Човечка зеница

Зеница[1] (латински: pupilla) или црнка[2] — дел од окото што е во средината на шареницата. Изгледа црно бидејќи поголемиот дел од влезната светлина се впива од ткивата во окото. Зеницата се отвора и затвора за да се регулира количината на светлина што стигнува до мрежницата.[3][4] Кај луѓето, зеницата е тркалезна, додека други видови, како што се некои мачки, имаат зеници со вертикален расек. Козите имаат хоризонтално ориентирани зеници, а некои сомови имаат прстеновидни зеници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „зеница“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „црнка“Дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Cassin, B. and Solomon, S. (1990) Dictionary of Eye Terminology. Gainesville, Florida: Triad Publishing Company.
  4. Malmström T, Kröger RH (January 2006). „Pupil shapes and lens optics in the eyes of terrestrial vertebrates“. J. Exp. Biol. 209 (Pt 1): 18–25. doi:10.1242/jeb.01959. PMID 16354774.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]