Каролина Плишкова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каролина Плишкова
Karolína Plíšková
Каролина Плишкова на Ролан Гарос во 2016 година
Земја  Чешка
Место на живеење Монте Карло, Монако
Дата на раѓање 21 март 1992
Место на раѓање Лоуни  Чешка
Висина 1,86 m
Тежина 72 кг
Професионалец 2009
Игра со • десна рака
• дворак бекхенд
Заработка 2.280.252 $
Синглови
Резултат: 618–350
Титули во кариера: 9 ВТА, 10 ИТФ
Највисок дострел: 2. (12 јуни 2017)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен ЧФ (2017)
Ролан Гарос ПФ (2017)
Вимблдон 2. коло (2013, 2014, 2015, 2016)
УС Опен Ф (2016)
Двојки
Резултат: 181–144
Титули во кариера: 5 ВТА, 6 ИТФ
Највисок дострел: 11. (31 октомври 2016)

Инфокутијата е последен пат надоградена на:
11 јуни 2017.

Каролина Плишкова (чешки: Karolína Plíšková), (Лоуни, 21 март 1992) - чешка професионална тенисерка.

На ВТА турнирите, Плишкова има девет титули во поединечна конкуренција и пет во конкуренција на двојки, додека во на ИТФ турнирите има 10 победи во поединечна и шест во двојки. На 31 октомври 2016 година, се наоѓала на 11. место на ранг-списокот на двојки. Се очекува да се качи на првото место на ранг-списокот на ВТА на 17 јули 2017 година.[1]

Првото финале на гренд слем турнир го имала во 2016 година на Отвореното првенство на САД кога изгубила со 3 : 0. Како јуниор, Плишкова победила на Отвореното првенство на Австралија во 2010 година кога во финалето ја победила Лаура Робсон. Исто така настапувала за тимот на Чешката Република во Фед купот .

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Нејзини родители се Радек и Марина. Со нејзината сестра Кристина настапува во двојки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Konta denies Halep in thriller, makes history at Wimbledon“. WTA Tennis. Посетено на 11 July 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]