Сами Шаќири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сами Шаќири
Sami Shaqiri
ПрекариДиректор
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Сами Шаќири (албански: Sami Shaqiri; Матејче, Кумановско, 20 март 1952 е поранешен член на ОНА.

Во текот на воениот конфликт во Македонија бил командант на ОНА во 112 регионална бригада (Тетовско). Претходно работел како директор на Штабот за цивилна заштита во Матејче, за подоцна да се стави целосно во функција на ОНА како командант на селото[1].

На 24 јули 2001 година бил ставен на македонската црна список на граѓани[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бела Книга- Теророзмот на т.н. Ослободителна национална армија“, Министерство за Внатрешни работи, стр. 86
  2. „македонска црна листа“. Посетено на 2010-12-25.