Сами Шаќири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сами Шаќири
Sami Shaqiri
Прекари Директор
Род Ushtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војни Воен конфликт во Македонија, 2001

Сами Шаќири (албански: Sami Shaqiri; Матејче, Кумановско, 20 март 1952 е поранешен член на ОНА.

Во текот на воениот конфликт во Македонија бил командант на ОНА во 112 регионална бригада (Тетовско). Претходно работел како директор на Штабот за цивилна заштита во Матејче, за подоцна да се стави целосно во функција на ОНА како командант на селото[1].

На 24 јули 2001 година бил ставен на македонската црна листа на граѓани[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бела Книга- Теророзмот на т.н. Ослободителна национална армија“, Министерство за Внатрешни работи, стр. 86
  2. „македонска црна листа“ (на македонски). http://www.vmacedonia.com/crisis/doc/blackmk.htm. посет. 25 декември 2010 г.