Александра (кралица на Југославија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кралица Александра
Queen Alexandra with her son, Alexander.jpg
Кралицата Александра со синот-престолонаследник Александар II Караѓорѓевиќ
Кралица Александра
На престол 20 март 1944 – 9 ноември 1945
Сопружник Петар II Караѓорѓевиќ
Деца
Александар II Караѓорѓевиќ
Династија Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
Династија Караѓорѓевиќ
Татко Александар
Мајка Аспасија Манос
Почивалиште Кралски гробишта, Атина

Александра Караѓорѓевиќ (25 март 1921 во Атина30 јануари 1993 ) — кралица на Југославија, како сопруга на југословенскиот крал Петар II Караѓорѓевиќ. Од нивниот брак се родил Александар II Караѓорѓевиќ.

Таа била ќерка на грчкиот крал Александар и Аспасија Манос. Пред да се омажи, таа ја имала титулата принцеза на Грција и Данска.