Франсоа Фијон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франсоа Фијон
168ми Премиер на Франција
На должноста
17 мај 2007 – 15 мај 2012
Претседател Никола Саркози
Претходник Доминик де Вилпен
Наследник Жан-Марк Еро
Министер за образование
На должноста
31 март 2004 – 2 јуни 2005
Премиер Жан-Пјар Рафарен
Доминик де Вилпен
Претходник Лик Фери
Наследник Жил де Робјен
Министер за социјални работи
На должноста
7 мај 2002 – 31 март 2004
Премиер Жан-Пјер Рафарен
Претходник Елизабет Гигу
Наследник Жан-Луј Борлo
Лични податоци
Роден(а) 4 март 1954(1954-03-04)(70 г.)
Ле Ман, Франција
Партија UMP
Сопружник Пенелоп Фијон
Занимање адвокат
Вероисповед римокатолик

Франсоа Фијон (француски изговор: [fʁɑ̃swa fijɔ̃]; роден на 4 март 1954 во Ле Ман) е поранешен премиер назначен на тоа место од страна на претседателот Никола Саркози на 17 мај 2007.[1] На функцијата се задржал сè до 15 мај 2012, кога новоизбраниот претседател Франсоа Оланд на негово место го назначил Жан-Марк Еро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Communiqué de la Présidence de la République concernant la nomination du Premier ministre“ (француски). Élysée Palace. 2007-05-17. Архивирано од изворникот на 2007-05-19. Посетено на 2007-05-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Wikinewspar