Прејди на содржината

Чака Кан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чака Кан

Чака Кан (23 март 1953) американски музички изведувач чија кариера траеше пет децении, почнувајќи од 1970-тите години како главен вокалист и фокусна точка на фанк-групата Руфус. Познат како кралица на Фанк, Хан бил првиот уметник на Ритам и блуз кој има хит на кросовер кој има рапер, со "Јас се чувствувам за тебе" во 1984 година. Кан има освоено десет Греми и има продадено околу 70 милиони рекорди низ целиот свет.

Во текот на нејзината соло кариера, Кан има постигнато три златни синглови, три златни албуми и еден платински албум со "Се чувствувам за тебе". Со Руф, таа постигна четири златни синглови, четири златни албуми и два платина албуми. Таа соработува со Рј Кудер, Роберт Палмер, Реј Чарлс, Квинси Џонс, Гуру и Мери Џ. Блиге, меѓу другите. Во декември 2016 година, списанието Билборд ја рангираше како 65-ти најуспешен танцов уметник на сите времиња. Таа беше рангирана на 17-то место во оригиналната список на 100-те најголеми жени во Rock & Roll. Таа е номинирана за индукција во Рокенрол Хал на славните двапати, за првпат беше номинирана за член на Руфус во 2011 година.