Рис Витерспун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Рис Витерспун
Reese Witherspoon 2005.jpg
Витерспун на премиерата на Walk The Line
Роден(а) Лора Џин Рис Витерспун
22 март 1976 (1976-03-22) (39 г.)
Њу Орлеанс, Луизијана, САД
Занимање Глумица, продуцент
Активност 1991 - се уште
Партнер(ка/ки/и) Рајан Филип (1999 - 2007)

Лора Џин Рис Витерспун (англиски: Laura Jeanne Reese Witherspoon) (родена 22 март 1976), најдобро позната како Рис Витерспун, е американска глумица, филмски продуцент, која има достигнато статус да биде една од најплатените глумици во Холивуд.