AC/DC

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од АЦ/ДЦ)
AC/DC
Поранешниот пејач Бон Скот (централно), гитаристот Ангус Јанг и басистот Клиф Вилијамс (во позадина) настапуваат во Улстер Хол, Август 1979
Животописни податоци
ПотеклоСиднеј, Австралија
ЖанровиРок
Рокенрол
Хард Рок
Хеви Метал
Период на активност1973 – до денешен ден
ИздавачиАлберт Рекордс, ЕМИ, Колумбија Рекордс, Епик Рекордс, Атлантик Рекордс, Атцо Рекордс, Електра Рекордс, Ист Вест Рекордс
СоработнициGeordie, The Easybeats, Dio.
Мреж. местоwww.acdc.com
Членови
[[Ангус Јанг ]]
Малколм Јанг
Брајан Џонсон
Клиф Вилијамс
Фил Руд
Поранешни членови
Бон Скот
Сајмон Рајт
Крис Слејд
Марк Еванс
Дејв Еванс

AC/DC (читај: Еј-Си/Ди-Си) е австралиска музичка рок група, формирана во 1973 од браќата Ангус и Малколм Јанг во Сиднеј. Групата се смета за една од првите хард рок и хеви метал групи, покрај Блек Сабат(Black Sabbath) и Лед Цепелин(Led Zeppelin). Но и покрај тоа членовите на групата својата музика секогаш ја класифицирале како рокенрол.

Историја[уреди | уреди извор]

Групата неколкупати го менувала својот состав сè до издавањето на нивниот прв албум Хај Волтеџ(High Voltage) во 1975 година. Составот на групата се стаблизирал кога во 1977 година како нов басист бил примен Клиф Вилијамс, на местото на Мaрк Еванс. Во 1979 година, групата го снимила еден од нивните најпопуларни албуми Хајвеј ту Хел(Highway to Hell), кој бил последниот албум снимен со пејачот Бон Скот, кој починал на 19 јули 1980 година, по цела ноќ помината во пиење алкохол. По неговата смрт, членовите на групата размислувале дали да ја распуштат групата, но сепак решиле да продолжат со свирење и како нов пејач бил избран Брајан Џонсон. Во истата година, групата го снимила својот најпродаван албум и еден од најпродаваните албуми на сите времиња Бек ин Блек(Back in Black). Следниот албум на групата, [For Those About to Rock(We Salute you)], исто така, бил многу продаван и бил нивниот прв албум кој станал број еден во САД.

Кон крајот на 2013 година, еден до основачите на групата, Малколм Јанг, зел пауза поради болест. Подоцна, поради неговата тешка состојба, било објавено дека Малколм повеќе нема да се врати во групата, која започнала да го снима новиот албум, чие излегување било најавено за декември 2014 година.[1]

Галерија на слики[уреди | уреди извор]

nnn

Дискографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Утрински весник, број 4594, петок, 26 септември 2014, стр. 32.