Родени во септември

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Родени во септември е автоматски создадена преку превклучување (трансклудирање) на рачно уредуваните страници за Родени на одреден датум во месец септември.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица Родени во месец септември во Категорија:Родени во септември
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Починати во септември и Категорија:Починати во септември

1 септември


1453  Гонсало Фернандес де Кордобашпански војсководец.
1566  Едвард Алејнанглиски глумец.
1588  Анри II — принц од Конде, француски благородник.
1653  Јохан Пахелбелгермански композитор.
1795  Џејмс Гордон Бенетамерикански издавач на весник.
1835  Вилијам Стенли Џевонс — англиски економист.
1854  Енгелберт Хумпердинк — германски композитор.
1856  Сергеј Виноградскируски научник.
1858  Трајко Китанчев — македонски општественик, литерат, револуционер, просветен работник.
1863  Александар Танев — генерал во бугарската армија.
1888  Андрија Штампархрватски физичар.
1896  А. Ч. Бхактиведанта Свами Прабхупада — индиски хиндуистички теолог.
1898  Димитар Талев — македонски и бугарски писател.
1899  Герман Дамовскикомунистички деец.
1906  Франц Библ — германски композитор.
1920  Ричард Фарнсворт — американски глумец.
1929  Ане Рамси — американска глумица.
1939  Лили Томлин — американска глумица и комичарка.
1940  Гордана Михаилова Бошнакоска — македонска поетеса, писателка и есеистка.
1942  Ц. J. Шери — американски писател.
1945  Харис Силајџиќ — босански политичар.
1948  Љубомир Цуцуловски — македонски филозоф.
1950  Филип Фулмеррагби-тренер.
1950  Михаил Фрадков — руски политичар и поранешен премиер на Русија.
1955  Брус Фокстон — англиски рок-музичар.
1957  Глорија Естефан — кубанско-американска пејачка.
1958  Сергеј Гармаш — руски и советски глумец.
1959  Кени Мајн — американски спортски новинар.
1960  Марко Млинариќ — југословенски и хрватски фудбалер.
1962  Руд Гулитхоландски фудбалер.
1966  Тим Хардавеј — американски кошаркар.
1970  Вана — хрватска поп-пејачка.
1980  Крис Ригот — англиски фудбалер.
1983  Хозе Антонио Рејесшпански фудбалер.
1983  Кирил Терзиев — бугарски борач.
1986  Гаел Монфис — француски тенисер.
1989  Бил Каулиц — германска поп-рок ѕвезда.
1989  Том Каулиц — германска поп-рок ѕвезда.
1989  Даниел Стариџ — англиски фудбалер.
1992  Кристјано Бираги — италијански фудбалер.
1994  Бијанка Рајан — американска пејачка.
1995  Мунир Ел Хадади — шпански фудбалер.
1996  Итана Грбиќ — црногорска ракометарка.


2 септември


1548  Винченцо Скамоци — истакнат италијански ренесансен архитект.
1675  Вилијам Сомервиланглиски поет.
1838  Лилиуокалани — последната кралица на Хаваите.
1853  Вилхелм Оствалдгермански хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1862  Фрањо Крежмахрватски виолинист.
1901  Андреас Ембиркосгрчки поет-надреалист.
1913  Израел Гелфанд — руски математичар.
1928  Хорас Силвер — американски џез-музичар.
1933  Виктор Спинети — велшки глумец.
1935  Валентин Гафт — руски глумец.
1943  Џо Саjмонамерикански пејач.
1946  Били Престон — американски музичар.
1947  Рајко Грлиќ — хрватски режисер.
1952  Џими Конорс — американски тенисер.
1953  Џон Зорн — американски џез-музичар.
1955  Егон Савин — српски театарски режисер.
1956  Златан Арнаутовиќ — југословенски ракометар.
1957  Тони Алва — американски скејтер.
1958  Сергеј Главјук — руски поет.
1960  Рекс Худлербезбол играч.
1961  Карлос Валдерама — колумбиски фудбалер.
1962  Харис Шкоро — босански и југословенски фудбалер.
1963  Станислав Черчесов — руски фудбалер и тренер.
1963  Жанета Вангели — македонска сликарка.
1964  Кијану Ривс — американско-канадски глумец.
1965  Ленокс Луис — британско-канадски боксер.
1972  Сергеј Трифуновиќ — српски глумец.
1973  Џејсон Блејк — американски хокеар.
1973  Саво Милошевиќ — српски фудбалер.
1980  Хироки Јошимотојапонски автотркач
1982  Бергузар Корел — турска глумица.
1989  Алешандре Патобразилски фудбалер.
1992  Емилијано Мартинес — аргентински фудбалски голман.


3 септември


1568  Адријано Банчери — италијански композитор.
1571  Бенвенуто Челини — италијански вајар.
1693  Чарлс Редклиф — британски политичар.
1851  Олга Константиновна — руска кнегина.
1856  Луис Суливан — американски архитект.
1869  Фриц Преглсловенечки хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1875  Фердинанд Поршеавстриски автомобилски инженер.
1889  Исак Самоковлија — босански писател.
1897  Сали Бенсон — американски писател.
1900  Ристо Крле — македонски драмски писател.
1913  Алан Лад — американски глумец.
1921  Христијан Тодоровски - Карпош — македонски народен херој.
1925  Манол Пандевски — македонски историчар и академик.
1931  Дик Мота — американски кошаркарски тренер.
1931  Радован П. Цветковски — македонски писател.
1939  Перо Миленковски — македонски писател.
1941  Сергеј Довлатов — руски писател.
1945  Виолета Аларова — градоначалник на Општина Центар.
1947  Марио Драги — италијански економист, менаџер и банкар, претседател на Европската централна банка.
1949  Хозе Пекерман — аргентински фудбалски тренер.
1955  Стив Џонс — англиски рок-музичар, член на групата Секс Пистолс (Sex Pistols).
1963  Горан Собин — хрватски и југословенски кошаркар.
1965  Чарли Шин — американски глумец.
1969  Доминик Вест — британски глумец.
1970  Герет Саутгејт — англиски фудбалер и тренер.
1976  Ешли Џонс — американска глумец.
1977  Олоф Мелберг — шведски фудбалер.
1979  Жулио Цезар — бразилски фудбалски голман.
1980  Б.Г. — американски рапер.
1981  Ѓорѓи Крстевски — македонски поп-пејач.
1982  Ања Алтхаус — германска ракометарка.
1983  Ники Хант — англиски фудбалер.
1984  Андре Кардозо — португалски велосипедист.
1986  Шон Вајт — американски сноубордер.
1986  Наталија Лобова — руска кануистка.
1986  Блел Кадри — француски велосипедист.
1988  Жером Боатенг — германски фудбалер.
1993  Доминик Тим — австриски тенисер.
1995  Никлас Зиле — германски фудбалер.
2000  Брендон Вилијамс — англиски фудбалер.


4 септември


1241  Александар IIIкрал на Шкотска
1383  Амадеј VIIIгроф на Савоја.
1702  Легал де Кермур — француски шахист.
1717  Џоб Ортон — англиски министер.
1824  Антон Брукнер — австриски композитор.
1832  Антонио Аглиарди — италијански дипломат.
1851  Џон Дилонирски националист.
1895  Најџел Брус — англиски глумец.
1913  Кензо Танге — јапонски архитект.
1917  Хенри Форд II — автомобилски индустријалец.
1934  Клајв Гренџер — британски економист, добитник на Нобеловата награда за економија.
1937  Дон Фрејзер — австралиска пливачка.
1945  Дени Гатон — американски музичар.
1946  Дејв Либман — американски џез-музичар.
1949  Дадо Топиќ — хрватски рок-пејач.
1950  Александар Берчек — српски глумец.
1957  Патрициа Талман — американска глумица.
1961  Кевин Кенеди — англиски глумец.
1970  Игор Кавалера — бразилски рок-музичар.
1972  Вања Изова Велева — македонска поетеса.
1973  Џејсон Дејвид Франк — американски глумец.
1980  Луси Силвас — англиска музичарка.
1981  Бијонсе Ноулс — американска пејачка.
1985  Раул Албиол — шпански фудбалер.
1991  Александар Анастасиевиќ — српски одбојкар.
1993  Лајвен Курзава — француски фудбалер.
1993  Јаник Караско — белгиски фудбалер.


5 септември


1187  Луј VIIIкрал на Франција.
1638  Луј XIV — крал на Франција и Навара.
1568  Томазо Кампанелаиталијански филозоф.
1585  Арман Жан ди Плеси Ришелје — француски државник, кардинал, прв министер на Луј XIII.
1704  Морис Кантен де Ла Тур — француски сликар.
1750  Роберт Фергусоншкотски поет.
1774  Каспар Давид Фридрих — германски сликар.
1847  Џеси Џејмс — американски отпадник.
1881  Ото Бауеравстриски социјалдемоктратски политичар.
1912  Џон Кејџ — американски композитор, теоретичар и писател.
1919  Владо Малескимакедонски револуционер, општествено-политички работник и писател.
1929  Андријан Николаев — советски космонаут.
1942  Вернер Херцог — германски режисер.
1946  Фреди Меркјури — британски рок пејач, член на групата „Квин“ (The Queen).
1947  Бади Мајлс — американски рок и фанк тапанар.
1951  Паул Брајтнер — германски фудбалер.
1951  Мајкл Китон — американски глумец.
1959  Рефет Елмази — македонски политичар.
1963  Кристиан Алфонсо — американска глумица.
1966  Милинко Пантиќ — српски фудбалер и тренер.
1967  Матијас Замер — германски фудбалер.
1967  Никола Којо — српски глумец и режисер.
1973  Роуз Мекгауан — американска глумица од италијанско потекло.
1981  Дру Картер — американски рагби играч.
1981  Даниел Морено — шпански велосипедист.
1984  Руслан Нахушев — руски фудбалер.
1984  Крис Анкер Серенсен — дански велосипедист.
1992  Александар Трајковски — македонски фудбалер.
2001  Букајо Сака — англиски фудбалер.


6 септември


1620  Изабела Леонардаиталијански композитор.
1666  Иван Vцар на Русија.
1766  Џон Далтонбритански хемичар и физичар.
1829  Марие Закревскаполски физичар.
1869  Феликс Салтенавстриски автор.
1898  Џорџ Гершвинамерикански композитор и музичар.
1904  Макс Розенблум — американски боксер.
1913  Леонидас — бразилски фудбалер.
1923  Петар II Караѓорѓевиќ — српски престолонаследник
1928  Роберт М. Пирсиг — американски автор
1956  Бил Ритер — американски политичар.
1959  Ана Бекута — српска фолк-пејачка.
1965  Џон Полсонавстралијански глумец и филмски режисер
1967  Игор Штимац — хрватски фудбалер.
1973  Никола Грбиќ — српски и југословенски одбојкар и тренер
1975  Дерек Ли — американски безболист
1978  Димитри Соле Љубин — македонски писател
1980  Џозеф Јобонигериски фудбалер
1984  Лук Абало — француски ракометар
1986  Равен Рајли — американска порно-глумица
1986  Александар Грим — германски слалом-кајакар
1987  Андреа Лекиќ — српска ракометарка.
1987  Кристос Цакмакис — грчки кајакар на диви води


7 септември


1533  Елизабета Iкралица на Англија.
1615  Џон Берч — англиски полковник.
1726  Франсоа-Андре Даникан Филидор — француски шахист.
1816  Фердинанд Ритер вон Хебраавстриски физичар.
1829  Август Кекуле — германски хемичар.
1842  Јоханес Цукерторт — германски шахист.
1866  Тристан Бернардфранцуски писател.
1908  Пол Браун — тренер по американски фудбал.
1909  Елија Казан — американски режисер.
1911  Тодор Живков — бугарски комунистички водач.
1923  Едуард Асадов — советски и руски поет.
1930  Сони Ролинс — американски џез-музичар.
1936  Брајан Хартбритански инженер.
1936  Бади Холи — американски рокенрол музичар.
1947  Авни Енѓулу — македонски поет.
1948  Ленче Милошевска — македонски поет.
1949  Дамир Шолман — хрватски и југословенски кошаркар.
1949  Глорија Гејнор — американска пејачка.
1951  Криси Хајнд — англиска рок-пејачка, членка на групата „Притендерс“ (Pretenders).
1951  Морис Албертбразилски пејач.
1955  Ефим Зелмановруски математичар.
1955  Мира Фурлан — хрватска глумица.
1960  Игор Сечин — вицепремиер на Русија.
1965  Дарко Панчев — македонски фудбалер.
1968  Марсел Десаи — француски фудбалер.
1980  Емре Белезоглутурски фудбалер.
1984  Вера Звонарева — руска тенисерка.
1984  Жоао Миранда — бразилски фудбалер.
1985  Рафиња — бразилски фудбалер.


8 септември


1474  Лудовико Ариосто — италијански поет.
1779  Мустафа IV — отомански султан.
1804  Едуард Морикегермански поет.
1841  Антонин Дворжак — чешки композитор.
1880  Јордан Тренков — македонски револуционер.
1881  Хари Хилман — американски атлетичар.
1897  Сејмур Харис — американски економист.
1914  Димитриј Цариградскипатријарх на Цариград.
1915  Франк Кади — американски глумец.
1937  Вирна Лиси — италијанска глумец.
1925  Питер Селерс — англиски глумец.
1946  Александар Авдеев — министер за култура на Русија.
1955  Валериј Герасимов — руски генерал, началник на ГШ на руската армија.
1962  Кристофер Клим — американски писател.
1972  Маркус Бабел — германски фудбалер.
1979  Пинк — американска поп-пејачка.
1980  Ирена Јорданова — македонска писателка.
1980  Мануеле Мори — италијански велосипедист.
1981  Џо Кол — англиски фудбалер.
1983  Џинг Јинг — кинески кану-спринтер.
1983  Питер Каузер — словенечки кајакар.
1983  Диего Бенаљо — швајцарски фудбалер .
1986  Кирил Набабкин — руски фудбалер.
1986  Карлос Бака — колумбиски фудбалер.
1986  Жоао Мутињо — португалски фудбалер.
1989  Табаре Виудез — уругвајски фудбалер.
1989  Гилфи Сигурдсон — исландски фудбалер.
1994  Бруно Фернандеш — португалски фудбалер.


9 септември


1585  Арман Жан ди Плеси де Ришелје — француски државник и кардинал.
1737  Лујџи Галванииталијански физичар.
1828  Лав Толстојруски писател.
1887  Алф Ландон — американски политичар.
1890  Курт Левин — германски психолог.
1894  Артур Фред — американски глумец и филмски продуцент.
1900  Џејмс Хилтонанглиски писател.
1907  Благоје Марјановиќ — српски фудбалер.
1908  Чезаре Павезеиталијански писател.
1911  Џон Гортонавстралијански политичар.
1913  Ричард Никсон — претседател на САД.
1925  Клиф Робертсон — американски глумец.
1927  Елвин Џонс — американски џез-музичар.
1932  Силвија Мајлс — американска глумица.
1941  Отис Рединг — американски соул-музичар.
1941  Петер Бонети — англиски фудбалер.
1947  Благоја Чоревски — македонски глумец.
1949  Наде Проева — македонска историчарка.
1952  Дејв Стјуарт — англиски музичар, член на поп-групата „Јуритмикс“ (Eurythmics).
1959  Ерик Сера — француски композитор и музичар.
1960  Хју Грант — англиски глумец.
1963  Роберто Донадони — италијански фудбалер.
1967  Ана Мале — американска порно-ѕвезда.
1968  Џон Драмонд — американски атлетичар.
1972  Горан Вишниќхрватски глумец.
1980  Мишел Вилијамс — американска глумица.
1984  Никола Стојчевски — македонски ракометар.
1985  Лука Модриќ — хрватски фудбалер.
1987  Алекс Сонг — камерунски фудбалер.
1991  Оскар — бразилски фудбалер.
1991  Данило Переира — португалски фудбалер.


10 септември


1487  Јулиј IIIримски папа.
1588  Николас Ланиеранглиски композитор.
1659  Хенри Персел — англиски барокен композитор.
1786  Николас Бравомексикански политичар и војник.
1839  Чарлс Парсамерикански филозоф.
1894  Александар Довженко — украински режисер, еден од доајените на советската кинематографија.
1905  Алексо Демниевски - Бауман — македонски борец во Шпанската граѓанска војна.
1929  Арнолд Палмер — американски голфер.
1930  Иван Аралица — хрватски писател и академик.
1933  Евгениј Крунов — советски космонаут.
1933  Карл Лагерфелд — германски моден творец.
1941  Стивен Џеј Гулд — американски палеонтолог.
1945  Хозе Фелисијано — порторикански гитарист.
1947  Иван Василевски — македонски поет.
1948  Георги Пирински — бугарски политичар.
1949  Мирослав Спироски — македонски новинар.
1957  Андреј Макин — француски писател.
1958  Крис Колумбус — американски филмски режисер.
1959  Петер Нелсон — американски глумец.
1963  Вујадин Станојковиќ — македонски фудбалер и тренер.
1974  Мирко Филиповиќхрватски боксер.
1974  Евгениј Чичваркин — руски стопанственик.
1975  Виктор Касаи — унгарски фудбалски судија.
1976  Густаво Куертен — бразилски тенисер.
1977  Сашо Алексовски — македонски фудбалер.
1981  Филипо Поцато — италијански велосипедист.
1984  Кристофер Сатон — австралиски велосипедист.
1995  Џек Грилиш — англиски фудбалер.


11 септември


1524  Пјер Ронсар — француски писател.
1862  Вилијам Сидни Портер — американски писател.
1883  Григори Зиновјев — руски и советски револуционер и политичар.
1885  Дејвид Херберт Лоренс — англиски писател.
1913  Феликс Ѓержински („Железниот Феликс“) — полски комунист, основач на ЧК (подоцна КГБ).
1914  Павле — српски патријарх.
1919  Ота Шик — чешки економист и политичар.
1935  Герман Титов — советски космонаут.
1939  Сократ Лафазановски — македонски сликар и балетски уметник.
1945  Франц Бекенбауер — германски фудбалер, тренер и функционер.
1957  Пребен Елкјер — дански фудбалер.
1965  Моби — американски музичар.
1968  Љубинко Друловиќ — српски фудбалер и тренер.
1968  Славен Билиќ — хрватски фудбалер и тренер.
1978  Дејан Станковиќ — српски фудбалер.
1979  Ерик Абидал — француски фудбалер.
1979  Бујар Османи — македонски политичар.
1980  Кристоф ле Мевел — француски велосипедист.
1980  Александар Корнев — руски одбојкар.
1982  Ливе Вестра — холандски велосипедист.
1989  Енрике Санз — шпански велосипедист.
1989  Енди Руиз — мексикански боксер.
1992  Борут Мачковшек — словенечки ракометар.
1992  Марија Габриела де Фарија — венецуелска глумица и пејачка.


12 септември


1494  Франсоа I — француски крал.
1897  Ирен Жолио - Кири — ќерка на Пјер и Марија Кири.
1913  Џеси Овенс — американски атлетичар.
1921  Станислав Лем — полски писател.
1927  Грејс Кели — принцеза на Монако.
1944  Бери Вајт — американски поп-пејач и текстописец.
1945  Ричард Талер — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2017 година.
1951  Берти Ахерн — ирски политичар.
1952  Пјерлуиџи Марцорати — италијански кошаркар.
1955  Адам Рудолф — американски џез-музичар.
1962  Дино Мерлин — босански и југословенски поп-пејач.
1965  Вернон Максвел — американски кошаркар.
1973  Пол Вокер — американски глумец.
1980  Јао Минг — кинески кошаркар.
1982  Зоран Планиниќ — хрватски кошаркар.
1982  Вања Удовичиќ — српски ватерполист и политичар.
1983  Карли Смитсон — ирска пејачка.
1986  Еми Росум — американски филмски глумец.
1986  Маќеј Патерски — полски велосипедист.
1986  Јуто Нагатомо — јапонски фудбалер.
1989  Рафал Мајка — полски велосипедист.
1994  Елина Свитолина — украинска тенисерка.


13 септември


1819  Клара Шуман — германска пијанистка и композиторка, сопруга на Роберт Шуман.
1874  Арнолд Шенберг — австриски композитор.
1933  Душко Трифуновиќ — српски поет.
1941  Ахмед Сезер — претседател на Турција.
1944  Питер Сетера — американски рок-музичар, член на групата „Чикаго“ (Chicago).
1949  Павлина Климкар - Меанџиева — македонска поетеса.
1961  Дејв Мастејн — американски рок-музичар, член на групата „Мегадет“ (Megadeth).
1966  Филип Шоваговиќ — хрватски глумец.
1967  Мајкл Џонсон — американски атлетичар.
1967  Слободан Ковач — српски одбојкар и тренер.
1971  Горан Иванишевиќ — хрватски тенисер.
1976  Ивица Антески — македонски поет.
1982  Нене — бразилски кошаркар.
1984  Полина Семјоноваруска балерина.
1987  Цветана Пиронкова — бугарска тенисерка.
1989  Томас Милер — германски фудбалер.
1992  Марко Гобељиќ — српски фудбалер.


14 септември


1486  Хајнрих Корнелиус Агрипа — германски писател.
1847  Димитар Греков — бугарски премиер.
1849  Иван Петрович Павлов — руски научник.
1852  Симо Матавуљ — српски писател.
1901  Алекс Џејмс — шкотски фудбалер.
1920  Лоренс Клајн — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1980 година.
1921  Зизињо — бразилски фудбалер.
1928  Алберто Кордакубански фотограф.
1935  Олга Милосавлева — македонска балерина.
1942  Боро Пејчинов — македонски карикатурист.
1943  Ратомир Тврдиќ — хрватски и југословенски кошаркар.
1944  Гинтер Нецер — германски фудбалер.
1949  Фред Смит — американски рок-музичар.
1956  Костас Караманлис — грчки политичар.
1959  Трајче Кацаров — македонски поет.
1960  Мирко Башиќ — хрватски и југословенски ракометар.
1962  Нихат Ергун — турски политичар.
1965  Димитриј Медведев — Претседател на Русија.
1979  Ивица Олиќ — хрватски фудбалер.
1983  Ејми Вајнхаус — англиска пејачка.
1983  Филип Миркуловски — македонски ракометар.
1983  Стивен Нејсмит — шкотски фудбалер.
1984  Том Велерс — холандски велосипедист.
1989  Џими Батлер — американски кошаркар.
1990  Даглас Коста — бразилски фудбалер.
1995  Сандер Сагосен — норвешки ракометар.
1997  Давид Мандиќ — хрватски ракометар.


15 септември


1254  Марко Поло — венецијански морепловец.
1878  Јон Драгумис — грчки дипломат и пропагандист.
1890  Агата Кристи — британска писателка.
1894  Жан Реноар — француски филмски режисер.
1908  Мишко Крањец — словенечки писател.
1913  Ристо Кордалов — македонски револуционер.
1919  Николај Хајтов — бугарски писател.
1925  Кирил Лавров — советски и руски филмски глумец.
1928  Кенонбол Адерли — американски џез-музичар.
1937  Роберт Лукас — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1995 година.
1941  Јуриј Норштејн — руски аниматор.
1941  Флоријан Алберт — унгарски фудбалер.
1941  Виктор Зубков — руски премиер.
1942  Бисера Велетанлиќ — југословенска џез-пејачка.
1945  Џеси Норман — американска оперска пејачка.
1946  Томи Ли Џонс — американски глумец.
1946  Оливер Стоун — американски режисер.
1951  Јохан Нескенс — холандски фудбалер.
1957  Слободан Качар — српски и југословенски боксер.
1959  Драги Митревски — македонски археолог.
1961  Соња Савиќ — српска и југословенска глумица.
1966  Дејан Савичевиќ — црногорски и југословенски фудбалер.
1977  Том Харди — англиски глумец.
1978  Марко Пантелиќ — српски фудбалер.
1978  Ненад Трповски — македонски кајакар.
1985  Мирко Алиловиќ — хрватски ракометар.


16 септември


1846  Ана Кингсфорд — англиска медицинска сестра.
1885  Карен Хорнај — германски психолог.
1886  Ханс Арп или Жан Арп — германско-француски сликар и вајар.
1891  Карл Дениц — последниот канцелар на нацистичка Германија.
1905  Владимир Холан — чешки поет.
1912  Ѓерѓ Шароши — унгарски фудбалер.
1923  Ли Куан Јупремиер на Сингапур.
1924  Лорен Бекол — американска глумица.
1925  Би Би Кинг — американски блуз-гитарист.
1934  Елџин Бејлор — американски кошаркар и тренер.
1943  Петар Ангеловски — македонски биолог.
1948  Санде Стојчевски — македонски поет.
1950  Мехмет Али Шахин — претседател на Собранието на Турција.
1952  Фатос Нано — албански политичар.
1953  Мануел Пелегрини — аргентински фудбалер и тренер.
1956  Ратко Радовановиќ — српски и југословенски кошаркар.
1958  Невил Саутол — велшки фудбалер.
1963  Ричард Маркс — американски поп-пејач.
1965  Карл-Хајнц Ридле — германски фудбалер.
1966  Кевин Јанг — американски атлетичар.
1974  Ед Стопард — англиски глумец.
1982  Линус Гердеман — германски велосипедист.
1986  Јонас Вангенехтен — белгиски велосипедист.
1988  Димитрис Сиовас — грчки фудбалер.
1989  Роберт Пен Ворен — американски поет.
1994  Александар Митровиќ — српски фудбалер.
1994  Бруно Петковиќ — хрватски фудбалер.
2004  Оливер Скип — англиски фудбалер.


17 септември


1922  Агостињо Нето — анголски политичар.
1552  Павле Vримски папа.
1890  Франце Бевк — словенечки писател.
1905  Владан Десница — југословенски писател.
1910  Франтишек Хрубин — чешки писател.
1923  Хенк Вилијамс — американски пејач и музичар.
1925  Миљенско Прохаска — хрватски композитор, музички продуцент и диригент.
1931  Ен Бенкрофт — американска глумица.
1945  Фил Џексон — американски кошаркар и тренер.
1948  Кемал Монтено — босански и југословенски поп-пејач.
1952  Виктор Савченко — советски боксер.
1954  Драган Симеуновиќ — српски фудбалски голман.
1956  Владимир Димов — македонски политичар.
1960  Дејмон Хил — британски возач, светски шампион во „Формула 1“.
1968  Анастасија — американска поп-пејачка.
1971  Славко Голужа — хрватски ракометар и тренер.
1975  Џими Кенет Џонсон — американски автомобилски тркач.
1977  Ролан Гусев — руски фудбалер.
1977  Хуан Антонио Флеча — шпански велосипедист.
1985  Томаш Бердих — чешки тенисер.
1985  Александар Овечкин - руски хокеар.
1985  Мирза Телетовиќ — босански кошаркар.
1986  Фенг Лиминг — кинески кајакар.
1986  Паоло де Чеље — италијански фудбалер.


18 септември


1535  Хенри Брендон — втор војвода од Сафолк.
1765  Грегориј XVIримски папа.
1849  Леон Фуко — француски физичар.
1905  Грета Гарбо — шведска глумица.
1912  Густав Влахов — македонски револуционер.
1938  Бошко Смаќоски — македонски поет.
1948  Винко Јеловац — словенечки и југословенски кошаркар.
1949  Питер Шилтон — англиски фудбалер.
1952  Никола Јовановиќ — црногорски и југословенски фудбалер.
1959  Јовица Цветковиќ — српски и југословенски ракометар и тренер.
1968  Тони Кукоч —хрватски и југословенски кошаркар.
1976  Роналдо — бразилски фудбалер.
1978  Миле Јанакиески — министер за транспорт на Македонија.
1986  Рено Лавилени — француски скокач со стап, светски првак и рекордер.
1988  Фатљум Жута — македонски боксер.
1989  Серж Ибака — конгоанско-шпански кошаркар.
1998  Кристијан Пулишиќ — хрватско-американски фудбалер.


19 септември


1551  Анри III — француски крал.
1802  Лајош Кошут — унгарски адвокат, новинар и политичар.
1911  Вилијам Голдинг — англиски писател.
1922  Емил Затопек — чехословачки атлетичар.
1934  Брајан Епстајн — англиски музички менаџер, познат со работата со „Битлси“.
1936  Ал Ертер — американски атлетичар.
1938  Гордан Михиќ — српски и југословенски сценарист.
1941  Кас Елиот — американска поп-пејачка, членка на групата „Мамас енд папас“.
1947  Виктор Ерофеев — руски писател.
1949  Лесли Хорнбај — англиски модел.
1952  Најл Роџерс — американски музичар и продуцент.
1958  Лита Форд — американска рок пејачка.
1996  Дејвид Симан — англиски фудбалски голман.
1966  Андреј Луговој — руски политичар и стопанственик.
1968  Лила Даунс — мексиканска пејачка.
1970  Игор Исаковски — македонски поет.
1970  Сони Андерсон — бразилски фудбалер.
1972  Ашот Наданјан — ерменски шахист.
1974  Дамир Мулаомеровиќ — босанско-хрватски кошаркар.
1981  Дамијано Кунего — италијански велосипедист.
1986  Гералд Чолек — германски велосипедист.


20 септември


1377  Албрехт IV — војвода од Австрија.
1859  Никола Начов — бугарски писател.
1878  Аптон Синклер — северноамерикански писател и публицист.
1917  Обдулио Варела — уругвајски фудбалер.
1920  Сергеј Бондарчук — советски сценарист, режисер и глумец.
1921  Чико Хамилтон — американски џез-музичар.
1934  Софија Лорен — италијанска глумица.
1940  Таро Асо — јапонски политичар.
1955  Тодор Чепреганов — македонски историчар.
1956  Стив Колмен — американски џез-музичар.
1957  Владимир Ткаченко — украинско-руски и советски кошаркар.
1960  Алис Браун — американска атлетичарка.
1969  Ричард Вичге — холандски фудбалер.
1975  Хуан Пабло Монтоја — колумбиски автомобилист.
1980  Густав Ларсон — швајцарски велосипедист.
1980  Игор Вори — хрватски ракометар.
1989  Алфредо Балони — италијански велосипедист.
1993  Јулијан Дракслер — германски фудбалер.
1995  Роб Холдинг — англиски фудбалер.


21 септември


1411  Ричард — Трет војвода од Јорк.
1815  Паул Рудолф фон Билгер — германски шахист.
1842  Абдул Хамид II — отомански султан.
1844  Светомир Николаевиќ — српски писател.
1866  Херберт Џорџ Велс — англиски писател.
1912  Чак Џонс — американски аниматор, творец на неколку познати ликови од цртаните филмови.
1927  Христо Андонов Полјански — македонски историчар.
1929  Шандор Кочиш — унгарски фудбалер.
1931  Иван Топлак — југословенски фудбалер.
1931  Воислав Костиќ — српски композитор.
1934  Леонард Норман Коен — канадски музичар.
1935  Џими Армфилд — англиски фудбалер.
1936  Јуриј Лужков — руски политичар.
1947  Стивен Кинг — американски писател.
1948  Кирил Кангов — македонски поет.
1950  Бил Мари — американски глумец.
1954  Шинзо Абе — јапонски политичар.
1958  Милан Младеновиќ — српски и југословенски рок-музичар.
1960  Иван Гудељ — хрватски и југословенски фудбалер.
1972  Лијам Галагер — англиски рок-музичар, член на групата „Оејзис“ (Oasis).
1996  Тило Керер — германски фудбалер.
1999  Александер Исак — шведски фудбалер.


22 септември


1515  Ана Клевска — сопруга на Хенри VIII.
1552  Василиј IV — руски цар.
1741  Петер Симон Палас — германско-руски зоолог и ботаничар.
1791  Мајкл Фарадеј — англиски физичар и хемичар.
1882  Вилхелм Кајтел — германски генерал.
1885  Гунар Асплунд — шведски архитект.
1895  Пол Муни — американски глумец.
1898  Борис Спиров — македонски лекар и политичар.
1918  Хенрик Шеринг — мексикански виолинист.
1935  Беќир Жута — македонски економист и политичар.
1945  Илија Петковиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1950  Лино Червар — хрватски ракометен тренер.
1951  Дејвид Ковердејл — англиски рок-пејач, член на групата „Вајтснејк“.
1957  Ник Кејв — австралиски рок-музичар.
1958  Андреја Бочели — италијански пејач.
1958  Џоан Џет — американска рок-музичарка.
1960  Давор Јозиќ — босански и југословенски фудбалер.
1979  Дивна Пешиќ — македонска спортистка.
1980  Инио Асано — јапонски автор на манга.
1984  Тијаго Силва — бразилски фудбалер.
1984  Јукија Араширо — јапонски велосипедист.
1987  Здравко Кузмановиќ — српски фудбалер.
1992  Боб Јунгелс — луксембуршки велосипедист.


23 септември


63 п.н.е.  Октавијан Август — римски цар и војсководец.
1158  Џефри IIгроф од Бретања.
1392  Филипо Марија Висконтивојвода на Милано.
1819  Арман Иполит Луј Физо — француски физичар.
1865  Сузан Валадон — француска сликарка.
1883  Чудомир Кантарџиев — бугарски револуционер.
1883  Григори Зиновјев — руски револуционер и советски политичар.
1885  Иван Илиев Ајдински — македонски револуционер.
1889  Волтер Липман — американски новинар и писател.
1901  Јарослав Сајферт — чешки поет, добитник на Нобеловата награда за литература во 1984 година.
1914  Јован Трифуноски — македонски антрополог.
1916  Алдо Моро — Италијански професор и политичар.
1920  Мики Руни — американски глумец.
1926  Џон Колтрејн — американски џез-музичар.
1928  Томе Арсовски — македонски поет.
1930  Реј Чарлс — американски музичар.
1943  Хулио Иглесијас — шпански пејач.
1946  Даворин Поповиќ — југословенски и босански пејач, член на групата „Индекси“.
1948  Вера Николиќ — југословенска и српска атлетичарка.
1949  Брус Спрингстин — американски пејач.
1956  Паоло Роси — италијански фудбалер.
1958  Љубинка Јанковиќ — југословенска ракометарка.
1972  Карл Пилкингтон — англиски водител и комичар.
1975  Сергеј Тетјукин — руски одбојкар.
1978  Мартин Елмигер — швајцарски велосипедист.
1988  Хуан Мартин дел Потро — аргентински тенисер.


24 септември


1821  Ципријан Норвид — полски поет, драматург, сликар и вајар.
1884  Исмет Инени — турски премиер и претседател, основач на Републиканската народна партија.
1920  Зухо Џумхур — босански и југословенски писател и сликар.
1945  Владимир Глигоров — македонски економист.
1949  Педро Алмодовар — шпански режисер и сценарист.
1954  Марко Тардели — италијански фудбалер.
1980  Џон Арне Рисе — норвешки фудбалер.
1981  Игор Крајчев — македонски писател и поет.
1982  Стеф Клемент — холандски велосипедист.


25 септември


1599  Франческо Боромини — италијански архитект.
1744  Фридрих Вилхелм II — пруски крал.
1866  Томас Хант Морган — американски биолог и генетичар, основач на генетиката и добитник на Нобеловата награда во 1933 година.
1896  Сандро Пертини — италијански политичар, адвокат и новинар.
1897  Вилијам Фокнер — американски писател, добитник на Нобеловата награда за литература.
1899  Лео Јунек — хрватско-француски сликар.
1903  Марк Ротко — американски сликар.
1944  Мајкл Даглас — американски глумец и филмски продуцент.
1951  Боб Макаду — американски кошаркар и тренер.
1955  Карл-Ханјц Румениге — германски фудбалер.
1961  Хедер Локлир — американска глумица.
1965  Скоти Пипен — американски кошаркар.
1968  Вил Смит — американски глумец, продуцент и пејач.
1969  Кетрин Зета Џонс — британска глумица.
1975  Сергеј Тетјухин — руски одбојкар.
1977  Риналдо Ночентини — италијански велосипедист.
1979  Микеле Скарпони — италијански велосипедист.
1984  Златко Хорват — хрватски ракометар.


26 септември


1849  Иван Петрович Павлов – руски физиолог, добитник на Нобеловата награда за физиологија и медицина во 1904 година.
1888  Томас Стернс Елиот — англиски поет од американско потекло, добитник на Нобеловата награда во 1948 година.
1889  Мартин Хајдегер — германски филозоф, главен претставник на егзистенцијализмот во Германија.
1892  Марина Цветаева - руска поетеса.
1898  Џорџ Гершвин — американски композитор и пијанист.
1923  Мија Алексиќ — југословенски и српски глумец.
1945  Брајан Фери — англиски рок-музичар, член на групата Рокси мјузик.
1948  Оливија Њутн-Џон — австралиска глумица и пејачка.
1956  Линда Хамилтон — глумица.
1957  Клаус Аугенталер — германски фудбалер.
1961  Вил Селф — англиски писател и колумнист.
1962  Драган Манце — српски фудбалер.
1981  Серена Вилијамс — американска тенисерка.
1982  Кени ван Хумел — холандски велосипедист.
1987  Сирил Готје — француски велосипедист.
1990  Мајкл Метјус — австралиски велосипедист.
1995  Милош Вељковиќ — српски фудбалер.


27 септември


1389  Козимо де Медичи — владетел на Фиренца.
1601  Луј XIII — француски крал.
1783  Аугустин Итурбиде — генерал, потоа цар на Мексико под името Августин I.
1901  Иван Милутиновиќ — југословенски комунист, партизан и народен херој.
1920  Таки Хрисик — македонски композитор и музички педагог.
1922  Артур Пен — американски филмски режисер.
1953  Роби Шекспир — јамајски реге-музичар.
1958  Ирвин Велшшкотски писател.
1965  Стив Кер — американски кошаркар и тренер.
1972  Гвинет Палтроу — амриканска глумица.
1976  Франческо Тотииталијански фудбалер.
1982  Лил Вејн — американски рапер.
1984  Аврил Лавињканадска пејачка.
1987  Петар Игнатенко — руски велосипедист.
1991  Симона Халеп — романска тенисерка.
1992  Гранит Џака — швајцарски фудбалер.
1999  Елиф Елмас — македонски фудбалер од турска националност.
1999  Игор Дивеев — руски фудбалер.


28 септември551 п.н.е.  Конфуцијкинески филозоф († 479 п.н.е.)
58 п.н.е.  Ливија Друсила, сопруга на римскиот цар Октавијан Август и мајка на царевите Тибериј и Друз († 29)
1803  Проспер Мериме — француски писател, историчар и археолог.
1831  Фран Левстик — словенечки писател.
1841  Жорж Клеменсо — француски политичар.
1918  Анхел Лабруна — аргентински фудбалер.
1924  Марчело Мастројани — италијански глумец.
1934  Брижит Бардо — француска глумица, пејачка и фотомодел.
1944  Роберт Баро — американски економист.
1952  Силвија Кристел — холандска манекенка и глумица.
1954  Еван Лури — американски џез-музичар.
1960  Џенифер Раш - американска пејачка.
1960  Мехмед Баждаревиќ — југословенски и босански фудбалер и тренер.
1961  Јорданка Донкова — бугарска атлетичарка.
1962  Венцеслав Симоновски — македонски фудбалер.
1967  Мира Сорвино — американска глумица.
1981  Хосе Калдерон — шпански кошаркар.
1981  Вили Кабаљеро — аргентински фудбалски голман.
1982  Александар Ањуков — руски фудбалер.
1986  Андрес Гвадрадо — мексикански фудбалер.
1988  Марин Чилиќ — хрватски тенисер.
1992  Луис Алберто — шпански фудбалер.


29 септември


1571  Микеланџело Меризи да Караваџо — италијански барокен сликар.
1758  Хорацио Нелсон — британски адмирал.
1864  Мигел де Унамуно — шпански писател и филозоф.
1881  Лудвиг фон Мизес — австриско-американски економист.
1901  Енрико Ферми — италијански физичар.
1904  Николај Алексеевич Островски — руски писател.
1912  Микеланџело Антониони — италијански режисер.
1913  Силвио Пјола — италијански фудбалер.
1922  Александар Зиновјев — руски филозоф, социолог, есеист и книжевен сатиричар.
1922  Олга Јевриќ — српска скулпторка.
1935  Џери Ли Луис — американски рокенрол-музичар.
1936  Силвио Берлускони — италијански деловник и политичар.
1939  Џим Бакстер — шкотски фудбалер.
1943  Волфганг Оверат — германски фудбалер.
1943  Лех Валенса — претседател на Полска.
1950  Вилсон Џони — хрватски и југословенски фудбалер.
1953  Анте Чачиќ — хрватски фудбалски тренер.
1956  Себастијан Коу — британски атлетичар.
1960  Џон Паксон — американски кошаркар.
1976  Андриј Шевченко — украински фудбалер.
1984  Пер Мертезакер — германски фудбалер.
1988  Кевин Дурант — американски кошаркар.
1989  Јевхен Конопјанка — украински фудбалер.


30 септември


1207  Џалалудин Румиперсиски исламски поет, правник и теолог.
1876  Милан Ракиќ — српски поет.
1917  Бади Рич — американски џез-музичар.
1924  Труман Капоти — американски писател.
1927  Вилијам Мервин — американски поет.
1931  Енџи Дикинсон — американска глумица.
1940  Здравка Крстуловиќ — хрватска и југословенска глумица.
1947  Марк Болан — англиски рок-музичар.
1962  Франк Рајкард — холандски фудбалер и тренер.
1962  Борислав Цветковиќ — југословенски и хрватски фудбалер и тренер.
1980  Мартина Хингис — швајцарска тенисерка.
1980  Данте Амарал — бразилски одбојкар.
1980  Герт Стегманс — белгиски велосипедист.
1983  Андреа Радукан — романска гимнастичарка.
1986  Оливие Жиру — француски фудбалер.
1991  Џофри Ловерњ — француски кошаркар.
1997  Макс Ферстапен — белгиско-холандски автомобилист, шампион во Формула 1.


31 септември


31 септември (родени)