Прејди на содржината

Џими Кенет Џонсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џими Кенет Џонсон.

Џими Кенет Џонсон (роден 17 септември 1975), со прекар "Супермен" даден од страна на колегата-возачот Марк Мартин, е американски автомобилски тркач од Ел Кахон, Калифорнија. Џонсон ја започна својата кариера во NASCAR 1996 година и во моментов вози 48 Lowe's/Kobalt Tools шевролет импала, ко-сопственост на Рик Хендрик и неговиот тимски колега Џеф Гордон, управувана од Hendrick Мотоспорт. Џонсон е четири пати сериски шампион на NASCAR спринт, а во 2009 година стана единствениот возач кој победил на четири последователни Спринт првенства. Тој во 2009 е избран за спортист на годината од страна на Асошиетед Прес, потоа 2009 NASCAR спринт куп сериски возач на годината, а сметан е за "возач на декадата" на 2000-тите години.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]