Вања Изова Велева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вања Изова Велева е македонски поет[1].

Биографија[уреди | уреди извор]

Вања Изова Велева е родена во Струмица на 4 септември 1972 година. Завршила Филолошки факултет во Скопје. Просветен работник, како професор по македонски јазик во селото Колешино, познато по видната атракција - водопадот. Изова Велева била и директор на Струмичката гимназија. Член на ДПМ од 1995 година.[2] Автор е на книгите: Вентил во постоењето (1993), Смртта на рибата (1995), Зашиени грла (1996), Правта не зборува,Плач во кутија, Бездна угоре (2010) и др. Во 2006 година во САД станала добитник нависоко поетско признание.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jovan Pavlovski, Rade Siljan, Vele Smilevski (2004). Makedonski pisateli (3 ed.). Društvo na pisatelite na Makedonija.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
  2. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 52.
  3. "Високо поетско признание од САД за Вања Изова Велева". А1. 03.03.2006 00:00. Посетено на 2010-12-14. Check date values in: |date= (help)