Ратко Радовановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ратко Радовановиќ (Невесиње, 16 октомври 1956) е поранешен југословенски кошаркар, а потоа и претставник на кошарка.

Кариера[уреди | уреди извор]

Радовановиќ е роден во Невесиње, но израснал во Никшиќ.[1]

Во својата одлична кариера, тој бил член на Босна, Стад Франс од Париз и Венеција. Со Босна освоил три титули во Југословенскиот шампионат и Куп на европски шампиони во 1979 година. За екипата на Сараево, тој играл околу 500 натпревари и постигнал околу 10.000 поени.

Во 1980 година тој бил прогласен за најдобар спортист на Босна и Херцеговина. Тој играл два натпревари за репрезентавијата на Европа на 26 и 28 јуни 1979 година.

Ратко Радовановиќ имал брилијантна кариера во репрезентацијата на Југославија. За "сините" играл 205 натпревари и постигнал 2175 поени. Со репрезентацијата на Југославија освоил сè што може да се освои. Тој ги освоил златните медали на Балканот, Европа, светот и олимпиското злато.

Освои лвкупно 9 медали од Олимписките игри, Светското и Европското првенство. Дражен Далипагиќ (12), Драган Кичановиќ и Владе Дивац (10) освоија повеќе медали.

Долги години работел како спортски директор на КК ФМП Железник.

Успеси[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

  • Босна
Куп на европски шампиони : 1978/79.
Југословенско првенство : 1977/78, 1979/80, 1982/83.
Куп на Југославија : 1978.

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

  • Златни медали
Европско првенство 1977 во Белгија
Светското првенство 1978 на Филипините
Олимписки игри во 1980 година во Москва
  • Сребрени медали
Европско првенство 1981 во Чехословачка
  • Бронзени медали
Европско првенство 1979 во Италија
Светско првенство 1982 во Колумбија
1984 Олимписки игри во Лос Анџелес
Светско првенство 1986 во Шпанија
Европско првенство 1987 во Грција

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Још се нисам ужелио кошарке“. vijesti.me.