Ливија Друсила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ливија Друсила
Царица на Римското Царство
8093 - Roma - Ara Pacis - Livia - Foto Giovanni Dall'Orto - 30-Mar-2008.jpg
Ливија Друсила
Роден(а)30 јануари 58 п.н.е
Починал(а)29 по н.е (на возраст од 87)
Рим
СопружникТибериј Нерон
Октавијан Август
ДецаТибериј
Нерон Клавдиј Друз

Ливија Друсила (30 јануари 58 п.н.е- 28 септември 29 по н.е), исто така позната како Јулија Августа, била сопруга на римскиот цар Октавијан во текот на неговото владеење, како и негов советник. Таа била мајка на Тибериј, баба на царот Клавдиј, пра-баба на Калигула, и пра-пра-баба на Нерон. Таа била обожена од Клавдиј кој ѝ ја даде нејзината титула на Августа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fraschetti, A. Roman Women pp. 100-101. Linda Lappin (tr.) University of Chicago Press. ISBN 978-0-226-26094-5