Хенк Вилијамс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хенк Вилијамс (/ hæŋk wɪljəmz /; септември 17, 1923 - 1 јануари 1953 година), роден како Хирам Кинг Вилијамс, бил американски пејач-текстописец и музичар и се смета за еден од најважните кантри(country) музичари на сите времиња. Вилијамс има снимено 35 синглови (пет објавен посмртно), кои се пласираа во Топ 10 Билбордот на најдобри кантри и вестерн (western) песни , вклучувајќи и 11 кои беа рангирани како број еден. Роден во планината Маунт Олив, Батлер Каунти, Алабама, Вилијамс се пресели во Џорџијана, каде што се состана Руф Пејн, изведувач од црната улица кој му давал гитарски лекции во замена за оброци или пари. Пејн има големо влијание врз подоцнежниот музички стил на Вилијамс. Во ова време, Вилијамс неформално го промени своето име во Хенк, верувајќи дека тоа ќе биде подобро име за кантри-музика. Откако се пресели во Монтгомери, Вилијамс ја започна својата кариера во 1937 година, кога производителите на WSFA радио станицата го ангажираа него да настапи и да биде водител на 15-минутна програма. Тој се оформи како резерва на Дрифтинг Каубојс бенд, кој бил раководен од страна на неговата мајка, и го напушти училиштето за да го посвети целото свое време на неговата кариера. Кога неколку од неговите членови на бендот биле регрутирани во воена служба за време на Втората светска војна, Вилијамс имаше проблеми со нивните замени и почна да пие, предизвикувајќи ги WSFA да го избркаат. Вилијамс на крајот се оженил со Одри Шепард, и таа речиси една деценија бил негов менаџер. По снимањето на "Никогаш повеќе" и "Хонкин Тонкин" со Стерлинг рекордс, тој потпишал договор со МГМ рекордс. Во 1948 година тој ја објави песната "Продолжи понатаму", која стана хит, а исто така се приклучи на Луизијана Хејрајд радио програмата. Во 1949 година, тој го објави омотот на "љубовно болен блуз", која го спроведе во мејнстримот на музиката. По првичното отфрлање, Вилијамс се приклучи на Гранд Ол опрај. Тој имаше 11 број еден песни помеѓу 1948 и 1953 година, иако тој не бил во можност да ја прочита или со ноти да ја прикажи музиката на било кој значаен степен. Меѓу хитовите кои тој напишал беа "Твоето лажливо срце "," Еј,згодна '", и" Јас сум толку Осамен така што ми доаѓа да плачам. " Злоупотребата на алкохол, морфиум, и пеинкилери сериозно му го влоши неговото здравје. Тој се развел од сопругата и бил избркан од страна на Гранд Ол опрај поради честите пијанства. Вилијамс починал ненадејно во раните утрински часови на денот на нова година во 1953 година на возраст од 29 од срцева слабост предизвикана од таблети и алкохол. И покрај својот краток живот, Вилијамс има големо влијание врз кантри-музиката. Песните кои тој ги напишал и сними беа отсвирени од бројни уметници, од кои многумина исто така имаа хитови со песни, во голем број на поп, евангелиски и блуз музички стилови.[1]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Родителите на Вилијамс, Елонцо Хабл"Лон" Вилијамс и Џеси Лилибел "Лили" Капитенот се венчаа на 12 ноември 1916 година. Хенк Вилијамс бил од англиско-американски потекло. [2] Елонцо Вилијамс работел како инженер за железници на WT Смит компанија. Тој бил изготвен во текот на Првата светска војна, служејќи од јули 1918 до јуни 1919. Тој бил тешко повреден откако паднал од камион, ја скршил неговата клучна коска и претрпел тежок удар на главата. По неговото враќање, првото дете на семејството, Ирина, е родена на 8 август 1922 година. Уште еден нивни син на починалл после кратко време од раѓањето. Нивното трето дете, Хирам, е родено на 17 септември 1923 година, во Маунт Олив. Бидејќи Елонцо Вилијамс бил ѕидар, а неговата сопруга е член на Редот на Источната ѕвезда детето бил именувано по Хирам I од Тир ( еден од трите основачи на Масон, според Масонска легенда), но неговото име бил погрешно напишално како "Hiriam" на неговиот извод од раѓање. Како дете, тој бил наречен ``Харм`` ("штети") од страна на неговото семејство и "Херки" или "Путс", од страна на неговите пријатели. [6] Тој е роден со благ недијагностициран случај на спина бифида окулта, нарушување на ’рбетниот столб, кое му нанесе него доживотна болка во неговата подоцнежна злоупотреба на алкохол и дрога. Таткото Вилијамс бил често се преместуван од работодавачот на железничката линија , и семејството живеело во многу градови од јужна Алабама. Во 1930 година, кога Вилијамс бил седум години, неговиот татко почна да страда од парализа на лицето. На ветерански прашања (VA)во клиника во Пенсакола, Флорида, лекарите утврдиле дека причината е мозочна анеуризма, и Елонцо бил испратен до медицинскиот центар во Соединетите Американски Држави во Александрија, Луизијана. Тој остана во болница осум години, правејќи го најотсутен во текот на детството на Хирам. Од тоа време, Лили Вилијамс ја презеде одговорноста за семејството. Во есента во 1934 година семејството Вилијамс се пресели во Гринвил, Алабама, каде што Лили отвори пансион до Батлер Каунти судницата. [9] Во 1935 година семејството Вилијамс се населиле во Гарланд, Алабама, каде што Лили Вилијамс отвори нов студенски дом. По некое време тие се преселиле со неговиот братучед Опал МекНил во Џорџијана, Алабама каде што Лили успеала да најди неколку работи на страна за да ги поддржи нејзините деца, и покрај тмурната економска клима на Големата депресија. Работеше во фабрика и служеше ноќна смена како медицинска сестра во локалната болница. Нивниот прв дом бил изгорен и семејството ги изгуби сите свои имоти. Тие се пресели во нова куќа на другата страна од градот на Роуз стрит, која мајката Вилијамс наскоро ја претвори во студенски дом. Куќата имаше мала градина, на кои тие садеа различни производи кои Вилијамс и неговата сестра Ирина ги продаваа околу Џорџијана. Во Џорџијана, Хенк Вилијамс се сретна со американскиот претставник Ј листер Хил, додека тој водеше кампања во Алабама. Вилијамс му кажа на Хил дека неговата мајка е заинтересирана да разговара со него во врска неговите проблеми и нејзината потреба да се собери инвалидската пензија на Елонцо Вилијамс. Со помош на Хил, семејството почна да ги зема парите од пензијата. И покрај неговата здравствена состојба, семејството успеа прилично добро финансиски текот на Големата депресија. Постојат неколку верзии за тоа како Вилијамс ја доби својата прва гитара. Неговата мајка изјави дека таа ја купи со пари од продажба на кикирики, но многу други истакнати жители на градот тврдат дека тие биле оној од кој ја купиле гитара за него. Додека живееа во Џорџијана, Вилијамс се сретна со Руф "Ти-Тот" Пејн, изведувач од улица. Пејн му давал на Вилијамс гитарски лекции во замена за оброци подготвени од страна на Лили Вилијамс или пари. [15] [16]Основниот музички стил на Пејн бил блузот. Тој го учеше Вилијамс акорди, акорд Прогресии, бас, и музички стил на придружба кој ќе го искористи во поголемиот дел од неговато компонирање. Подоцна, Вилијамс сними една од песните кои Пејн го научил, "Мојата кофа има дупка во неа." [17]Музичкиот стил на Вилијамс содржи влијанија од Пејн, заедно со неколку други кантри влијанија, меѓу нив е "пеењето брејкман" Џими Роџерс , Мун Mullican, и Рој Акуф. [18] Во 1937 година Вилијамс се степа со неговиот тренер по физичко образование поради неки вежби кои тренерот сакаше да ги направи. Неговата мајка потоа побара од училишниот одбор да го отпушти тренерот, кога тие одбиле, семејството се преселило во Монтгомери, Алабама. Пејн и Вилијамс изгубиле допир, иако на крајот, Пејн, исто така, се пресели во Монтгомери, каде што починалл во сиромаштија во 1939 година. Вилијамс подоцна го кредитираат како негов единствен учител.

Почетокот на кариерата[уреди | уреди извор]

Во јули 1937 Вилијамс и семејството МекНил го отворија студенскиот дом на улица Јужна Пери во центарот на градот Монтгомери. Во тоа време Вилијамс одлучи да го промени своето име неформално од Хирам во Хенк, и тој рече дека подобро ќе одговара на неговата посакувана кариера во кантри-музиката. Во текот на истата година, тој учествуваше на талент шоу во империскиот театар. Тој ја освои првата награда од $ 15, пеејќи ја неговата прва оригинална песна "WPA блуз". Вилијамс го напишалл текстот и ја искористи мелодијата од песната на Рајли Пакет "Незадоволен". Тој никогаш не научи да чита музика, и до крајот на својата кариера, тој во неговите композиции се користеше со раскажување на приказни. [21] После училиште и за време на викендите Вилијамс пееше и свиреше на својата Силвертон гитара на тротоарот пред WSFA радио студиото. [22] Неговата последна победа во империскиот театар и неговите улични изведувања го привлекоја вниманието на WSFA производителите, кои го поканија да настапи во програма. Толку многу слушатели контактирале со радио станица барајќи повеќе од детето кое пее така што производителите го поддржале да биде домаќин на своето 15-минутно шоу двапати неделно за неделна плата од $ 15 долари (еквивалентни на $ 239,50 долари во 2013 година). Во август 1938 година Елонцо Вилијамс бил привремено ослободен од болницата. Тој се појави ненајавено во домот на семејство во Монтгомери. Лили не сакала да му дозволи да си ја врати својата положба како глава на семејството, па тој остана само доволно долго за да го прослави роденденот на Вилијамс во септември пред да се врати во медицинскиот центар во Луизијана. Успешното радио шоу на Вилијамс го поттикна неговото влегување во музичката кариера. Неговата плата бил доволно за него за да го почне неговиот бенд, кои тој ги нарекол Дрифтинг Каубојс. Оригиналните членови беа гитаристот Брекстон Шуфер, дувач Фреди Бич, и комичар Смит "Хези" Adair. Џејмс Е (Џими) Портер бил најмладиот, на само 13 години кога тој почна да свири челична гитара за Вилијамс. Артор Вајтинг бил исто така гитарист за Дрифтинг Каубојс. [25] Бендот патувал низ централниот и јужниот дел на Алабама настапувајќи во клубови и на приватни забави. Џејмс Елис Гарнер подоцна свиреше виолина за него. Лили Вилијамс стана менаџер за Дрифтинг Каубојс. Вилијамс го напушти училиштето во октомври 1939 година, така што Дрифтинг Каубојс би можеле да работат со полно работно време. [7] Лили Вилијамс почна да резервира датуми за шоу,да преговара цени и да ги вози до некои од нивните емисии. Сега кога можеа слободно да патуваат без школувањето на Вилијамс , бендот можеше да гостува најдалеку до западна Грузија и Флорида. Бендот почна да свири во театрите пред почетокот на филмовите, а подоцна и во хонки тонкс.Проблемот на Вилијамс со алкохолот 'започна за време на патувањата, при што трошеше важен дел од приходите од шоуто. Во меѓувреме, помеѓу распоредот на турнеите, Вилијамс се врати во Монтгомери за да ја води неговата радио емисија.

1940-тите[уреди | уреди извор]

Американското влегување во Втората светска војна во 1941 година го означи почетокот на тешки времиња за Вилијамс. Сите членови од неговиот бенд биле повикани да служат во војската, додека тој се здоби со одложена воена служба откако падна од бик за време на родеото во Тексас. Многу од нивните замени одбија да продолжат да свират во бендот поради влошувањето на алкохолизамот на Вилијамс. [27] Тој продолжи да се појавува на неговата радио емисија пијан, па во август 1942 WSFA него го отпушти поради "вообичаено пијанство".Во текот на еден од неговите концерти Вилијамс се сретна зад сцената со неговиот идол, Гранд Ол Опрај ѕвездата Рој Акуф, [28] кој подоцна го предупреди на опасностите од алкохол, велејќи: "Имаш талент вреден милион долари сине, но десет проценти мозок. "[29] Тој работеше за остатокот од војната во бродоградбената компанија во мобилна Алабама, но и пееше во баровите за војници. Во 1943 година Вилијамс се сретна со Одри Шепард на медицинското шоу во Бенкс, Алабама. Вилијамс и Шепард живееле и работеле заедно таму, [30] Шепард подоцна изјави дека Вилијамс сака да се пресели во Монтгомери со него и да започнат бенд заедно и да му помогне да си ја поврати неговата радио емисија. Двојката бил венчана во 1944 година во Тексако станицата во Андалусија, Алабама, од страна на лицето на правдата на мирот. Бракот бил прогласен за незаконски, бидејќи разводот на Шепард од нејзиниот претходен сопруг не ги исполни законски бараните 60 дена пред судењето. Во 1945 година, кога тој се врати во Монтгомери, Вилијамс почна повторно да изведува за WSFA. Тој пишуваше песни неделно за да ги изведи во во текот на претставите. [33] Како резултат на новата сорта на неговиот репертоар, Вилијамс ја објави својата прва книга, оригинални песни на Хенк Вилијамс. [28]Во книгата наведени се само стихови, бидејќи нејзината главна цел бил да се привлече повеќе публика. Истата вклучува десет песни : "Мајка ја нема", " Те молам врати се", "Мојата Девојка" (со Одри Шепард), "мускетот на дедо", "Јас само сакам да можам да заборавам", "Ајде да ги Превртиме Назад годините "," Honkey-Tonkey "," Нејкев никој освен тебе "," Скитник На улица "и" Ќе ме сакаш пак ". [34] Вилијамс стана признат како текстописец, [33 ] [35] Шепард стана негов менаџер и повремено го придружуваше на дуети во некои од неговите концерти во живо. На 14 септември 1946 година, Вилијамсовата аудиција за Гранд Ол Опрај бил одбиена. По неуспехот на неговата аудиција, Вилијамс и Одри Шепард патуваа за Нешвил, интересирајки се за неодамна формираната музичка издавачка куќа Акуф-Роуз Музика. Вилијамс и неговата сопруга му пријдоа на Фред Роуз, претседателот на компанијата, за време на еден од неговите вообичаени пинг-понг игри на WSM радио студиото. Одри Вилијамс побара од Роуз нејзиниот сопруг да испее песна за него во тој момент, [35] Роуз се согласи, и него му се допадна музичкиот стил на Вилијамс. [36] Роуз потпишал со Вилијамс договор до шест песни, и го искористи овој договор да го потпише Вилијамс со Стерлинг рекордс. На 11 декември 1946 година, во својата прва сесија, тој ги сними песните "Богатството нема да ни ја спаси душата ", "Повикувајќи те", "никогаш повеќе", и "Кога Бог доаѓа и ги собира своите богатства". [28] снимките за "Никогаш повеќе" и "Хонки Тонкин" станаа успешни, и го заработија Вилијамсовото внимание на МГМ рекорди. [37]

Вилијамс потпишал со МГМ рекорди во 1947 година и песната "Продолжи понатаму" бил издадена, која стана голем кантри хит. Во 1948 тој се преселил во Шревепорт, Луизијана, и тој им се приклучи на Луизијана Хејрајд, радио шоу емисија која го издигна во дневните соби низ целиот југоисток. Вилијамс на крајот започна да биде домаќин на шоуто на KWKH и почна турнеи низ западна Луизијана и источен Тексас, секогаш се враќаа во сабота за неделна емисија на Хејрајд. [38] [39] По неколку поумерени хитови, во 1949 година тој ја издава својата верзија од 1922 песната ``љубовно болен блуз`` напишална од Клифорд Френд & Ирвинг Милс, популаризирана од Рекс Грифин. Верзијата на Вилијамс стана огромен кантри хит, поминува во мејнстрим публиката и го стекна местото на Вилијамс во Гранд Ол Опрај. [40] На 11 јуни 1949 година, Вилијамс го направи своето деби во Гранд Ол Опрај, каде што тој стана првиот изведувач да добие шест биса. [41] Тој успеа да ги собери Боб МекНет (гитара), Хилос Бутрум (бас), Џери Реки (виолина) и Дон Хелмс (челична гитара) за да ја образува најпознатата верзија на Дрифтинг Каубојс, заработувајќи околу $ 1,000 долари од шоу (еквивалентни на $ 9,649 долари во 2013 година). [24] Таа година Одри Вилијамс го роди Рандал Хенк Вилијамс (Хенк Вилијамс Џуниор). [42] Во текот на 1949 година, тој се приклучи на првата европска турнеја на Гранд Ол Опрај, настапувајќи во воени бази во Англија, Германија и Азорските Острови. [43] Вилијамс издаде седум хит песни после "љубовно болен блуз", вклучувајќи ја "Свадбени ѕвончиња", "Гледај си ја работата", "Ти ќе се промениш (или јас "ке те оставам)," и "Мојата кофа има дупка во неа." [44]

1950[уреди | уреди извор]

Во 1950 година, Вилијамс почна да снима како "Лука Скитникот" за неговите снимки со религиозна тема, од кои повеќето се рецитали, наместо пеење. Плашејки се дека диск џокејите и џубокс операторите ќе се двоумат дали ги прифатат овие необични снимки, Вилијамс го користи овој алијас за да се избегне да ја повреди маркетабилноста на своето име. [45] И покрај тоа што вистинскиот идентитет на Лука Скитникот требаше да бидат анонимни, Вилијамс често изведуваше дел од материјалот на сцена. Поголемиот дел од материјалот е напишалн од страна на Вилијамс, во некои случаи со помош на Фред Роуз и неговиот син Весли. [46]Во песните прикажано е патување на Лука Скитникот од место до место, раскажувајки приказни од различни карактери и филозфирање за животот. [47 ] [48] Некои од композициите беа придружувани од органа. [45] Околу ова време Вилијамс објавени повеќе хит песни, како "Мојот Син му вели Тато на друг маж", "тие никогаш нема да и ја земат љубовта од мене", "Зошто да се трудиме повеќе?", "Никој не е Осамен за мене", " Одамна заборавен Осамен блуз "," Зошто не ме сакаш? "," Поплакувајки го блузот" и "Јас не го сакам овој начин на живот '". [49] Во 1951 година "Драг Џон" стана хит, но тоа бил на друга страна на плочата, "Студено, Студено срце", кој стана еден од неговите нај-препознатливи песни .Поп верзијата од Тони Бенет објавена истата година остана на топ листите за 27 недели на број еден. [50] Во 1951 година, падот претрпен за време на лов во Тенеси реактивира стари болки во грбот. Потоа, тој почна да конзумира лекови против болки, вклучувајќи морфиум, и алкохол за олеснување на болката. [42] Неговиот алкохолизам се влоши во 1952 година, а на 11 август 1952 година, Вилијамс бил отпуштен од Гранд Ол Опрај за постојано пијанство. Тој се врати да изведува во KWKH и WBAM емисиите и во Луизијана Хејрајд, заради што тој заминува повторно. Неговите настапи беа прогласени кога тој бил трезен, но и покрај напорите на неговите соработници да го однесат трезен во емисија, неговата злоупотреба на алкохол резултираше во прилики кога тој не се појавуваше или неговите настапи беа недоволно добри. [51] Во октомври 1952 година тој се ожени со Били Џин Џонс. [52] За време на неговото последно снимање на 23 септември 1952 година, Вилијамс ја сними песната "Kaw-лига", заедно со "Твоето лажливо Срце "и" Тргнете ги овие синџири од моето срце ". Поради ексцесите на Вилијамс, Фред Роуз престана да работи со него. До крајот на 1952 година, Вилијамс почна да страда од срцеви проблеми. [42] Тој се сретна со Хорас Рафол "Тоби" Маршал во Оклахома Сити, кој тврдеше дека е лекар. Маршал бил претходно осуден за фалсификување, и бил разрешен и ослободен од Државниот затвор во Оклахома во 1951 година. Меѓу другите лажни титули тој тврдел дека е доктор на науки. Тој ја купил титулата DSC за $ 35 од школата во Чикаго за применета наука, во дипломата, тој побара DSC бил напишално како "доктор на науки и психологија". Под името на д-р Г.С. Лимон тој му препиша на Вилијамс амфетамини, секонал, хлорал хидрат, и морфиум. [53]

Смрт[уреди | уреди извор]

На 31 декември, 1952 година, Вилијамс е закажан да изведува во општинскиот Аудиториум во Чарлстон, Западна Вирџинија. Предпродажбените билети изнесуваа $ 3,500 долари (еквивалентни на $ 30,300 долари во 2013). [24] Поради мразна бура во областа Нешвил, Вилијамс не можеше да лета, па тој ангажирал студент на колеџ, Чарлс Кар, за да го вози до концертите. Кар го исконтактира аудиториумот во Чарлстон од Ноксвил за да му каже дека Вилијамс нема да пристигне на време што се должи на мразната бура и му бил наредено да го вози Вилијамс да кантон, Охајо, за Денот на концертот на Нова Година. [54] Тие пристигнале во Ендрју Џонсон хотелот во Ноксвил, Тенеси, каде Кар побара лекар за Вилијамс, како што ја чувствувал комбинацијата на хлорал хидрат и алкохол која тој ја пиел по патот од Монтгомери до Ноксвил. [55] Д-р Кардвел го инјектира Вилијамс со две слободни фрлања на витаминот Б12, кој исто така содржи четврт-зрно од морфиум. Кар и Вилијамс заминаа надвор од хотелот, вратарите мораа да го носат Вилијамс до автомобилот, бидејќи тој кашлаше и икаше. [56] Во околу полноќ на 1 јануари, 1953 година, кога тие ја преминале државната Тенеси линија и пристигнаа во Бристол, Вирџинија, Кар застана во мал ресторан кој работеше цела вечер и го праша Вилијамс дали сака да јаде. Вилијамс изјави дека не, и се верува дека тие беа неговите последни зборови. [57] Кар подоцна возеше натаму сè додека не застана за гориво на бензинска станица во Оук Хил, Западна Вирџинија, каде што тој сфатил дека Вилијамс е мртов. Сопственикот на бензинската пумпа го повика шефот на локалната полиција. [58] Во кадилакот на Вилијамс полицијата најде некои празни лименки од пиво и недовршени стихови. [59] Д-р Иван Малинин ја изврши обдукцијата во Тајри погребалната куќа. Малинин најде хеморагии во срцето и вратот и изречената причина за смртта е како "недоволно пумпање на десната комора на срцето." [60] Таа вечер, кога водителот на Кантон ја објави смртта на Вилијамс до собраната толпа, тие почна да се смејат, мислејќи дека тоа е само уште еден изговор. По Хокшоу Хокинс и други изведувачи почнаа да ја потпевнуваат "Јас ја видов светлината" како почит на Вилијамс, толпата, сега свесна дека тој е навистина мртов, пееше заедно. [61] Д-р Малинин исто така, пишува дека Вилијамс бил неодамна сурово претепан со клоци во препоните. Исто така, локалниот судија Вергилиј Ф Лион нареди да се дознае во смртта Вилијамс во врска со вдлабнатината, која бил видлива на главата. [62] Неговото тело е пренесено во Монтгомери, Алабама, на 2 јануари и се става во сребрен ковчег, кој најпрво бил прикажан во пансионот на неговата мајка цели два дена. Неговиот погреб се одржа на 4 јануари на Аудиториумот во Монтгомери, со неговиот ковчег ставен на фаза покриена со цвеќиња. [63] Околу 15.000 до 25.000 луѓе поминаа до сребрениот ковчегот, а Аудиториумот бил исполнет со 2750 ожалостени. [64] Неговиот погреб се вели дека е далеку поголем од било кој досега за било кој друг граѓанин на Алабама и најголемиот настан досега одржан во Монтгомери. [65] [66] [67] остатоците на Вилијамс се закопани во Oakwood Анекс во Монтгомери. Претседателот на МГМ, го извести списанието Билборд дека компанијата доби само околу пет барања за слики на Вилијамс од пред неговата смрт, но над триста барања потоа. Локалните продавници за плочи се распродадоа , и клиентите прашуваа за сите плочи некогаш објавени од Вилијамс. [64] Неговиот последен сингл издаден за време на неговиот живот бил насловена "Јас никогаш нема да излезам надвор од овој свет жив." "Твоето лажливо срце" била напишална и снимена во 1952 година, но објавена во 1953 година по смртта на Вилијамс. Песната бил број еден на топ листите за шест недели. И таа песна гласи исто како и биографскиот филм со истото име од 1964 година,во кој глуми Џорџ Хамилтон. [68]

Личен живот[уреди | уреди извор]

На 15 декември 1944 година, Вилијамс се ожени со Одри Шепард. Тоа бил нејзиниот втор брак и неговиот прв. Нивниот син, Рандал Хенк Вилијамс, кој ќе постигне слава во сопственото право, како Хенк Вилијамс Џуниор, е роден на 26 мај 1949 година. Бракот, секогаш турбулентен, брзо се распадна, и тој разви сериозен проблем со алкохол, морфиум, како и други лекови против болки кои се пропишани за него да му се олеснат силните болки во грбот предизвикани од неговата спина бифида. [7] Двојката се разведе на 29 мај, 1952 година. [69] Во јуни 1952 година, Вилијамс се пресели со мајка си, па дури и така тој издаде бројни хит песни, како "половина од тоа", "Џамбалаја," "Палејќи ги шумите "," Ти повторно победи, "и" Јас никогаш нема да излезам надвор од овој свет жив. " Неговите проблеми со дрогата продолжија да излегуваат надвор од контрола така што тој се пресели во Нешвил и официјално се разведе од сопругата. А односот со Боби Џет во текот на овој период резултираше со ќерка, Џет, која се роди пет дена по неговата смрт. [70] На 18 октомври 1952 година, Вилијамс и Били Џин Џонс Ешлимар се венчаа во Минден, Луизијана. [61] Тоа бил втор брак за двата (откако беа разведени со деца). [52] Следниот ден две јавни церемонии се одржаа во Граѓанскиот Аудиториум во Њу Орлеанс, каде што 14.000 седишта беа распродадени за секоја од нив. [61] По смртта на Вилијамс, еден судија пресуди дека свадбата не е легална, бидејќи разводот со Џонс Ешлимар не станал конечен бидејќи не поминале единаесет дена откако се омажила за Вилијамс. Првата сопруга на Вилијамс, Одри, и неговата мајка, Лили Вилијамс, беа движечките сили позади бракот кој бил прогласен за неважечки и се занимавале со ова прашање со години. Вилијамс, исто така, се оженил со Одри Шепард пред нејзиниот развод да е конечен, на десеттиот ден од потребните шеесет дена за помирување. [71] Вилијамс бил доживотно републиканец и бил гласен поддржувач на Двајт Ајзенхауер. Според пејачот Џо Стафорд, тој му испрати телеграф на Ајзенхауер на неговиот роденден пред претседателските избори во 1952 информирајќи го дека на Вилијамс му е лична чест да поддржи воена фигура која ќе ја води нацијата во иднина. [72]

Наследство[уреди | уреди извор]

Гувернерот на Алабама Гордон Персонс официјално го прогласи 21 септември ``ден на Хенк Вилијамс". Првата прослава, во 1954 година се проследи со откривањето на споменик на Боул Кремптон, кој подоцна бил ставен на местото на гробот на Вилијамс. На свеченоста Ферлин Хаски ја толкуваше "Јас ја видов светлината". [73] Вилијамс имаше 11 број еден хитови во својата кариера ("Љубовно болен блуз", "Одамна заборавен осамен блуз", "Зошто не ме сакаш", "плачлив блуз"," ладно, ладно срце "," Еј, згодна '"," Џамбалаја "," Јас никогаш нема да излезам надвор од овој свет жив "," Кав-лига, "" Твоето лажливо срце" и "Тргнете ги овие синџири од моето срце"), како и многу други првите десет хитови. [74] На 8 февруари, 1960, ѕвездата на Вилијамс бил ставена на 6400 Холивуд Булевар на Булеварот на славните. [75] Во 1961 година, тој бил примен во Холот на славата, [76] и тој бил во Холот на славата на Алабама во 1985 година. [77] Кога даунбит списанието ја направи анкета една година по смртта на Hank, тој бил прогласен за најпопуларен кантри и вестерн изведувач на сите времиња како Џими Роџерс, Рој Акуф, Ред Фоли, и Ернест Таб. [78] Во 1977 година, националната организација на благајнички возачи на камиони ја изгласаа "Твоето лажливо срце "како нивна омилена песна на сите времиња. [79] Во 1987 година, тој бил примен во Рокенрол Халата на слава под категорија почетокот на влијанието. [80] Тој бил на второ место во CMT на 40 Најголеми Мажи на кантри-музиката во 2003 година, зад себе само Џони Кеш. Неговиот син, Хенк Џуниор, бил рангиран на истата листа. [81] Во 2004 година Ролинг Стоун го рангираше број 74 на својата список на 100 најголеми уметници на сите времиња. [82]Мрежното место Аклејмд мјузик (анг.Acclaimed music), кој ги резимира препораките на албуми и снимање на уметници, секоја година има препорака за врвни уметници. Хенк Вилијамс е рангиран на прво место за декадата 1940-1949 за неговата песна "Јас сум толку Осамен што можам и да плачам." Многу рокенрол пионери на 1950-тите години, како што се Елвис Присли, [83] Боб Дилан, Џери Ли Луис, Мерл Хагард, [84] Џин Винсент, [85] Карл Перкинс, [86] Рики Нелсон, [87] Џек Скот , [88] и Конвеј Твити [89] преработувале песни напишални од страна на Вилијамс во почетокот на нивните кариери. Во 2011 Вилијамс бил МГМ хит број еден со песната "Љубовно болен блуз" од 1949,и бил примен во академија Греми Дом на славните за снимање. [90] Истата година Хенк Вилијамс:. Најдобрите снимки .... Плус! бил почестен со Греми номинација за најдобар историски албум. [91] Во 1999 година, Вилијамс бил примен во Индијанскиот Хол на славата. [92] На 12 април 2010 година,одборот на Пулицеровата награда му додели на Вилијамс посмртен специјален цитат како доказ за неговото "занаетчиство како текстописец кој изрази универзални чувства со потресна едноставност и одигра клучна улога во трансформирањето на кантри-музиката во голема музичка и културна сила во американскиот живот". [93] Чувајќи го неговото наследство, синот на Вилијамс, Хенк Вилијамс, Jr ., ќерка Џет Вилијамс, внук Хенк Вилијамс III, и внуки Хилари Вилијамс и Холи Вилијамс, исто така, кантри-музичари. [94] Во 2006 година, чистач на Sony / ATV Music Publishing во контејнер пронајде недовршени стихови напишални од страна на Вилијамс, кои биле пронајдени во неговиот автомобил ноќта кога тој починалл. Работникот тврди дека тој ги продал белешките на Вилијамс на претставник на Хонки – Тонк Холот на славата и Рокенрол роудшоу.Работникот бил обвинет за кражба, но обвиненијата подоцна беа тргнати кога судијата утврди дека верзијата на чистачот е вистина.Недовршените стихови беа подоцна вратени во Sony / ATV, и беа предадени на Боб Дилан во 2008 година за да ги заврши песните за албумот. На крајот на краиштата,гости на албумот беа Алан Џексон, Нора Џонс, Џек Вајт, Лусинда Вилијамс, Винс Гил, Родни Кроуел, Пети Ловлес, Левон Хелм, Џејкоб Дилан, Шерил Кроу и Мерл Хагард. Албумот наречен Изгубените белешки на Хенк Вилијамс бил објавен на 4 октомври 2011 година. [95] [96]

Тужби во текот на имот[уреди | уреди извор]

По смртта на Вилијамс, Одри Вилијамс поднесе тужба во Нешвил против МГМ рекорди и Акуф-Роуз. Во тужбата побара двете издавачки куќи да продолжат да плаќаат половина од приходите од авторските права на Хенк Вилијамс. Вилијамс имаше договор да и дава на својата прва сопруга половина од приходите од авторски права, но, наводно, немаше објаснување дека договорот е валиден по неговата смрт. Затоа што Вилијамс може да не остави волја, распоредот на другите педесет проценти се смета неизвесен. Оние кои се вклучени се втората г-ѓа Вилијамс и нејзината ќерка и мајка и сестра на Хенк Вилијамс [97] На 22 октомври 1975 година, еден федерален судија во Атланта, Џорџија, конечно пресуди дека бракот Џонс Ешлимар бил валиден и дека половина од идните приходи од авторски права на Вилијамс и припаѓаат неа. [98]

WSM најдоброто брашно од мајка[уреди | уреди извор]

Во 1951 година, Вилијамс бил домаќин на петнаесет-минутно шоу за најдобар брашно мајката?? во WSM радио. Поради распоредот на турнејата на Вилијамс, некои од претставите беа претходно снимени за да можат да се пуштат во негово отсуство. [99] Оригиналните ацетати биле во сопственост на Џет Вилијамс, додека постоечките дупликати биле пронајдени и наменети да бидат објавени од страна на трето лице. Во февруари 2005 година,Апелациониот суд на Тенеси потврди пониска судска одлука во која се наведува дека Вилијамсовите наследници-син, Хенк Вилијамс Џуниор, и ќерка, Џет Вилијамс имаат ексклузивни права да ги продадат своите снимки направени за радио Нешвил во станица во 1951 година. Судот го отфрли тврдењето на Полиграм рекорди и Легаси ентертејнмент во врска со објавувањето на снимките на Вилијамс направени за најдобро брашно од мајка шоуто. На снимките, што Легаси ентертејнмент ги стекна во 1997 година, вклучуваат изведби во живо на прегледи на Вилијамс и неговото покритие и верзии на други песни. Полиграм тврдеа дека договорот на Вилијамс со МГМ рекорди, кој Полиграм сега го поседува, им даде права за објавување на радио снимките. А изборот на песни кој се состоеше од 3 дискови, обновени од страна Џо Палмацио, бил објавен од страна на Тајм-Лајф во октомври 2008 година под наслов неиздадени снимки. [100]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Williams, Roger M. (1981). Sing a Sad Song: The Life of Hank Williams (англиски). University of Illinois Press. ISBN 978-0-252-00861-0.