Прејди на содржината

Радован П. Цветковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радован П. Цветковски
Роден/а3 септември 1931
Сопотница, Демирхисарско
Починат/а23 јануари 2022
Занимањепоет, есеист, книжевен критичар, научен работник и професор
НационалностМакедонец

Радован П. Цветковски (3 септември 193123 јануари 2022) — македонски поет, раскажувач, книжевен критичар, писател за деца и млади и фолклорист.

Роден е во Сопотница, Демирхисарско. Долго време бил во редакцијата на списанието „Развиток“ од Битола. Член е на Друштвото на писатели на Македонија, на Македонското научно друштво - Битола и на Друштвото на фолклористите на Македонија.[1] исто така, бил член на Советот на Собранието на Друштвото на писателите на Македонија и еден од покренувачите на манифестацијата „Тумбе Кафе - кафе песна“ од 2011 година. Соработувал со повеќе македонски и странски списанија и весници: „Современост“, „Нова Македонија“, „Литературен збор“, „Раст“, „Стожер“, „Современи дијалози“ итн.[2]

Починал во 2022 година по кратко боледување.[3]

  1. Мишо Јузмески: „Пофални слова“ , Благоевград, 2006
  2. Цветковски, Радован П. (2018). Анегдотски кажувања. Скопје: Академски печат. стр. 570–571. ISBN 978-608-231-247-7.
  3. „Почина писателот Радован П. Цветковски“. Макфакс. 24 јануари 2022. Посетено на 25 јануари 2022.