Перо Миленковски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Перо Миленкоскимакедонски писател за деца.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Миленкоски е роден на 3 септември 1939 година во с. Слепче, Прилепско. Завршил Педагошка академија во Битола. Работел во редакцијата на „Нова Македонија“, како уредник на „Колибри“, Член на ДПМ од 1995 година. Автор е на книгите: Најубав ѓердан (поезија, 1970), Има една земја мила (поезија, 1989), Малиот сообраќаец, (поезија, 1990), Детестоп (поезија, 1993). Добитник е на наградата: „Ванчо Николески“ - Битола (II награда).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 158.