Алфредо Балони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алфредо Балони
Балони (во средината) во текот на Џиро д’Италија 2012
Лични податоци
Цело имеАлфредо Балони
Роден20 септември 1989 (1989-09-20) (30 г.)
Рим, Италија
Висина1,86 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубНанканг-Динатек
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2008
2009
Аријана Римор (јуниор)
АГИ Нери Лукини Спринт
Промосикло Нери Сотоли
Професионални клубови
2010–2011
2012
2013–
Лампре-Фарнезе Вини
Фарнезе Вини-Селе Италија
Керамика Фламинија-Фондрист
Последна промена
23 октомври 2014

Алфредо Балони (италијански: Alfredo Balloni; р. 20 септември 1989 во Рим) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната UCI екипа Нанканг-Динатек.

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Рим, Балони се натпреварувал како професионалец од 2010, настапувајќи за екипата Лампре-Фарнезе Вини две сезони, пред да се приклучи на екипата Фарнезе Вини-Селе Италија за сезоната 2012.[1][2] На неговото деби на една од големите трки Џиро д’Италиа 2012, Балони го преземал водството во планинскиот пласман, за време на првите искачувања во Данска.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. MaillotItalia.PNG Национален јуниорски друмски првак
2006
1. MaillotItalia.PNG Национално јуниорско друмско првенство
3. Национално јуниорско хронометарско првенство
2007
1. MaillotItalia.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
1. Меморијал Марескало Сорвило
1. Копа Окрија
2. Краен пласман Џиро дела Тоскана
2008
2. Фучекио
3. Краен пласман Куп де Национс де Сагена
1. Етапа 3
2009
1. MaillotItalia.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Трофео Матеоти
2. Национално друмско првенство под 23 години
2. ГП Сита ди Фелино
2. Руота д’Оро
2013
5. Тур ду Јура
8. Џиро дел Медио Брента

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Фарнезе Вини (FAR) - ВБР“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. конс. 8 мај 2012. 
  2. Аткинс, Бен. „Фарнезе Вини-Селе Италиа го претставил составот за 2012 во Италија“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 7 јануари 2012 (посет. 8 мај 2012 г).
  3. Balloni in fuga per la maglia azzurra, Guardini caduto“, „Фарнезе Вини-Селе Италија“, Croft Sport Limited, 6 мај 2012 (посет. 8 мај 2012 г). (на италијански)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]