Кристофер Клим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристофер Клим
Занимањеписател
мрежно место
christopherklim.com

Кристофер Клим е американски писател.

Книжевниот живот[уреди | уреди извор]

Роберт Говер ја споредил работата на Клим со Џон Стајнбек. Од 2003 година до 2015 година, Клим бил главен уредник за враќање на делата на  Ерик Хофер во печатење.[1][2] Клим, исто така, бил уредник во вторато  враќање на работа на Роберт Говер во печати и уредување на неговото крајно трио од книги.[3]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • „Исус живее во Трентон“ (Jesus Lives in Trenton, 2002)
  • „Се гори“ (Everything Burns, 2003)
  • „Зимски круг“ (The Winners Circle, 2006)
  • „Идиот!“ (Idiot!, 2009)
  • „Вистински надреализам: раскази“ (True Surrealism: Stories, 2011)

Наводи[уреди | уреди извор]