Сократ Лафазановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сократ Лафазановски
Sokrat.jpg
Роден 11 септември 1939
В’мбел, Костурско, Егејска Македонија
Занимање сликар
балетски уметник


Сократ Лафазановски (Роден е на 11 септември 1939 во с. В’мбел, Костурско, Егејска Македонија) е македонски сликар и балетски уметник[1].

За време на Граѓанската војна во Грција со семејството пребегал во Романија. Во Букурешт завршил училиште за применета уметност - сликарство и балетско училиште, а дипломира ликовна уметност на Педагошката академија во Скопје.

Покрај професионалната сликарска дејност, цели 14 години бил професионален балетски уметник во Операта во Брашов (Романија) и Македонскиот народен театар во Скопје. Како сценограф има изведено преку 25 оперски постави, оперети, класични балети и претстави за деца. Работел и како ликовен педагог.

За 35 години уметничко творештво, Лафазановски има насликано околу 1200 уметнички дела изведени во масло, акварел и пастел. Од нив, 600 се наоѓаат во Скопје, 200 се подарени на установи, пријатели и љубители на убавата уметност, а останатите се во други земји: Србија, Црна Гора, Романија, Италија, Австрија, Германија, Франција, Данска, Австралија, Грција.

Член е на Друштвото на ликовни уметници на Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Разговор со Сократ Лафазановски