Родени во октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Родени во октомври е автоматски создадена преку превклучување (трансклудирање) на рачно уредуваните страници за Родени на одреден датум во месец октомври.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица Родени во месец октомври во Категорија:Родени во октомври
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Починати во октомври и Категорија:Починати во октомври

1 октомври


205  Александар Северримски цар.
1207  Хенри IIIкрал на Англија.
1507  Џакомо Бароци да Вињолаиталијански архитект и теоретичар.
1644  Алесандро Страделаиталијански композитор.
1754  Павле I — руски цар.
1791  Сергеј Аксаковруски писател.
1891  Анѓел Динев — македонски општественик и публицист.
1904  Владимир Хоровиц — американски пијанист и композитор.
1920  Шерафетин Неби — македонски глумец.
1927  Том Босли — американски глумец.
1936  Данкан Едвардс — англиски фудбалер.
1943  Хусто Хорхе Падрон — шпански поет.
1945  Дони Хатавеј — американски џез и блуз музичар.
1946  Сервет Авзиу — македонски политичар.
1946  Дејв Холанд — англиски џез-музичар.
1946  Александар Кујунџиски — македонски писател.
1954  Мартин Стрелсловенски пливач.
1954  Дончо Димовски — македонски математичар.
1965  Андреа Гардини — италијански одбојкар.
1966  Жорж Веа — либериски фудбалер и политичар.
1969  Николаос — принц на Грција.
1972  Стевче Алушевски — македонски ракометар.
1981  Жулио Баптиста — бразилски фудбалер.
1983  Мирко Вучиниќ — црногорски фудбалер.
1985  Хосе Ерада — шпански велосипедист.
1987  Ваут Пулс — холандски велосипедист.
1987  Гжегож Ломач — полски одбојкар.
1989  Адам Блајт — британски велосипедист.
2001  Мејсон Гринвуд — англиски фудбалер.


2 октомври


1452  Ричард IIIанглиски крал.
1847  Паул фон Хинденбурггермански офицер и политичар.
1852  Вилијам Ремзи — шкотски хемичар.
1869  Махатма Гандииндиски национален водач.
1890  Граучо Маркс — американски глумец.
1904  Греам Гринбритански писател.
1913  Карл Милер — германски фудбалер.
1924  Хиџет Рамадани — македонски и југословенски правник и политичар.
1935  Омар Сивориаргентински фудбалер.
1943  Паул ван Химст — белгиски фудбалер.
1949  Ричард Хел — американски рок-музичар.
1951  Стинг — британски музичар и глумец.
1967  Томас Мустер — австриски тенисер.
1967  Френки Фредерикс — намибиски атлетичар.
1968  Јана Новотна — чешка тенисерка.
1980  Горан Богдан — хрватски глумец.
1984  Горан Попов — македонски фудбалер.
1986  Мичел Докер — австралиски велосипедист.
1987  Матијас Кардасио — уругвајски фудбалер.
1988  Иван Зајцев — италијански одбојкар.
1991  Роберто Фирмино — бразилски фудбалер.
1992  Алисон — бразилски фудбалски голман.
1997  Тами Абрахам — англиски фудбалер.


3 октомври


1720  Јохан Петер Уз — германски поет
1830  Алберт Гинтер — германско-британски зоолог.
1858  Елеонора Дусеиталијанска глумица.
1895  Сергеј Александрович Есенинруски поет.
1897  Луј Арагон — француски писател.
1900  Томас Вулфамерикански писател.
1901  Франтишек Халас — чешки поет и есеист.
1911  Мајкл Хордернанглиски глумец.
1929  Берт Стернамерикански фотограф.
1938  Тереза Кесовијахрватска пејачка.
1939  Велибор Васовиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1954  Стиви Реј Вон — американски гитарист.
1955  Слаѓана Милошевиќ — српска и југословенска поп-рок пејачка.
1965  Јан-Ове Валднер — шведски пингпонгар.
1968  Грег Фостер — американски кошаркар.
1969  Гвен Стефаниамериканска поп-пејачка.
1971  Дарко Митревски — македонски режисер.
1973  Љубомир Врањеш — шведски ракометар.
1978  Клаудио Пизаро — перуански фудбалер.
1981  Златан Ибрахимовиќ — шведски фудбалер.
1983  Фред — бразилски фудбалер.
1984  Мигел Анхел Рубијани — колумбиски велосипедист.
1988  Алекс Даусет — британски велосипедист.
1994  Кепа Аризабалага — шпански фудбалски голман.
1996  Келечи Ихеаначо — нигериски фудбалер.


4 октомври


1289  Луј Xфранцуски крал.
1657  Франческо Солименаиталијански уметник.
1720  Џовани Батиста Пиранезииталијански графичар.
1861  Фредерик Ремингтонамерикански уметник.
1886  Луис Албернишпански глумец.
1895  Бастер Китон — американски глумец и режисер.
1923  Чарлтон Хестон — американски глумец.
1940  Силвио Марцолини — аргентински фудбалер.
1946  Сузан Сарандон — американска глумица.
1948  Јован Колунџија — српски виолинист.
1955  Хорхе Валдано — аргентински фудбалер.
1956  Ханс ван Брукелен — холандски фудбалски голман.
1961  Зоран Вулиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1963  А. Ц. Грин — американски кошаркар.
1973  Крис Паркс — американски борач.
1976  Мауро Каморанези — италијанско-аргентински фудбалер.
1980  Томаш Росицки — чешки фудбалер.
1984  Ленче Илкова — македонска ракометарка.
1987  Жилјен Симон — француски велосипедист.
1988  Џанер Еркин — турски фудбалер.
1997  Никола Влашиќ — хрватски фудбалер.


5 октомври


1695  Џон Гласшкотски министер.
1703  Џонатан Едвардсамерикански свештеник.
1820  Дејвид Вилбер — американски политичар.
1901  Џон Алтон — американски кинематограф.
1907  Рагнар Нурске — естонски економист.
1908  Џошуа Логан — американски филмски режисер и писател.
1925  Бил Диксон — американски џез-музичар.
1930  Павел Попович — советски космонаут.
1936  Вацлав Хавел — чешки писател и политичар.
1940  Милена Дравиќ — српска театарска и филмска глумица.
1951  Боб Гелдоф — ирски рок-музичар.
1960  Карека — бразилски фудбалер.
1966  Инеса Кравец — украинска атлетичарка.
1971  Маурисио Пелегрино — аргентински фудбалер и тренер.
1976  Никола Рицоли — италијански фудбалски судија.
1975  Кејт Винслетанглиска глумица.
1986  Руј Кошта — португалски велосипедист.
1986  Никита Курбанов — руски кошаркар.
1989  Даниеле Рато — италијански велосипедист.


6 октомври


1459  Мартин Бехајмгермански морепловец и географ.
1769  Исак Брокбритански командант.
1887  Ле Корбизје — швајцарско-француски архитект.
1888  Роланд Гаросфранцуски пилот.
1889  Марија Домбровска — полска писателка.
1919  Томи Лотон — англиски фудбалер.
1937  Иво Данеу — словенечки и југословенски кошаркар.
1955  Бранко Чрнац Туста — хрватски рок-пејач, член на групата КУД Идијоти.
1967  Кенет Андерсон — шведски фудбалер.
1971  Алан Стабс — англиски фудбалер.
1973  Џеф Дејвисамерикански комичар.


7 октомври


1576  Џон Марстон — англиски писател.
1748  Карл XIIIкрал на Шведска.
1885  Нилс Бордански теоретски физичар, основач на теоријата на структурата на атомот.
1910  Ѓорѓи Абаџиевмакедонски писател, публицист и историчар.
1914  Михајло Лалиќ — црногорски, српски и југословенски писател.
1932  Стеван Хорват — српски и југословенски борач во грчко-римски стил.
1951  Џон Кугар Меленкамп — американски рок-музичар.
1952  Људмила Туришчевасоветска гимнастичарка.
1957  Фарук Хаџибегиќ — босански и југословенски фудбалер.
1960  Виктор Лазлобелгиски пејач.
1966  Кул Кит — американски рапер.
1967  Тони Бракстон — американска пејачка.
1968  Том Јорк — англиски рок-музичар, член на групата „Рејдиохед“ (Radiohead).
1973  Дида — бразилски фудбалски голман.
1976  Сантјаго Солари — аргентински фудбалер и тренер.
1984  Мауро Сантамброџо — италијански велосипедист.
1987  Горка Изагире — шпански велосипедист.
1988  Диего Коста — шпански фудбалер со бразилско потекло.
1995  Линдон Дајкс — шкотски фудбалер.
1995  Петар Стојановиќ — словенечки фудбалер.
1996  Луис Капалди — шкотски поп-музичар.
1998  Трент Александер-Арнолд — англиски фудбалер.


8 октомври


1789  Џон Раглсамерикански политичар.
1864  Бранислав Нушиќсрпски комедиограф, сатиричар и критичар.
1892  Марина Цветаева — руска и советска поетеса.
1917  Валтер Лорд — американски писател.
1922  Нилс Лидолм — шведски фудбалер.
1928  Диди — бразилски фудбалер.
1939  Пол Хоган — австралиски глумец.
1949  Сигурни Вивер — американскаглумица.
1965  Мат Бјонди — американски пливач.
1968  Звонимир Бобан — хрватски фудбалер.
1970  Мет Дејмон — американски глумец.
1978  Дарко Станиќ — српски ракометар.
1980  Роберт Вречер — словенечки велосипедист.
1980  Ник Канон — американски глумец.
1985  Бруно Марс — американски пејач.
1993  Габриње Мугуруса — шпанско-венецуелска тенисерка.
1993  Барбара Палвин — унгарски модел.
1997  Бен Вајт — англиски фудбалер.


9 октомври


1547  Мигел де Сервантес — шпански писател, автор на романотДон Кихот“.
1608  Џон Милтон — англиски поет.
1757  Шарл Xкрал на Франција.
1893  Марио де Андраде — бразилски писател.
1899  Хенри Сајмонс — американски економист.
1894  Владимир Мошин — проучувач на македонската средновековна уметност и култура.
1907  Жак Тати — француски филмски глумец и режисер.
1920  Јусеф Латиф — американски џез-музичар.
1921  Тадеуш Ружевич — полски писател.
1938  Хајнц Фишеравстриски политичар.
1944  Абдулах Сидран — босански писател и сценарист.
1944  Нона Хендрикс — американска поп-пејачка.
1948  Џексон Браун — американски музичар.
1955  Стив Овет — британски атлетичар.
1958  Срѓан Шапер — српски и југословенски рок-музичар, член на групата „Идоли“.
1962  Хорхе Буручага — аргентински фудбалер.
1967  Георге Попеску — романски фудбалер.
1971  Евгениј Наместников — руски хокеар.
1973  Тери Балсамо — американски гитарист.


10 октомври


1813  Џузепе Вердииталијански композитор (п. 1901).
1892  Иво Андриќсрпски писател.
1901  Алберто Џакомети — италијански вајар и сликар.
1904  Сотир Ставридис — македонски хирург и уролог, прв асистент во Хируршката клиника во Скопје.
1913  Клод Симон — француски писател.
1917  Телониус Монк — американски џез-музичар.
1923  Николас Парсонсанглиски глумец.
1930  Харолд Пинтеранглиски драматург - добитник на Нобеловата награда за литература.
1946  Наото Канјапонски политичар.
1953  Бисерка Вишниќ — југословенска ракометарка.
1953  Миџ Јур — шкотски поп-музичар.
1963  Драган Бјелогрлиќ — српски глумец.
1966  Тони Адамс — англиски фудбалер.
1969  Илија Зимбо — македонски музичар, прв флејтист во оркестарот на Македонската опера и балет.
1974  Хулио Круз — аргентински фудбалер.
1983  Никос Спиропулос — грчки фудбалер.
1983  Џек Саворети — англиски поп-музичар.
1985  Антонио Пједра — шпански велосипедист.
1986  Пјер Ролан — француски велосипедист.
1991  Џердан Шаќири — швајцарски фудбалер.


11 октомври


1483  Мартин Лутер — германски духовник, водач на протестантската реформација.
1865  Јован Цвииќ — српски географ и претседател на Српската академија на науките и уметностите.
1885  Франсоа Шарл Моријак — француски писател и публицист, добитник на Нобеловата награда за литература.
1910  Љубен Лапе — редовен член на МАНУ и редовен професор на Филозофскиот факултет во Скопје.
1937  Боби Чарлтон — англиски фудбалер.
1941  Кирил Псалтиров — македонски глумец.
1963  Жорди Виљакампа — шпански кошаркар.
1964  Милорад Ратковиќ— српски фудбалер.
1965  Александер Хаке — германски рок-музичар.
1975  Лабина Митевска — македонска глумица.
2001  Даниел Малдини— италијански фудбалер.


12 октомври


1350  Дмитриј Донски — руски кнез
1873  Надежда Петровиќ — српска сликарка.
1874  Андонис Влахакисандартски капетан.
1896  Еуџенио Монталеиталијански поет, најголем претставник на италијанскиот херметизам.
1935  Лучано Павароти — италијански тенор.
1944  Драгутин Чермак — српски и југословенски кошаркар и тренер.
1962  Бранко Црвенковски — македонски политичар, втор премиер и трет претседател на Република Македонија.
1966  Роберто Сенсини — аргентински фудбалер.
1968  Хју Џекмен — австралиски глумец.
1975  Мерион Џонс — американска атлетичарка и кошаркашка.
1977  Боде Милер — американски скијач.
1979  Ренато Сулиќ — хрватски ракометар.
1981  Шола Амеоби — нигериски фудбалер.
1987  Дамијано Карузо — италијански велосипедист.
1997  Никола Миленковиќ — српски фудбалер.


13 октомври


1474  Мариото Арбертинелииталијански сликар, претставник на француската школа на високата ренесанса.
1911  Андре Навара, француски виолончелист.
1923  Драга Чаловска - Секуловска — македонски новинар, учесник во НОВ од 1941 година и еден од основачите на Радио Скопје.
1925  Маргарет Тачер — првата жена премиер на Велика Британија, наречена „Железната леди“.
1927  Ли Кониц — американски џез-музичар.
1931  Рејмон Копа — француски фудбалер.
1932  Душан Макавеев — српски и југословенски режисер.
1941  Пол Сајмон — американски поп-музичар.
1948  Нусрет Фатех Али Кан — пакистански музичар.
1956  Синан Сакиќ — српски и југословенски фолк-пејач.
1967  Хавиер Стомајор — кубански атлетичар.
1971  Саша Барон Коен — британски глумец и комичар.
1977  Пол Пирс — американски кошаркар.
1989  Карлос Бетанкур — колумбиски велосипедист.
1990  Милица Тодоровиќ — српска пејачка.


14 октомври


1829  Август Малмстрем — шведски историски сликар.
1890  Двајт Ајзенхауер — американски генерал и политичар.
1919  Димитар Митрев — македонски литературен критичар и есеист, академик, професор на Филозофскиот факултет во Скопје.
1940  Клиф Ричард — англиски поп-музичар.
1958  Томас Долби — англиски поп-музичар.
1959  Ацо Петровиќ — српски кошаркарски тренер.
1960  Стив Крем — британски атлетичар.
1985  Виталиј Фридзон — руски кошаркар.


15 октомври


1608  Еванџелиста Торичели — италијански физичар и математичар.
1844  Фридрих Ниче — германски филозоф.
1854  Оскар Вајлд — англиски писател.
1908  Џон Кенет Галбрајт — канадско-американски економист.
1923  Итало Калвино — италијански писател.
1929  Милорад Павиќ — српски писател.
1943  Стенли Фишер — еврејско-американски економист.
1947  Ласло Фазекаш — унгарски фудбалер.
1950  Благоја Георгиевски — македонски и југословенски кошаркар.
1952  Вахид Халилхоџиќ — босански и југословенски фудбалер и тренер.
1960  Славко Штимац — српски глумец.
1968  Дидје Дешан — француски фудбалер и тренер.
1971  Нико Ковач — хрватски фудбалер и тренер.
1977  Давид Трезеге — француски фудбалер.
1980  Том Бонен — белгиски велосипедист.
1986  Нолито — шпански фудбалер.
1988  Месут Езил — германски фудбалер со турско потекло.
1989  Ентони Џошуа — британски боксер, светски првак во тешка категорија.
1991  Михел Кох — германски велосипедист.


16 октомври


1351  Џан Галеацо Висконти — војвода на Милано.
1801  Јосип Јелачиќ — хрватски бан.
1854  Карл Кауцки — чешко-австриски марксистички теоретичар.
1886  Давид Бен Гурион — израелски политичар.
1888  Јуџин О'Нил — американски писател, добитник на Нобеловата награда.
1906  Оскар Вајлд — британски писател.
1906  Клинт Брукс — американски литературен критичар.
1908  Кузман Сотировски — македонски фудбалер.
1908  Енвер Хоџа — албански комунистички државник.
1906  Дино Буцати — италијански новинар и писател.
1918  Луј Алтисер — француски филозоф.
1921  Славчо Стојменскинароден херој на Македонија.
1921  Анджеј Мунк — полски режисер.
1924  Панче Васоски — македонски глумец.
1927  Гинтер Грас — германски писател, добитник на Нобеловата награда во 1999 година.
1938  Нико — германско-американска пејачка и глумица.
1950  Милош Бојаниќ — српски пејач.
1951  Драги Михајловски — македонски писател.
1953  Пауло Роберто Фалкао — бразилски фудбалер.
1954  Вера Чејковска — македонски писател.
1958  Тим Робинс — американски глумец.
1959  Гари Кемп — англиски поп-музичар, член на групата „Спандау балеј“ (Spandau Ballet).
1960  Боб Моулд — американски рок-музичар, член на групата „Хускер ду“ (Husker Du).
1963  Данко Цвјетичанин — хрватски и југословенски кошаркар.
1970  Мехмет Шол — германски фудбалер.
1985  Кејси Стонер — австралиски возач.
1986  Ина — романска пејачка.
1997  Наоми Осака — јапонска тенисерка.


17 октомври


1760  Клод Анри Сен Симон — француски социјалист, утопист и филозоф.
1917  Мак Диздар — босански и југословенски поет.
1918  Рита Хејворт — американска глумица.
1922  Борислав Михајловиќ - Михиз — српски писател и критичар.
1923  Барни Кесел — американски џез-музичар.
1943  Кирил Дојчиновски — македонски и југословенски фудбалер.
1950  Јусуф Хатуниќ — босански и југословенски фудбалер.
1959  Билјана Јевтиќ — српска фолк-пејачка.
1963  Серхјо Гојкочеа — аргентински фудбалски голман.
1972  Еминем — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1979  Кими Раиконен — фински автомобилист во трките на „Формула 1
1983  Александар Дјаченко — казахстански велосипедист.
1984  Готфрид Свартхолм — соосновач на „The Pirate Bay“.
1969  Вајклеф Жан — рапер од Хаити.
1992  Адам Марушиќ — црногорски фудбалер.
1995  Алексеј Миранчук — руски фудбалер.


18 октомври


1130  Џу Си — најзначајниот филозоф на конфуцијанството по Конфуциј.
1777  Хајнрих фон Клајст — германски писател.
1859  Анри Бергсон — француски филозоф.
1894  Тибор Дери — унгарски писател.
1898  Вера Циривири Трена — носител на „Партизанска споменица 1941“, прв претседател на АФЖ на Македонија.
1926  Клаус Кински — германски глумец.
1941  Били Кокс — американски рок-музичар.
1956  Мартина Навратилова — чешка и американска тенисерка.
1958  Предраг Пашиќ — југословенски фудбалер.
1961  Винтон Марсалис — американски џез-музичар.
1983  Данте — бразилски фудбалер.
1984  Фрида Пинто — индиска глумица.
1984  Линдзи Вон — американска скијачка.
1985  Тијаго Машадо — португалски велосипедист.
1989  Ли Хауард — австралиски велосипедист.
2003  Алехандро Балде — шпански фудбалер.


19 октомври


1735  Џон Адамс — втор претседател на САД (1797 - 1801).
1915  Кирил Симоновски - Џина — македонски и југословенски фудбалер.
1921  Гунар Нордал — шведски фудбалер.
1924  Владимир Брезовски — македонски историчар.
1928  Борисав Јовиќ — српски и југословенски политичар.
1945  Ангус Дитон — шкотско-американски економист, добитник на Нобеловата награда за економија.
1951  Фрањо Владиќ — босански и југословенски фудбалер.
1956  Јасна Мердан Колар — југословенска ракометарка.
1962  Евандер Холифилд — американски боксер.
1978  Руслан Чагаев — узбекистански боксер.


20 октомври


1864  Алексо Поројлијата, македонски револуционер.
1866  Густав Касел — шведски економист.
1875  Димо Хаџи Димов — македонски револуционер.
1882  Бела Лугоши — американски глумец со унгарско потекло.
1915  Мирче Ацевнароден херој на Македонија.
1915  Антон Попов — македонски револуционер, публицист, писател.
1946  Елфриде Јелинек — австриска писателка, добитничка на Нобеловата награда во 2004 година.
1946  Марко Николиќ — српски глумец.
1950  Том Пети — американски рок-музичар.
1951  Клаудио Раниери — италијански фудбалер и тренер.
1958  Иво Погорелиќ — југословенски и хрватски пијанист.
1959  Борис Стрел — словенечки и југословенски скијач.
1960  Лепа Брена — српска и југословенска фолк-пејачка.
1961  Драгиша Биниќ — југословенски и српски фудбалер.
1961  Јан Раш — велшки фудбалер.
1964  Ненад Ненадовиќ — српски глумец.
1965  Стефано Пјоли — италијански фудбалер и тренер.
1966  Абу Мусаб Ал Заркави — член на Ал-Каеда.
1971  Снуп Дог — американски рапер и музички продуцент.
1992  Матија Де Шиљо — италијански фудбалер.


21 октомври


1833  Алфред Нобел — шведски хемичар, пронаоѓач и индустријалец
1917  Дизи Гилеспи — американски џез-музичар.
1919  Димче Јанкомакедонски копаничар од Охрид.
1933  Франциско Генто — шпански фудбалер.
1942  Елвин Бишопамерикански блуз-музичар.
1942  Кристофер Симс — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1945  Никита Михалков — руски филмски режисер и глумец.
1955  Френк Херш — американски џез-музичар
1956  Андро Кнего — хрватски и југословенски кошаркар.
1957  Џулиен Коуп — англиски рок-музичар.
1967  Пол Инс — англиски фудбалер.
1981  Немања Видиќ — српски фудбалер.
1987  Георги Братоев — бугарски одбојкар.
1987  Валентин Братоев — бугарски одбојкар.
1990  Рики Рубио — шпански кошаркар.
1995  Јулимар Рохас — венецуелска атлетичарка.


22 октомври


1811  Франц Лист — унгарски пијанист и композитор, музичар со романтичарско определување и предводник на германската школа.
1870  Иван Бунин — руски писател.
1917  Борко Лазески — македонски сликар.
1925  Роберт Раушенберг — американски сликар.
1929  Лав Јашин — руски и советски фудбалер.
1930  Тодор Веселиновиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1943  Катрин Денев — француска глумица.
1949  Арсен Венгер — француски фудбалски тренер.
1973  Ичиро Сузуки — јапонски безболист.
1975  Мичел Салгадо — шпански фудбалер.
1982  Марк Реншо — австралиски велосипедист.
1985  Алина Сомоваруска балерина.
1986  Марчело Паварин — италијански велосипедист.
1987  Микел Хансен — дански ракометар.
1990  Кире Ристевски — македонски фудбалер.
1999  Алберт Самби Локонга — белгиски фудбалер.


23 октомври


1698  Анж Жак Габриел — француски архитект, еден основоположниците на неокласичната архитектура.
1844  Сара Бернар — француска артистка.
1846  Александар Архангелски — руски композитор.
1893  Гумо Маркс — американски глумец.
1927  Лешек Колаковски — полски филозоф.
1940  Пеле — бразилски фудбалер.
1942  Мирослав Павловиќ — српски и југословенски фудбалер.
1955  Маријан Влак — југословенски и хрватски фудбалер и тренер.
1961  Андони Зубизарета — шпански фудбалски голман.
1971  Крис Хорнер — американски велосипедист.
1973  Уљјана Лопаткинаруска балерина.
1986  Јованка Радичевиќ — црногорска ракометарка.
1992  Алваро Мората — шпански фудбалер.


24 октомври


51  Домицијан — римски цар.
1668  Петр Брандл — чешки сликар.
1865  Григор Ќуркчиев — македонски генерал во Бугарската армија, учесник во Балканските војни.
1882  Имре Калман — унгарски композитор.
1913  Тито Гобииталијански оперски пејач, баритон.
1914  Џонас Едвард Салк — американски микробиолог.
1915  Боб Кејн — американски уметник, создавач на анимираниот јунак Бетмен.
1930  Јохан Галтунг — норвешки пацифист.
1938  Бил Вајман — англиски рок-музичар, член на групата „Ролинг Стоунс“.
1943  Христо Георгиевски — македонски поет, есеист, критичар, книжевен историчар.
1947  Марин Бабиќ — македонски глумец.
1960  Малколм Тарнбулпремиер на Австралија.
1960  Љубе Бошкоски — македонски политичар.
1966  Роман Абрамович — руски бизнисмен и политичар.
1985  Вејн Руни — англиски фудбалер.
1986  Дрејк — канадски рапер.
1990  Илкај Гундоган — германски фудбалер.
1996  Џејлен Браун — американски кошаркар.


25 октомври


1757  Хенрих Фридрих Карл — пруски политичар.
1811  Еварист Галоа — француски математичар,
1825  Јохан Штраус — помладиот, австриски композитор, виолинист и диригент.
1838  Жорж Бизе — француски композитор, автор на оператаКармен“, најуспешното дело на францускиот реализам.
1881  Пабло Луис Пикасо — шпанско-француски сликар, еден од најголемите светски сликари, основач на кубизмот.
1911  Михаил Јангел — советски инженер.
1931  Ани Жирардо — француска глумица.
1946  Елијас Фигуероа — чилеански фудбалер.
1981  Шон Рајт Филипс — англиски фудбалер.
1984  Кети Пери — американска пејачка.
1990  Матија Катанео — италијански велосипедист.
1997  Федерико Кјеза — италијански фудбалер.


26 октомври


1685  Доменико Скарлати — италијански барокен композитор.
1765  Јакуб Јан Риба — чешки композитор.
1888  Нестор Махно — украински анархист.
1893  Милош Црњански — српски писател.
1911  Махалија Џексон — американска пејачка, позната како „кралица на госпелот“.
1916  Франсоа Митеран — поранешен претседател на Франција.
1919  Мохамед Реза Пахлeви — ирански шах.
1924  Таип Таипи — југословенски и македонски политички деец.
1925  Бошко Станковски — македонски политичар, поранешен претседател на Собранието на СРМ.
1942  Боб Хоскинс — британски глумец.
1949  Зоран Славниќ — српски и југословенски кошаркар и тренер.
1951  Бутси Колинс — американски фанк-музичар.
1952  Ларс Питер Хансен — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2013 година.
1952  Лазар Ристовски — српски глумец и режисер со македонско потекло.
1956  Раде Залад— српски фудбалски голман.
1959  Ево Моралес — претседател на Боливија.
1961  Мануел Естиарте — шпански ватерполист.
1966  Златко Далиќ — хрватски фудбалер и тренер.
1968  Роберт Јарни — хрватски фудбалер и тренер.
1974  Дејан Лилиќ — македонски глумец и телевизиски водител.
1980  Кристијан Киву — романски фудбалер.
1986  Уве Гензхајмер — германски ракометар.
1986  Аидис Круопис — литвански велосипедист.


27 октомври


1272  Вацлав II — крал на Чешка и Полска.
1728  Џемс Кук — англиски морепловец и истражувач.
1759  Ференц Казинци — унгарски поет.
1782  Николо Паганинииталијански виртуоз на виолина и композитор.
1858  Теодор Рузвелтпретседател на САД.
1885  Владимир Чоровиќ — српски историчар.
1892  Грасилијано Рамос — бразилски писател.
1898  Димче Зографски — македонски револуционер и општествено-политички работник.
1920  Стефан Наумов - Стивнароден херој на Македонија.
1923  Рој Лихтенштајн — американски сликар.
1928  Мирослав Филип — чешки шахист.
1932  Силвија Плат — американска поетеса и писателка.
1939  Џон Клиз — британски комичар и глумец, еден од основачите на дружината „Монти Пајтон“.
1952  Роберто Бенињи — италијански глумец, комичар и режисер.
1952  Френсис Фукујама — американски филозоф, политичко-економски аналитичар и автор.
1957  Глен Ходл — англиски фудбалер.
1958  Сајмон Ле Бон — британски поп-музичар, пејач на групата „Дјуран Дјуран“ (Duran Duran).
1970  Сергеј Филин — руски балетан.
1972  Марија Мутолаатлетичарка од Мозамбик.
1975  Предраг Дробњак — црногорски кошаркар.
1979  Ивица Илиев — српски фудбалер.
1980  Бартош Хузарски — полски велосипедист.
1981  Волкан Демирел — турски фудбалски голман.
1984  Даниел Субашиќ — хрватски фудбалски голман.
1992  Стефан Ел Шарави — италијански фудбалер.
1994  Курт Зума — француски фудбалер.
1994  Огњен Добриќ — српски кошаркар.


28 октомври


1466  Еразмо Ротердамски — холандски хуманист.
1697  Џовани Антонио Канал наречен „Каналето“ — венецијански сликар.
1818  Иван Сергеевич Тургенев — руски писател, еден од најзначајните претставници на рускиот реализам.
1873  Мише Развигоров — македонски револуционер и војвода на ТМОРО.
1910  Френсис Бејкон — англиски сликар.
1913  Питер Гленвил — англиски глумец и режисер.
1924  Александар Николиќ — српски и југословенски кошаркарски тренер.
1933  Гаринча — бразилски фудбалер.
1936  Предраг Угрински — специјалист по патолошка анатомија и професор.
1937  Зоран Стојановски — македонски психолог и професор.
1955  Бил Гејтсамерикански програмер, и соосновач на „Мајкрософт“.
1956  Махмуд Ахмадинежадпретседател на Иран.
1956  Френки Веркаутерен — белгиски фудбалер и тренер.
1963  Ерос Рамацоти — италијански поп-пејач и композитор.
1967  Џулија Робертс — американска глумица.
1980  Алан Смит — англиски фудбалер.
1981  Милан Барош — чешки фудбалер.
1991  Варан Баргиј — француски велосипедист.
1991  Маркос Акуња — аргентински фудбалер.


29 октомври


1507  Фернандо Алварес де Толедо — шпански војсководец.
1815  Лудовит Штур — словачки војсководец.
1816  Фердинанд II — крал на Португалија од 1836-1855.
1875  Марија Единбургскакралица на Романија.
1879  Франц фон Папен — германски канцелар.
1890  Ханс-Валентин Хубе — германски генерал-полковник.
1897  Јозеф Гебелс — германски нацистички функционер и пропагандист.
1906  Фредрик Браун — американски писател.
1922  Александар Зиновјев — руски логичар и социолог.
1924  Збигњев Херберт — полски поет, есеист и драматург.
1926  Неџметин Ербакан — премиер на Турција од 1996 до 1997 година.
1929  Евгениј Примаков — руски политичар.
1930  Берни Еклстон — генерален директор на „Формула 1“.
1938  Елен Џонсон Серлиф — претседател на Либерија.
1943  Дон Симпсон — американски филмски продуцент.
1943  Душан Ивковиќ — српски и југословенски кошаркарски тренер.
1945  Гафур Џабир Ахмети — македонски писател, публицист и преведувач.
1946  Вахидин Мусемиќ — босански и југословенски фудбалер.
1946  Питер Грин — британски рок-музичар, член на групата „Флитвуд мек“.
1947  Ричард Драјфус — американски глумец.
1950  Абдула Ѓул — претседател на Турција.
1954  Петре Латиновски — градоначалник на Општина Бутел.
1960  Агим Чеку — премиер на Косово.
1964  Стеван Стојановиќ — српски и југословенски фудбалски голман.
1964  Зоран Ставревски — министер за финансии во Владата на Република Македонија.
1970  Едвин ван дер Сар — холандски фудбалски голман.
1970  Филип Коку — холандски фудбалер.
1971  Винона Рајдер — американска глумица.
1973  Робер Пирес — француски фудбалер.
1981  Аманда Берд — американска пливачка.
1984  Алваро Рафаел Гонзалез — уругвајски фудбалер.
1988  Дмитри Мусерски — руски одбојкар.


30 октомври


1735  Џон Адамс — вториот претседател на Соединетите Американски Држави.
1751  Ричард Шеридан — ирски драматург.
1871  Пол Валери — француски поет.
1873  Франсиско Мадеро — мексикански политичар.
1885  Езра Паунд — американски поет и критичар.
1906  Џузепе Фарина — поранешен светски шампион во „Формула 1“.
1930  Клифорд Браун — американски џез-музичар.
1931  Ѓорѓе Марјановиќ — српски и југословенски пејач на забавна музика.
1936  Полина Астахова — советска гимнастичарка.
1937  Клод Лелуш — француски филмски режисер.
1939  Грејс Слик — американска рок-музичарка.
1946  Рене Јакобс — белгиски пејач и диригент.
1958  Атила Клинче — македонски глумец.
1960  Диего Марадона — аргентински фудбалер.
1962  Штефан Кунц — германски фудбалер.
1978  Гаел Гарсија Бернал — мексикански глумец.
1981  Рубен Перез — шпански велосипедист.


31 октомври


1345  Фердинанд Iкрал на Португалија.
1391  Едвард Португалскикрал на Португалија.
1424  Владислав IIIкрал на Полска и Унгарија.
1705  Климент XIVримски папа од (1769-1774).
1835  Адолф фон Бајер — германски хемичар.
1838  Луис Iкрал на Португалија.
1892  Александар Алехин — руски шахист.
1903  Џоан Робинсон — англиска економистка.
1905  Хајнрих фон Штакелберг — германски економист.
1919  Димитар Богоевски - Митенароден херој на Македонија.
1920  Фриц Валтер — германски фудбалер.
1921  Бранко Станковиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1929  Бад Спенсер — италијански глумец.
1930  Мајкл Колинс — американски космонаут.
1939  Али Фарка Туре — музичар од Мали.
1942  Атанас Ќушкоски — македонски драмски писател.
1947  Херман ван Ромпој — белгиски политичар.
1961  Питер Џексон — новозенландски режисер.
1963  Џони Мар — англиски рок-музичар, член на групата „Смитс“ (The Smiths).
1964  Марко Ван Бастен — холандски фудбалер.
1968  Ванила Ајс — американски рапер.
1971  Сашо Гешовски — првата жртва од Македонија во воените конфликти кои избиле во 1991 година во СФРЈ.
1972  Григорис Георгатос — грчки фудбалер.
1976  Гути — шпански фудбалер.
1979  Симао Саброса — португалски фудбалер.
1995  Предраг Рајковиќ — српски фудбалски голман.
1997  Маркус Рашфорд — англиски фудбалер.
2002  Ансу Фати — фудбалер од Гвинеја-Бисау.