Катрин Денев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ктерина Данев

Катрин Денев (француски: Catherine Deneuve; Париз, 22 oктомври 1943) е францускa актерка. Се смета за еден од најголемите француски aктерки на сите времиња.

Добитничка е на бројни награди, меѓу кои и две Награди Цезар за најдобра женска улога, Куп Волпи Првенство во Венеција филмски фестивал и Сребрена мечка за најдобра актерка во филмот на фестивалот во Берлин. За нејзината улога во филмот Убавицата на денот била номинирана за наградата БАФТА за најдобра актерка во водечка улога, за нејзината улога во филмот Индокина за наградата Оскар за најдобра актерка во водечка улога.

Животопис[уреди | уреди извор]

Денев е родена 22 октомври 1943 во Париз како Катрин Фабјен Дорлеак. Нејзинте родители, татко Морис Дорлеак и мајка Рене Симоно, исто така  биле глумци. Денев има две сестри, Франсоаз (1942−1967), со која играла во филмот Госпоѓицата од Рошфора, и Силви, као и полусестра Даниел, чиј татко е глумецот Еме Кларион. Денев посетувала католички училишта.[1]

Личен живот[уреди | уреди извор]

По мајчиниот француски, Денев течно говори италијански и англиски, а се служи и со германски јазик.[2]

Денев од 1965 до 1972 година била во брак со фотографот Дејвид Бејли, ама немале деца.[3] Потоa  била во долгогодишна врска со режисерот Роже Вадим, со кој добила син Кристијан, и глумецот Марчело Мастројани, со кој добила ќерка Кјара.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hello, I'm Catherine Deneuve“. Лос Анђелес тајмс (англиски). 1992. Посетено на 27 септември 2017.
  2. „Catherine Deneuve“. -{Gala}- (француски). Посетено на 27 септември 2017.
  3. „People don't know very much about me“. -{The Advocate}- (француски). 1995. Посетено на 27 септември 2017.