Виталиј Фридзон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виталиј Фридзон
Vitaly Fridzon 7 PBC CSKA Moscow 20171027 (cropped).jpg
Прекар(и)Fritz
Позицијаплејмејкер
Висинам
Тежинакг
ЛигаРКЛ
Евролига
ЕкипаКК Химки
Број7
Роденоктомври 14 1985 (1985-10-14) (36 г.)
Брјанска област, СССРn
НационалностРусин
Проф. кариера2001–
Репрезентација

Виталиј Фридзон (руски: Виталий Валерьевич Фридзон, роден на 14 октомври 1985 во Брјанска област) — руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК Химки на позиција бек.