Лепа Брена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фахрета Живојиновиќ
Податотека:BrenaArena.jpg
Основни податоци
Родено имеФахрета Јахиќ
Познат(а) и какоЛепа Брена
Роден(а)20 октомври 1960
ПотеклоБрчко,
Босна и Херцеговина,
СФР Југославија
Жанр(ови)Поп-фолк, поп, турбо фолк
Занимање/њапејачка, актерка
Години активност1980 - денес
Прод. куќа/ќиPGP, Diskoton, Grand Production
Сродни групиСлатки Грех

Фахрета Јахиќ Живојиновиќ (изворно: Fahreta Jahić Živojinović или Фахрета Јахић Живојиновић) (Тузла, 20 октомври 1960 , Босна и Херцеговина) позната под името „Лепа Брена“ е една од најголемите и најпознатите југословенски пејачки на сите времиња.

Рани години[уреди | уреди извор]

Фахрета Јахиќ е родена во Тузла на 20 октомври 1960 година во муслиманско семејство,но пораснала во Брчко. Нејзиниот татко Абид работел како медицински техничар, додека мајка и Ифета била кројачка. Фахрета беше нивно трето дете — има брат Фарук и сестра Факета.Живееа скромно, во еднособен стан, но според неа таа имала безгрижно детство и ништо не и фалело. Уште тогаш беше забележан нејзиниот талент за пеење. Таа најпрво ќе застанеше пред грамофонот и ќе слушаше а потоа ќе го собереше семејството и ќе им ги пееше песните што ги научи. Била темпераментно дете,па така во петто одделение по казна , морала да пее на натпреварот Мали градители, каде го освујува првото место со песната на Кемал Монтено Свири и пријателу мој. Основоно училиште завршува во училиштето Заим Мушановиќ, каде била првенец на генерација. Освен за музика, Фахрета била талентирана и за спорт. Била 176 сантиметри висока и тренирала кошарка во локалниот клуб Интерплет, па така нејзиниот тренер Влада Бајер, во игра случајно ѝ го дава, прекарот Брена.

Тогаш сфаќа дека сака да работи во музиката и шоубизнисиот. После успехот на Млади градители, Брена ја приметуват членовите на бендот Јудекси и ѝ нудат да пее со нив. Поминаа мал период заедно гостувајќи по игранки и разни настани, а потоа се разделија. Во 1979 завршува гимназија и се сели во Белград, каде се запишува на отсекот туризам на Природно-математичкиот факултет.

Соло кариера[уреди | уреди извор]

Во 1991 година Лепа Брена го снима последниот албум со групата Слатки Грех , албумот не беше многу медиумски експониран поради несраќата на Лепа Брена од ноември 1992 , во која на скијање се здоби со повреди, и нејзината свадба со познатиот тенисер Слободан Живојиновиќ-Боба. По пауза од три години, овој пат самостојно, Брена го објавува албумот Јас немам друг дом и одржува концерт во Белград на стадионот Ташмајдан. Следниот албум Божја казна објавен во 1995 година беше пропратен по турнејата во Македонија. Албум Луда за тобом го издава во 1996 година. Четири години подоцна заедно со групата Слатки грех, го снима нивниот последен заеднички проект Помрачење сунца. Во ноември 2001 беше киднапиран синот на Брена , Стефан ,после откуп од 2.5 милиони германски марки ,Стефан беше ослободен а набрзо потоа Лепа Брена со семејстовото заминува да живее во САД , со што се создава нов прекин во нејзината кариера. В0 2004 година Лепа Brena го издава својот албумНајдоброто од Лепа Брена со 42 нејзини најголеми хитови , а четири години подоцна и албумот Уџи слободно со 10 нови песни, вклучувајќи ги и новите хитови "Пази коме завидиш" и "Куќа на лаги". Во 2009 година, организира голема балканска турнеја. Новиот албум, наречен Маѓепсан круг (Зачарани круг), Брена го издава во 2011 година. На 20 октомври 2011 година, на нејзиниот 51. роденден, одржа концерт во Белградска арена. Во арената дојде со хеликоптер, а на нејзините песни играа танчери од Операција Триумф.

Филмографија[уреди | уреди извор]

  • Тесна Кожа (1982)
  • Нема проблем (1984)
  • Камионџиите повторно возат 1 (1983)
  • Камионџиите повторно возат 2 (1984)
  • Ајде да се сакаме 1 (1987)
  • Ајде да се сакаме 2Hajde da se volimo 2 (1989)
  • Ајде да се сакаме 3 (1990)