Милош Бојаниќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милош Бојаниќ
Родено имеМилош Бојаниќ
Роден(а)16 октомври 1950 (1950-10-16) (71 г.)
ПотеклоБијељина,  СР Босна и Херцеговина
Жанровинародна музика
Период на активност1976–денес
Значајни инструменти
пејач

Милош Бојаниќ (српски: Милош Бојанић; р. 16 октомври 1950 во Бијељина, БиХ) — српски пејач на народна музика.

Неговата музика е позната на просториите на поранешна Југославија. Живее во Нови Сад. Неговите деца, Бане и Микица, исто така се пејачи.

Бојаниќ победил во втората сезона од реалното шоу „Фарма“ во 2010 година.