Гафур Џабир Ахмети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гафур Џабир Ахмети (албански: Gafur Xhabir Ahmeti) (Пршовце, тетовско, 29 октомври 1945 е македонски писател, публицист и преведувач од албанско етничко потекло.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Ахмети е роден на 29 октомври 1945 година во тетовското село Пршовце. Основно образование завршил во родното место, учителска школа во Тетово, а потоа дипломирал на Групата за албански јазик и книжевност на Филолошкиот факултет во Скопје. Работел како новинар во весникот Флака е велазеримит, а потоа како дописник на Рилиндја во Приштина. Вработен е во Министерството за надворешни работи на Македонија. Пишува проза, романи и драми. Преведува од албански на македонски и обратно.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Стеблата на едно дрво, 1982;
  • Освен зборовите на песната, раскази 1989;
  • Повторно се врати, 1977;
  • Pasardhësit e Katit; превод: М. Фотев, Потомците на Кат;
  • Цвеќиња во ќерпич, роман, 1984;
  • Две драми, 1979.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија. I (изд. I.). МАНУ. ISBN 978-608-203-024-1.