Марчело Паварин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марчело Паварин
Паварин на екипнатата презентација на Четири дена Динкерк 2011
Лични податоци
Цело имеМарчело Паварин
Роден22 октомври 1986 (1986-10-22) (34 г.)
Ровиго, Италија
Висина1,78 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2009–2010
2011–2013
ЦСФ Груп-Навигаре
Вакансолел-ДКМ
Последна промена
25 октомври 2014

Марчело Паварин (италијански: Marcello Pavarin; р. 22 октомври 1986) — италијански професионален друмски велосипедист, кој последно возел за Вакансолел-ДКМ.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
4. Гран Премио дела Либерационе
2007
10. Џиро дел Канавезе
2008
3. Гран премио дела Либерационе
7. Џиро дел Чињо
2009
7. Копа Сабатини
2010
8. Гран премио Нобили Рубинетери
2011
5. Хел ван хет Мергеланд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Вакансолел го откри составот за 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 17 декември 2012. Посетено на 16 јануари 2013.

Надворешни врски =[уреди | уреди извор]