Ренато Сулиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ренато Сулиќ

Ренато Сулиќ (Риека, 12 октомври 1979 година) е хрватски ракометар и репрезентативец. Со репрезентацијата освоил прво место на светското првенство во Португалија 2003 година, како и второ место на европското првенство во Норвешка 2008 година. До сега играл преку 70 натпревари за хрватската репрезентација. Игра на позицијата пивотмен.

Од 2009 година игра за унгарскиот РК Везпрем (унгарски: Veszprém), додека пред тоа играл за РК Целје Пивоварна, РК Аграм Медвешчак, итн.

Има сопруга Маја и мала ќерка Дорја.