Предраг Рајковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предраг Рајковиќ (31 октомври 1995) е српски професионален фудбалер кој игра како голман за клубот од Лига 1 Ремс и за репрезентацијата на Србија .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Јагодина[уреди | уреди извор]

Роден во Неготин, почнал да тренира кога имал 7 години со својот татко Саша, кој исто така е поранешен голман на Хајдук Вељко.[1][2] Во родниот клуб бил до 2009 година, кога се пресели во Јагодина. Следните 4 години играл за младинските тимови на Јагодина, а во првиот тим бил од сезоната 2011–12 и беше лиценциран со дрес со број 45.[3] Следната сезона, Бонџулиќ повторно го сменил својот тимски број на 11, па Рајковиќ го зел бр.1. Иако Бонџулиќ бил прв избор, Рајковиќ главно бил негова резерва пред конкурентите Петар Јокиќ и Стевица Здравковиќ .[4] Тој го направил своето професионално деби за Јагодина на 9 март 2013 година на натпревар од српската Суперлига против Партизан .[5][6] До крајот на сезоната 2012–13, одиграл уште еден натпревар против Смедерево .[7] По заминувањето на Бонџулиќ, Анѓелко Ѓуричиќ и се придружил на Јагодина. По првиот натпревар и поразот од Напредак Крушевац, Младен Додиќ решил да му даде шанса на Рајковиќ, поради неговите заслуги во освојувањето на Европското првенство за играчи до 19 години на УЕФА во 2013 година.[8] Но, по 2 настапи во новата сезона, Рајковиќ заминал во Црвена Ѕвезда.[9] Јагодина требала да добие 30 отсто од неговиот следен трансфер.[10]

Црвена Звезда[уреди | уреди извор]

Сезона 2013-14[уреди | уреди извор]

Тој потпишал четиригодишен договор со Црвена Звезда на 28 август 2013 година и го зел дресот со број 95, според годината на неговото раѓање.[11] Му бил резерва на Бобан Бајковиќ, а за место на клупата се изборил со Милош Весиќ. Тој го имал своето официјално деби за Црвена Ѕвезда на последниот натпревар против Војводина .[12]

Сезона 2014-15[уреди | уреди извор]

По заминувањето на Бајковиќ и Весиќ, Рајковиќ останач со една година помладиот Филип Манојловиќ и Марко Тркуља кои се вратиле од Спартак Суботица, каде што биле на позајмица. Раководството на клубот решило да ангажира поискусен голман, а во Црвена звезда се приклучил Дамир Кахриман. Но, Кахриман не можел да игра на почетокот на сезоната поради административни проблеми, па Рајковиќ ја започнал сезоната како прв избор. По заминувањето на Милијаш, суспензијата на Мијаиловиќ, повредата на Луковиќ и конфликтот на Лазовиќ со управата, тренерот Ненад Лалатовиќ решил да му ја даде капитенската лента на Рајковиќ.[13] Тој имал 16 чисти мрежи во 28 лигашки настапи и бил избран за најдобар голман во сезоната 2014-15, избран од други играчи.[14]

Сезона 2015-16[уреди | уреди извор]

На 29 јуни 2015 година, Рајковиќ потпишал нов тригодишен договор со Црвена Звезда, по неколкудневни шпекулации за неговиот потенцијален трансфер далеку од клубот.[15] По освојувањето на Светското првенство на ФИФА до 20 години во Нов Зеланд во 2015 година и наградата за најдобар голман на турнирот, многу европски клубови го сакале Рајковиќ, вклучувајќи го францускиот Лига 1, Лион, белгискиот клуб Бриж и според некои извештаи, италијанскиот гигант од Серија А, АЦ Милан. Капитенот на Црвена звезда бил и главната цел на Пари Сен Жермен заедно со Кевин Трап, кој на крајот потпишал за ПСЖ. Рајковиќ бил најдобар член во тимот на двата натпревари против Каират во првото квалификациско коло од Лига Европа. Рајковиќ со неверојатни одбрани го одбрани тимот од поголем пораз. Тренерот на Каират, Владимир Вајс, по натпреварот изјавил дека Рајковиќ е еден од најдобрите голмани во Европа.[16] По големите одбрани во првите кола од српската Суперлига, и покрај лошиот старт на Звезда, интерес за него пројави турскиот шампион Галатасарај .

Предраг Рајковиќ бил еден од членовите на ждрепката за квалификациите за Светското првенство ФИФА 2018 година, што се одржало во палатата Константиновски во Стрела, Санкт Петербург на 25 јули 2015 година.

Макаби Тел Авив[уреди | уреди извор]

Рајковиќ за Макаби во натпревар од Лигата на шампионите на УЕФА против Челзи во 2015 година

На 29 август 2015 година, Рајковиќ потпишал петгодишен договор со Макаби Тел Авив . Трансферот беше 3 милиони евра.[17] На 30 август, Рајковиќ го направил своето деби во израелската Премиер лига во победата со 1–0 над Хапоел Беер Шева за време на вториот лигашки натпревар од сезоната.[18] Рајковиќ забележа 43 настапи во сите натпреварувања, вклучувајќи ја и израелската Премиер лига, Државниот куп, Тото купот во кој не играше и Лигата на шампионите на УЕФА. Тој забележа вкупно 21 чиста мрежа до крајот на сезоната 2015-2016. Рајковиќ, исто така, продолжи да игра како прв избор на голман во сезоната 2016-17 во израелската Премиер лига . Во текот на првата полусезона, тој исто така забележа 14 настапи во Лигата на Европа на УЕФА, која клубот ја заврши на третото место во групната фаза. Рајковиќ му асистираше на Видар Орн Кјартансон во натпреварот од Државниот куп против Хапоел Бнеи Лод одигран на 7 јануари 2017 година, спасувајќи удар од претходниот напад на противникот.[19] Во мај истата година, Рајковиќ беше избран за играч на сезоната на клубот на внатрешен клубски настан.[20] На 14 декември 2017 година, Рајковиќ го освоил трофејот Тото Куп со Макаби, победувајќи го Хапоел Беер Шева во последниот натпревар од натпреварувањето.[21]

Ремс[уреди | уреди извор]

На 23 јули 2019 година, Рајковиќ потпишал четиригодишен договор со Стад де Ремс. Трансферот беше 3 милиони евра. Рајковиќ бил донесен за заминувањето Едуард Менди, кој бил на пат кон Стад Рен по летото на тешки шпекулации за неговата иднина. Менди бил многу импресивен во својата прва сезона во Лига 1, одржувајќи 14 чисти мрежи, а подобри од него беа само Ентони Лопес од Лион и Валтер Бенитез од Ница.

Сезона 2019-20[уреди | уреди извор]

Рајковиќ го направил своето деби на 10 август 2019 година во победата со 2–0 на гости против Марсеј .[22]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Младинец[уреди | уреди извор]

Рајковиќ бил член на селекциите на Србија до 16 и до 17 години.[23] Рајковиќ бил еден од најзаслужните играчи за освојување на Европското првенство за играчи до 19 години во 2013 година, кога многупати со одлични интервенции одбрануваше гол и пенали.[24] И следната година беше еден од најдобрите, но Србија загуби од Португалија во полуфиналето по изведување пенали.[25] Рајковиќ го предводеше тимот на Светското првенство за играчи до 20 години во 2015 година со капитенската лента. По групната фаза и првото место, Србија ја победил Унгарија по продолженијата. Во четврт-финалето Рајковиќ одбрани 2 пенали, а еден промаши во пенал рулетот против САД. По голот на Максимовиќ Србија се пласираше во следната рунда.[26] Во финалето Рајковиќ беше еден од најважните играчи на теренот, одржувајќи го резултатот со неверојатни одбрани. Капитенот на српската фудбалска репрезентација до 20 години ја доби номинацијата за најдобар голман на натпреварувањето.[27] Радован Ќурчиќ, селектор на Србија У-21, го повикал на пријателски натпревар против Израел, одигран на 6 февруари 2013 година.[28]

Сениор[уреди | уреди извор]

Рајковиќ бил повикан во репрезентацијата на Србија кај селекторот Синиша Михајловиќ .[29] Тој дебитираше за сениорскиот тим на 7 август 2013 година против Колумбија.[30]

Во јуни 2018 година тој бил избран во тимот на Србија за Светското првенство 2018,[31] но тој не се појави таму бидејќи беше резервна опција на Владимир Стојковиќ .

Приватен живот[уреди | уреди извор]

На 8 август 2018 година, Рајковиќ се оженил со својата српска девојка Ана Цакиќ. Предраг за кум на свадбата го избрал својот соиграч од српската репрезентација Саша Здјелар.[32]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Јагодина

 • Куп на Србија : 2012–13

Црвена Звезда

Макаби Тел Авив

 • Израелска Премиер лига : 2018–19
 • Тото куп : 2017–18,[21] 2018–19

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Србија

 • УЕФА Европско првенство до 19 години: 2013 година
 • Светско првенство на ФИФА до 20 години: 2015 година

Индивидуално[уреди | уреди извор]

 • Најдобар млад спортист на Србија : 2013 година
 • УЕФА Европско првенство до 19 години Тим на турнирот: 2013 година
 • Светско првенство на ФИФА до 20 години Златна ракавица : 2015 година
 • Тим на сезоната во српската Суперлига : 2014–15

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „PREDRAG RAJKOVIĆ, GOLMAN FUDBALSKE REPREZENTACIJE SRBIJE NEGOTINAC NA KROVU EVROPE“. ZAVIČAJ narodne novine (српски). 22 August 2013. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 14 June 2015.
 2. Журнал у Неготину са Предрагом Рајковићем: Звездин хајдук Рајко. Sportski žurnal (српски). 2 January 2015. Посетено на 14 June 2015.
 3. „FK Jagodina 2011–12“. footballsquads.co.uk. Посетено на 14 June 2015.
 4. „FK Jagodina 2012–13“. footballsquads.co.uk. Посетено на 14 June 2015.
 5. „Jagodina – Partizan 0:1 (0:1)“. FK Partizan official website (српски). 9 March 2013. Посетено на 14 June 2015.
 6. „INTERVJU: PREDRAG RAJKOVIĆ, ČUVAR MREŽE CRVENE ZVEZDE I MLADE REPREZENTACIJE SRBIJE“. Soccer kladionica (српски). Архивирано од изворникот на 2015-09-25. Посетено на 14 June 2015.
 7. „27.kolo SMEDEREVO – JAGODINA“. Serbian SuperLiga official website (српски). 11 May 2013. Посетено на 14 June 2015.
 8. „DODIĆ: NEĆE NAM MANJKATI HRABROSTI DA UBACIMO RAJKOVIĆA“. jelenfootball.com (српски). 16 August 2013. Архивирано од изворникот на 29 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 9. „Rajković na četiri, Gogić na tri godine!“. Alo! (српски). 28 August 2013. Архивирано од изворникот на 29 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 10. Јагодини од трансфера Предрага Рајковића 30 одсто. Sportski žurnal (српски). 22 April 2015. Посетено на 14 June 2015.
 11. Гогић и Рајковић нова појачања. Red Star Belgrade official website (српски). 28 August 2015. Архивирано од изворникот на 29 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 12. „Vojvodina – Crvena zvezda 3:3 (0:1)“. Red Star Belgrade official website. 29 May 2014. Архивирано од изворникот на 29 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 13. „Nova afera "traka" na Marakani: Lazović ponovo ražalovan, Predrag Rajković novi kapiten Zvezde!“. mozzartsport.com (српски). 14 February 2015. Посетено на 14 June 2015.
 14. „JSL najboljih XI: Dominacija Čukaričkog“. B92 (српски). 26 May 2015. Посетено на 14 June 2015.
 15. „Rajković u ponedeljak potpisuje novi ugovor!“. MojaCrvenazvezda (српски). 28 June 2015. Посетено на 29 June 2015.
 16. „Rajković: Ne tražim alibi, biće bolje“. B92 (српски). 9 July 2015. Посетено на 9 July 2015.
 17. פרדראג ראיקוביץ' חתם במכבי ת"א ל-5 שנים [Predrag Rajković signed for five years with Maccabi] (хебрејски). ynet. 29 August 2015.
 18. „1–0 for Maccabi against Hapoel Be'er Sheva“ (хебрејски). ONE. Посетено на 30 August 2015.
 19. „Rajko brani kao da nije normalan! I još asistira! (VIDEO)“. mozzartsport.com (српски). 9 January 2017. Посетено на 9 January 2017.
 20. Предраг Рајковић најбољи играч Макабија. Radio Television of Serbia (српски). 5 May 2017. Посетено на 5 May 2017.
 21. 21,0 21,1 בפעם החמישית: מכבי ת"א זכתה בגביע הטוטו. ONE (хебрејски). 14 December 2017. Посетено на 17 December 2017.
 22. „Predrag Rajković Stade de Reims videos, transfer history and stats - SofaScore“. www.sofascore.com. Посетено на 17 January 2020.
 23. „PREDRAG RAJKOVIĆ: Čim oborim rekord, naći ću i devojku!“. supersport.rs (српски). 30 September 2014. Архивирано од изворникот на 10 July 2015. Посетено на 14 June 2015.
 24. „Zapamtite Rajkovića i Mitrovića“. B92 (српски). 2 August 2013. Посетено на 14 June 2015.
 25. „SRBIJA NIJE IMALA SREĆE: Omladinci posle penala ispali u polufinalu EP! (FOTO) (VIDEO)“. telegraf.rs (српски). 28 July 2014. Посетено на 14 June 2015.
 26. „TAKO SE BORI ZA SRBIJU "Orlići" dramatičnim penalima do polufinala SP!“. Blic Sport (српски). 14 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 27. „Rajković najbolji golman Svetskog prvenstva!“. Radio Television of Serbia (српски). 20 June 2015. Посетено на 20 June 2015.
 28. „Predrag Rajković u mladoj reprezentaciji“. 035info.rs (српски). 31 January 2013. Архивирано од изворникот на 20 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
 29. „Млади голман из Неготинa позван на припреме "А" репрезентације“. negotin.rs (српски). 24 May 2013. Посетено на 14 June 2015.
 30. „Srbija izgubila od Kolumbije – 1:0“. B92 (српски). 14 August 2013. Посетено на 14 June 2015.
 31. „World Cup 2018: All the confirmed squads for this summer's finals in Russia“. BBC Sport. 4 June 2018. Посетено на 25 June 2018.
 32. „RAJKOVIĆ SE ZAKLEO NA VEČNU LJUBAV: Golman reprezentacije Srbije rekao sudbonosno DA Ani Cakić (FOTO)“. Kurir (српски). 6 August 2018. Посетено на 28 August 2018.