Христо Георгиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Христо Георгиевски (24 октомври 1943 во Куманово3 јуни 2000 во Белград, Србија) ― македонски поет, есеист, критичар, книжевен историчар.[1][2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Завршил Филолошки факултет во Белград, каде беше редовен професор. Член на ДПМ од 1986 година. Автор е на книгите: Јазикот на бунарот (поезија, 1978), Јазикот и патот (поезија, 1982), Две Марии од Славко Јаневски (студија, 1982), Македонскиот роман 1952 - 1982 (студија, 1983), Удар (поезија, 1984), Скриена смисла (есеи, 1984), Поетиката на македонскиот роман (студија, 1985), Историја и поетика на македонската драма (студија, 1994), Историја на македонскиот роман (2000)[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. стр. 351. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958.CS1-одржување: датум и година (link)
  2. „ГЕОРГИЕВСКИ, Христо“. Архивирано од изворникот на 2021-02-08. Посетено на 2021-02-02.
  3. Makedonskiot roman