Ансу Фати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ансу Фати
Лични податоци
Полно име Ансу Фати Виеира[1]
Роден на 31 октомври 2002.(2002-10-31)(21 г.)
Роден во Гвинеја-Бисао
Висина 1.78m[2]
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона
Број 22
Младинска кариера
2009–2010 Херера
2010–2012 Севилја
2012–2020 Барселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2019– Барселона 31 (11)
Репрезентација
2019– Шпанија под 21 2 (0)
2020– Шпанија 4 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 06:56, 7 November 2020 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 13 October 2020 (UTC)

АнсуманАнсуФати Виеира (роден на 31 октомври 2002 година) — шпански професионален фудбалер, кој игра како лево крило за Барселона и репрезентацијата на Шпанија. Роден е во Гвинеја-Бисао, но ја претставува Шпанија на меѓународно ниво.[3] Тој нашироко се смета за еден од највозбудливите фудбалски таленти во Шпанија и еден од најдобрите млади играчи во светот.[4][5][6]

Ран и личен живот[уреди | уреди извор]

Роден е во Гвинеја-Бисао, Фати се преселил во Херера, Севилја, со своето семејство на возраст од шест години, кога неговиот постар брат Браима потпишал за Севиља.[7] Неговиот друг брат Мигел е исто така фудбалер.[8]

Неговиот татко е поранешниот фудбалер Бори Фати, кој бил од Гвинеја-Бисао. По емиграцијата во Португалија, тој водел неколку тимови во пониските лиги. Таму, тој се пресели во Мариналеда, мал град сместен во близина на Севилја, кој им нуди работа на имигрантите. Откако се борел финансиски во Мариналеда, се сретнал со градоначалникот Хуан Мануел Санчес Гордиљо и нашол работа како возач. Потоа се населил во блискиот град Ерера, каде Ансу го поминал поголемиот дел од своето детство и започнал да тренира фудбал. Иако е роден во Гвинеја-Бисао, Бори рече дека е „Севилјанец“.[9][10]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Откако настапуваше за локалната екипа Ерера и младинските екипи на Севилја, тој се приклучи на Ла Масија на Барселона во 2012 година, на возраст од десет години,[11][12] една година откако неговиот брат го направи истиот потег.[13]

Сезона 2019-20[уреди | уреди извор]

На 24 јули 2019 година, Фати го потпиша својот прв професионален договор со Барселона, согласувајќи се на договор до 2022 година.[14] На 25 август, пред дури и да се појави со резервите, Фати го имаше својот прв натпревар - и Ла Лига - деби, влегувајќи како замена на крајот на натпреварот за голгетерот Карлес Перез во домашната победа над Реал Бетис од 5-2.[15] На возраст од 16 години и 298 дена, тој стана втор најмлад играч што дебитирал за клубот, само 18 дена постар од Виченц Мартинез во 1941 година.[16]

На 31 август 2019 година, тој го постигна својот прв професионален гол на ремито 2: 2 на гостувањето помеѓу Барселона и Осасуна на возраст од 16 години и 304 дена, со што стана најмладиот стрелец на првата екипа во Барселона досега и трет најмлад стрелец во историјата на Ла Лига.[17]

На 14 септември 2019 година, на својот прв натпревар како првотимец во кариерата, Фати стана најмладиот играч во историјата на Ла Лига кој постигнал гол и асистирал на истиот натпревар, на возраст од 16 години и 318 дена. Фати постигна гол во 2-та минута на кој му асистираше Френки де Јонг, а подоцна му асистираше на голот на Френки де Јонг во 7-та минута во победата на домашен терен против Валенсија од 5-2[18][19]

На 17 септември, Фати дебитираше во Лигата на шампионите во ремито 0-0 на гостувањето кај Борусија Дортмунд, со што стана најмладиот играч кој настапил за Барселона во ова натпреварување на возраст од 16 години и 321 ден, соборувајќи го претходниот рекорд кој го држеше Бојан Кркиќ (17 години и 22 дена); тој исто така стана третиот најмлад играч што некогаш се појавил во натпреварувањето.[20] На 10 декември, Фати стана најмладиот стрелец во историјата на УЕФА во Лигата на шампионите на возраст од 17 години и 40 дена кога го постигна победникот во натпреварот во победата на Барселона со 2:1 над Интер на Милано на „Сан Сиро“.[21]

На 2 февруари 2020 година, Фати стана најмладиот играч кој постигнал два гола во Ла Лига, постигнувајќи ги двата гола во победата на Барселона против Леванте УД со 2:1.[22] На 5 јули, Барселона го совлада Виљареал на гостински терен и тој го постигна четвртиот гол во победата од 4-1. Неговиот погодок беше 9000-ти во историјата на Барса.[23] На 9 јули 2020 година, Фати беше исклучен по фаулот над Фернандо Калеро на натпреварот против Еспањол. Фати играше само 5 минути откако го замени Нелсон Семедо во второто полувреме.

Сезона 2020–21[уреди | уреди извор]

На 23 септември 2020 година, Фати беше официјално промовиран во првиот тим.[24] Четири дена подоцна, во првиот натпревар на Барселона во сезоната 2020–21 во Ла Лига и првиот под водство на новиот тренер Роналд Куман, Фати реализираше двапати и изнуди пенал во победата од 4:0 над Виlarареал.[25][26] Постигна повторно на следниот натпревар, победа на гостувањето кај Селта Виго со 3-0 на 1 октомври.[27] Неговите настапи доведоа до тоа да биде именуван за најдобар играч во Ла Лига за септември 2020 година.[28] На 20 октомври, тој постигна гол во победата од 5-1 над Ференцварош во Лигата на шампионите, за да стане првиот играч кој постигнал повеќе од еден гол во ова натпреварување пред да наполни 18 години.[29] На 24 октомври, тој постигна гол во поразот од 1-3 против Реал Мадрид, за да стане најмладиот стрелец во Ел Класико, на возраст од 17 години и 359 дена.[30] На 7 ноември, Фати доживеа повреда на коленото против Реал Бетис и беше заменет на полувремето, а тестовите подоцна потврдија дека тој го скинал менискусот на левото колено.[31] Два дена подоцна тој беше опериран и клубот објави дека ќе отсуствува отприлика четири месеци.[32]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Фати првично имаше право да ја претставува Гвинеја-Бисао на меѓународно ниво, но не ја претставуваше нацијата на неговото раѓање на ниту едно ниво. По неговото деби во Ла Лига, Кралската шпанска фудбалска федерација (РФЕФ) покажа интерес за него, со изјавата на „Диарио АС“ дека шпанската влада се насочила кон доделување на државјанство на Фати со цел да го вклучи во составот за ФИФА У 2019 -17 Светско првенство. Тој, исто така, наводно имал право на португалски пасош преку раѓањето на неговите баби и дедовци во колонијалната Португалска Гвинеја.[33]

На Фати му беше доделено шпанско државјанство на 20 септември 2019 година,[34][35] откажувајќи се од државјанството на Бисао-Гвинеја. Тој беше повикан во шпанскиот тим до 21 година на 11 октомври 2019 година, по повредата на Карлес Перез.[36] Фати дебитираше за шпанскиот тим до 21 година на 15 октомври 2019 година против Црна Гора.[37]

Првиот повик за репрезентацијата на Шпанија Фати го доби на 20 август 2020 година, за почетните два натпревари од Лигата на нации на УЕФА 2020–21.[38] Тој го направи своето меѓународно деби на 3 септември 2020 година, влегувајќи од клупата за резерви во последните 45 минути во ремито 1:1 против Германија.[39] Тој го постигна својот прв гол на својот прв меѓународен старт на 6 септември 2020 година, постигнувајќи го третиот гол на Шпанија против Украина за да биде најмладиот стрелец на репрезентацијата досега на возраст од 17 години и 311 ден;[40] оттука, соборувајќи го 95-годишниот рекорд на Хуан Еразквин, на возраст од 18 години и 344 дена.[41] Тој исто така стана најмладиот играч кој започнал натпревар во Лигата на нации на УЕФА, соборувајќи го претходниот рекорд на играч од Велс, Итан Ампаду во 2018 година, на возраст од 17 години и 357 дена.[42]

Почести[уреди | уреди извор]

Поединечно

 • [УЕФА] Тим на годината за откривање таленти во Ла Лига: 2019-2020 [43]
 • Играч на месецот во Ла Лига : септември 2020 година [44]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на меѓународни фудбалери на Шпанија родени надвор од Шпанија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ansu Fati“. SEFutbol. Архивирано од изворникот 5 June 2020. Посетено на 5 June 2020.
 2. „Ansu Fati“. FC Barcelona. Архивирано од изворникот 16 October 2020. Посетено на 1 October 2020.
 3. Marsden, Rory. „Barcelona Starlet Ansu Fati Given Spanish Citizenship, National Team Eligibility“. Bleacher Report (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-07-15. Посетено на 2020-05-08.
 4. „Top 30 Talents: The best young players in the world (10-1)“. eurosport.com. Посетено на 25 October 2020.
 5. „Barcelona's Andy Fati produced incredible highlights during Spain 4-0 Ukraine“. givemesport.com. Архивирано од изворникот на 2020-10-29. Посетено на 25 October 2020.
 6. „Ansu Fati: The Barcelona and Spain record-breaking wonderkid described as Lionel Messi's 'heir' linked to Manchester United with a £360 million release clause“. talksport.com. Посетено на 25 October 2020.
 7. „Ansu Fati's father explains Barcelona signing: "Madrid offered us better terms...". Diario AS. 26 August 2019. Архивирано од изворникот на 2 December 2019. Посетено на 26 August 2019.
 8. „La saga de los hermanos Fati“ [The saga of the Fati brothers] (шпански). Sport. 26 November 2017. Архивирано од изворникот на 7 December 2019. Посетено на 26 August 2019.
 9. „El fabulós destí d'Ansu Fati, el fill de guineans que va enamorar al Camp Nou“ [The fabulous fate of Ansu Fati, the son of Guineans who fell in love with the Camp Nou]. Ara.cat (каталонски). 26 August 2019. Архивирано од изворникот на 26 August 2019. Посетено на 1 September 2019.
 10. Lowe, Sid (16 September 2019). 'A star is born': Ansu Fati announces himself and changes his world“. www.theguardian.com. The Guardian. Архивирано од изворникот на 22 September 2019. Посетено на 22 September 2019.
 11. „Así juega Ansu Fati, joya de la cantera del Barça“ [This is how Ansu Fati, the pearl of Barça's youth setup, plays] (шпански). Diario de Sevilla. 21 August 2019. Архивирано од изворникот на 26 August 2019. Посетено на 26 August 2019.
 12. „Ansu Fati, el sueño de un guineano criado en Herrera se hace realidad“ [Ansu Fati, a dream of a Guinean raised in Herrera becomes true] (шпански). Diario de Sevilla. 26 August 2019. Архивирано од изворникот на 2 November 2019. Посетено на 26 August 2019.
 13. „El Calahorra va lanzado: Braima Fati cambia La Masía por La Planilla“ [Calahorra is boosted: Braima Fati swaps La Masía for La Planilla] (шпански). NueveCuatroUno. 21 August 2019. Архивирано од изворникот на 30 November 2019. Посетено на 31 August 2019.
 14. „Ansu blaugrana fins al 2022“ [Ansu blaugrana until 2022] (каталонски). FC Barcelona. 24 July 2019. Архивирано од изворникот на 26 August 2019. Посетено на 26 August 2019.
 15. „Griezmann throws a big Barcelona party“. Marca. 25 August 2019. Архивирано од изворникот на 26 August 2019. Посетено на 26 August 2019.
 16. „Teenager Fati makes Barcelona history in debut La Liga game“. Goal.com. 25 August 2019. Архивирано од изворникот на 14 September 2019. Посетено на 26 August 2019.
 17. „Ansu Fati becomes Barcelona's youngest-ever goalscorer with Osasuna strike“. Metro. 31 August 2019. Архивирано од изворникот на 14 September 2019. Посетено на 31 August 2019.
 18. Shapiro, Michael (14 September 2019). „16-Year-Old Ansu Fati Shines in First Start With Barcelona“. SI.com. Архивирано од изворникот на 28 September 2019. Посетено на 14 September 2019.
 19. „FC Barcelona 5–2 Valencia: Wow!“. FC Barcelona. 14 September 2019. Архивирано од изворникот на 23 September 2019. Посетено на 14 September 2019.
 20. „Dortmund 0–0 Barcelona“. BBC Sport. 17 September 2019. Архивирано од изворникот на 29 November 2019. Посетено на 17 September 2019.
 21. „Ansu Fati Makes History: What We Learned From FC Barcelona Versus Inter Milan“. Forbes. Forbes. 10 December 2019. Архивирано од изворникот на 3 March 2020. Посетено на 10 December 2019.
 22. „Ansu Fati becomes youngest player to score LaLiga double“. AS. 2 February 2020. Архивирано од изворникот на 3 February 2020. Посетено на 2 February 2020.
 23. „Ansu Fati scored 9,000th goal of Barça's history vs Villarreal“. SPORT. 5 July 2020. Архивирано од изворникот на 6 July 2020. Посетено на 5 July 2020.
 24. „Ansu Fati joins first team“. FC Barcelona. 22 September 2020. Посетено на 22 September 2020.
 25. Train, Rob (27 September 2020). „Koeman era begins with Ansu Fati-inspired 4-0 rout of Villarreal“. AS. Архивирано од изворникот на 2020-09-28. Посетено на 28 September 2020.
 26. West, Andy (27 September 2020). „Barcelona 4-0 Villarreal: Lionel Messi and Ansu Fati score in win“. BBC. Посетено на 28 September 2020.
 27. „Celta Vigo 0–3 Barcelona: Ansu Fati scores again in Barca win“. BBC. 1 October 2020. Посетено на 20 October 2020.
 28. „Ansu Fati named LaLiga Santander Player of the Month for September“. La Liga. 10 October 2020. Посетено на 20 October 2020.
 29. „Barcelona 5–1 Ferencvárosi TC“. BBC Sport. 20 October 2020.
 30. „Ansu Fati becomes youngest Clasico scorer in 21st century to break Vinicius Jr's record“. Goal.com. 24 October 2020.
 31. „Ansu Fati picks up knee injury“. www.fcbarcelona.com (англиски). Посетено на 2020-11-09.
 32. „Ansu Fati out for four months with knee injury“. www.fcbarcelona.com (англиски). Посетено на 2020-11-09.
 33. „Ansu Fati: Spain want to fast-track Barça star into World Cup squad“. Diario AS. 29 August 2019. Архивирано од изворникот на 29 October 2019. Посетено на 1 September 2019.
 34. Quixano, Jordi (20 September 2019). „Ansu Fati ya es español“ [Ansu Fati is already Spanish]. El País. Архивирано од изворникот на 26 September 2019. Посетено на 21 September 2019.
 35. „Ansu Fati: Barcelona forward granted Spanish citizenship“. September 20, 2019. Архивирано од изворникот на October 14, 2019. Посетено на September 23, 2019.
 36. „Carles Pérez, baja; Ansu Fati, alta“ [Carles Pérez, out; Ansu Fati, called up]. SEFutbol. 11 October 2019. Архивирано од изворникот на 11 October 2019. Посетено на 14 October 2019.
 37. „Montenegro 0–2 Spain“. UEFA. 15 October 2019. Архивирано од изворникот на 6 September 2020. Посетено на 20 October 2019.
 38. „OFICIAL | Lista de convocados de la Selección española para los partidos de la UEFA Nations League ante Alemania y Ucrania“ [OFFICIAL | List of called-up players by the Spain national team for the UEFA Nations League matches against Germany and Ukraine] (шпански). SEFutbol. 20 August 2020. Архивирано од изворникот на 30 August 2020. Посетено на 20 August 2020.
 39. „Germany 1-1 Spain“. UEFA. 3 September 2020. Архивирано од изворникот на 6 September 2020. Посетено на 3 September 2020.
 40. „Ansu Fati becomes the youngest ever scorer for Spain“. www.fcbarcelona.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-09-06. Посетено на 2020-09-06.
 41. „Ansu Fati breaks 95-year record to become Spain's youngest ever scorer“. CNN. 7 September 2020.
 42. „Spain 4–0 Ukraine“. BBC Sport. 6 September 2020.
 43. „Equipo Revelación de La Liga 2019/20“. UEFA. 21 July 2020.
 44. „Ansu Fati named LaLiga Santander Player of the Month for September“. La Liga. 10 October 2020. Посетено на 10 October 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]