Дрејк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрејк
Родено имеОбри Дрејк Брахам
Роден(а)24 октомври 1986
Торонто, Онтарио, Канада
ЖанровиХип-хоп, R&B], поп
ЗанимањаГлумец, рапер, пејач
Период на активност2001–сегашност(актер) 2006–сегашност (рапер)
ИздавачиUniversal Motown, Young Money, Cash Money
СоработнициЛил Вејн, Ријана
Мреж. местоhttp://www.drakeofficial.com
Дрејк настапувајќи во јули 2016 година.

Обри Дрејк Грахам (англиски: Aubrey Drake Graham; роден на 24 октомври 1986), познат под мононимот Дрејк (Drake) ― канадски изведувач и глумец. Тој стана познат за играње на ликот Џими Брукс на телевизиската серија Degrassi: The Next Generation. Тој направи песна со Rita Ora и The Weeknd. Во јуни 2009 Грахам потпишал снимачки договор со продуцентската куќа на Лил Вејн Young Money Entertainment.[1] Неговиот прв албум Thank Me Later бил издаден на 15 јуни 2010 и дебитирал на првото место на Billboard 200.[2] Албумот до сега има добиено платина во САД. Неговиот втор студиски албум ќе го издаде во март или април 2011 под насловот Take Care.

Грахам има работено со неколку хип-хоп артисти како Лил Веј, Јанг Џи-Зи, Кејни Вест, Еминем и Џеј-Зи. Познат е и по соработката со Ријана во песната „What's My Name?“ вклучена во петтиот албум на Ријана Loud која воедно е и првиот негов #1 хит во САД и Велика Британија, додека деветти и петти на Ријана.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brown, Charley (June 29, 2009). „Drake Signs To Young Money / Universal Motown“. WeLiveThis.com.
  2. Jason (November 9, 2009). „Lil Wayne Say's Drake's New Album Is Done“. Rap Basement. Посетено на November 26, 2009.