Вацлав Хавел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вацлав Хавел
прв Претседател на Чешка
На должноста
2 февруари 1993 – 2 февруари 2003
Премиер Вацлав Клаус
Јосеф Тошовски
Милош Земан
Владимир Шпидла
Претходник прв на оваа функција
Наследник Вацлав Клаус
10-ти Претседател на Чехословачка
На должноста
29 декември 1989 – 20 јули 1992
Премиер Маријан Чалфа
Јан Страски
Претходник Густав Хушак
Наследник позицијата била укината
Лични податоци
Роден(а) 5 октомври 1936(1936-10-05)
Прага, Чехословачка
Починал(а) 18 декември 2011(2011-12-18) (возр. 75)
Влчице, Чешка
Партија ГФ (1989–1991)
Сопружник
Установа Чешки технички универзитет
Академија за сценски уметности
Потпис
Портал www.vaclavhavel.cz
www.vaclavhavel-library.org

Вацлав Хавел (роден на 5 октомври 1936 во Прага - 18 декември 2011[1]) — чешки драматург, есеист, дисидент и политичар. Тој служел како десетти и последен претседател на Чехословачка (1989-92) и прв претседател на Чешката Република (1993-2003). Има напишано над дваесет претстави и бројни документарни дела, преведувани низ целиот свет. Има добиено бројни награди и признанија и е изгласан за еден од стоте врвни светски интелектуалци во глобалната анкета на магазинот Проспект во 2005 г.[2] Тој бил еден од основачките потписници на Прашката декларација за европската совест и комунизмот[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Почина поранешниот чешки претседател Вацлав Хавел[мртва врска], МИА, 18 декември 2011
  2. „Prospect Intellectuals: The 2005 List“. Архивирано од изворникот на 2009-09-30. Посетено на 6 април 2010.
  3. „Prague Declaration - Declaration Text“. 3 June 2008. Архивирано од изворникот на 2008-09-29. Посетено на 28 јануари 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]