Дамир Мулаомеровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамир Мулаомеровиќ

Дамир Мулаомеровиќ (роден 19 септември 1974) е е натурализиран хрватски професионален кошаркарски тренер и поранешен играч. Тој во моментов работи како тренер за Косовоскиот национален кошаркарски тим.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Мулаомеровиќ ја започнал својата кариера со Слобода Дита во 1990 година. На почетокот на босанската војна, тој побегнал во Загреб, каде што тој се приклучил на Цибона Загреб. Мулаомеровиќ играл таму до крајот на 1997-1998 сезона. Тој заминал од Цибона, за да се приклучи на Фортитудо Болоња. Тој, исто така, играл за Реал Мадрид.

Во Грција тој оставил голем знак. Тој го освоил првенството на Евролигата со Панатинаикос, во 2001-02. Додека тој играл со ПАОК и Панелиниос, тој бил еден од водечките играчи за помош на играчите на грчката лига. На почетокот на сезоната 2006-2007, тој потпишал со Олимпијакос, со цел да ја пополни празнината создадена во тимот од почетокот на сезоната на Арвидас Мацаускас со тешка повреда. Но, во Олимпијакос, тој не се справил со тренерот Пини Гершон, а пред крајот на сезоната, тој добил рано раскинување на договорот.

По Олимпијакос, тој  потпишал со Бруеса ГБЦ, на 22 јануари 2007 година, но поради повреда, тој не играл како што се очекувало. Во текот на летото 2007 година, тој бил во сериозни разговори со Цедевите Загреб од Хрватска, но по пристигнувањето на Цибона, тој не морал да размислува за кој тим ќе се придружи. Тој потпишал 1-годишен договор со неговиот поранешен тим, Цибона.[1]

По 9 години, се вратил во Цибона Загреб. Велејќи дека е „возбуден поради неговото враќање, и дека отсекогаш била привилегија и посветеност да игра за Сибона". Тој бил донесен со посебно инсистирање на новиот тренер на Цибона, поранешниот хрватски кошаркар, Јосип „Џок“ Вранковиќ. Тој изразил желба да ја заврши својата кариера со Цибона.[2]

Во јануари 2009 година се приклучил на друг кошаркарски клуб од хрватскиот главен град КК Загреб. Иако бил ветеран, тој беше клучен играч во првак титулата за првенство на хрватската лига во Загреб, освоена во 2011 година. Следната сезона, кога Загреб беше елиминиран на титулата во одбрана на титулата во мај 2012 година, Мулаомеровиќ го објави своето пензионирање.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Босна и Херцеговина[уреди | уреди извор]

Роден во босанскиот град Тузла, кој го напуштил како бегалец при избувнувањето на босанската војна, Муламеровиќ сакал да ја претставува новоформираната кошаркарска репрезентација на Босна и Херцеговина.

Хрватска[уреди | уреди извор]

Босанскиот тим не успеа да го види потенцијалот во Мулаомеровиќ, па го прифати повикот од Петар Сконси, главниот тренер на хрватската национална кошаркарска репрезентација. Mulaomerović ја претставува Хрватска на Летните олимписки игри 1996, Евробаскет 1997, Евробаск 1999, Евробаскет 2001 и ЕвроБаскет 2003.

Тренерска Кариера[уреди | уреди извор]

Муламеровиќ ја започна својата тренерска кариера наскоро по неговото пензионирање од играње на кошарка. Тој го презеде главниот тренер на клубот во родниот град Слобода Тузла. Во декември 2015 година, Mulaomerović беше назначен за главен тренер на неговиот поранешен клуб, Цибона Загреб. Во јуни 2017 година, тој ја напуштил Сибона.[3]

Во 2016 година, Кошаркарската федерација на Босна и Херцеговина го именуваше Муламеровиќ, нов тренер на високиот национален кошаркарски тим на Босна и Херцеговина. Но, Босна не се квалификуваше на Евробаскет 2017, а Мулаомеровиќ беше отпуштен ..[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.sportnet.hr/index.aspx?page=news&id=350077 Архивирано на 11 октомври 2007 г. (хрватски)
  2. http://www.tportal.hr/sport/kosarka/fset.html Архивирано на 9 јуни 2007 г. (хрватски)
  3. Cibona parted ways with Mulaomerović.
  4. „Mulaomerović više nije selektor košarkaške reprezentacije“. Архивирано од изворникот на 2017-11-07. Посетено на 2018-09-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]