Кирил Лавров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирил Лавров
Роден(а)Кирил Јуревич Лавров
Занимањеглумец
Активен1955 – 2007

Кирил Лавров (руски: Кирилл Юрьевич Лавров, роден на 15 септември 1925 во Санкт Петербург - 27 април 2007 во Санкт Петербург) — советски и руски филмски глумец.

Тој е роден во семејствотот на народниот глумец на СССР, Јури Лавров и глумицата Олга Ивановна Гудим-Левкович.

Член на Комунистичката партија на Советскиот Сојуз станал во 1946 година. Својата глумечка кариера ја започнал во 1955 година. За народен глумец на РСФСР бил избран во 1970 година, а на СССР во 1972 година. Тој ја има добиено престижната Ленинска премија, како херој на социјалистичкиот труд.

Починал на 27 април 2007 година од леукемија.