Фердинанд Хебра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фердинанд Хебра
Ferdinand Ritter von Hebra (1816-1880).jpg
Фердинанд Хебра
Роден7 септември 1816
Брно, Моравија, денес Чехија
ПочиналШаблон:Death-date and age
Виена, Австрија
НационалностАвсриец
Полињадерматологија
Познат поВиенска школа за дерматологија
Влијание одКарл Фрајхер фон Рокитански

Фердинанд Карл Франц Шварцман (германски: Ferdinand Karl Franz Schwarzmann; 7 септември 1816, во Брно, Моравија5 август 1880 во Виена, Австро-Унгарија) бил австриски лекар и дерматолог познат како основач на новата Виенска школа за дерматологија, важна група на лекарите кои ги поставиле темелите на современата дерматологија.

Живот[уреди | уреди извор]

Фердинанд  Хебра  дипломирал медицина во 1841 на Универзитетот во Виена. Тој бил под влијание од страна на Карл Фрајхер вон Рокитански, еден од основачите на современата патолошка анатомија.

Додека се уште бил млад , Хебра ја напишал еден од највлијателните книги за дерматологијата на сите времиња, Атлас на дерматолигијата,  со феноменални илустрации од страна на две водечи медицински илустратори во Австрија, Антон Елфингер (1821-1864) и Карл Хецман (1836-1896).

Во 1844 година Фердинанд Хебра ја открил причината за шуга[1]

Во втората половина на 19 век, Хебра вовел  повторно враќање на кожата со хемиски пилинг. Тој се корисел агенти.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ferdinand Ritter von Hebra - Whonamedit - dictionary of medical eponyms“. конс. 2018-03-23. 
  2. Nicolò Scuderi, Bryant A. Toth "International Textbook of Aesthetic Surgery (May 2016), p. 841-842

Литература[уреди | уреди извор]

  • Shampo, Marc A; Davis, Mark D P (ноември 2006 г). Dermatologists honored on stamps. „Arch Dermatol“ том  142 (11): 1489–92. doi:10.1001/archderm.142.11.1489. PMID 17116842. 
  • Pretterklieber, M L (јули 1996 г). Ferdinand Ritter von Hebra--founder of modern dermatology. „Isr. J. Med. Sci.“ том  32 (7): 584. PMID 8756989. 
  • Tappeiner, J; Holubar, K (септември 1981 г). [Ferdinand von Hebra: the man and his work (author's transl)]. „Wien. Klin. Wochenschr.“ том  93 (16): 503–6. PMID 7029925. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]