Август Кекуле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фридрих Август Кекуле фон Страдониц
Frkekulé.jpg
Фридрих Август Кекуле фон Страдониц
Роден7 септември 1829(1829-09-07)
Дармштат, Германија
Починал13 јули 1896(1896-07-13) (воз. 66 г.)
Бон, Германија
Познат поструктура на бензенот

Фридрих Август Кекуле фон Страдониц (познат како Август Кекуле) (7 септември 182913 јули 1896) бил германски хемичар. Од 1850-тите се до неговата смрт, Кекуле бил еден од најистакнатите хемичари во Европа, особено во теоретската хемија.