Прејди на содржината

Фатос Нано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фатос Нано
Фатос Нано

Мандат
22 февруари, 1991 - 5 јуни, 1991
24 јули, 19972 октомври, 1998
31 јули, 2002 – 11 септември, 2005
Претходник Адил Чарчани
Башким Фино
Пандели Мајко
Следбеник или Буфи
Пандели Мајко
Сали Бериша

Роден 16 септември 1952(1952-09-16)(71 г.)
Албанија
Сопружник Џоана Нано
Професија Проф. д-р Политички економист
Религија православие

Фатос Танас Нано (албански: Fatos Thanas Nano; р. 16 септември 1952 во Тирана) е пратеник во албанскиот парламент, кој ја претставувава изборната единица на градот Саранда. Тој бил трипати Премиер на Албанија и поранешен цодач на Социјалистичката партија на Албанија.

Претходник
Адил Черчани
Премиер на Албанија
22 февруари, 19915 јуни, 1991
Наследник
Или Буфи
Претходник
Башким Фино
Премиер на Албанија
24 јули, 19972 октомври, 1998
Наследник
Пандели Мајко
Претходник
Пандели Мајко
Премиер на Албанија
31 јули, 200211 септември, 2005
Наследник
Сали Бериша

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]