Мехмет Али Шахин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мехмет Али Шахин
Mehmet Ali Şahin
Mehmet Ali Sahin.jpg
Претседател на Собранието на Турција
На должноста
Стапил
9 август 2009
Претходник Коксал Топтан
Лични податоци
Роден(а) септември 16 1950 (1950-09-16) (72 г.)
Овачик, Карабук, Турција[1]
Партија Партија на правдата и развојот

Мехмет Али Шахин (роден на 16 септември 1950 во Карабук) е турски политичар и актуелен Претседател на Собранието на Турција[1].

Тој бил член на парламентот во три мандати, избран од страна на владејачката Партија на правдата и развојот. Претходно ја извршувал функцијата заменик-премиер, министер за правда и министер на спортот[1]. Претходно тој бил градоначалник на Фатих[1][2].

По професија, Шахин е адвокат, дипломиран правник на Истанбулскиот универзитет.

Оженет е и има четири деца[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Mehmet Ali Şahin artık protokolde iki numara“ (турски). Radikal. 2009-08-05. Посетено на 2009-08-05.
  2. Newspaper Radikal (турски)