Џејмс Хилтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејмс Хилтон
Роден/а9 септември 1900(1900-09-09)
Ли, Ланкашир, Англија
Починат/а20 декември 1954(1954-12-20) (возр. 54)
Лонг Бич, Калифорнија, САД
Занимањеписател
Апсолвент наКрајст Колеџ во Кембриџ
Жанрфантазија, авантура, фикција
Сопруг/аАлис Браун (1935–1937; разведени)
Галина Копернак (1937–1945; разведени)

Џејмс Хилтон (англиски: James Hilton; 9 септември 1900 – 20 декември 1954) е англиски писател најдобро запаметен по неколкуте најдобро продавани книги, вклучувајќи ги и Изгубен хоризонт и Пријатно, Г-дин Чипови. Тој, исто така пишувал сценарија за холивудски филмови.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден бил во Ли, Ланкашир, Англија, Хилтон бил син на Џон Хилтон, директор на Чапел Енд Скул во Валтамстоу. Тој учел во училиштето Лејс , Кембриџ, а потоа на Крајст Колеџ во Кембриџ, каде што тој го напишал својот прв роман и му било доделено посебен степен во англиската книжевност.[2] Тој почнал да работи како новинар, прво за Манчестер Гардијан, потоа како книжевен прегледувач на фикција за Дејли Телеграф.[3]

Тој ги напишал своите две  книги кои биле запаметени, Изгубен хоризонт и Пријатно, Г-дин Чипови додека живеел во Оук Хил Гарденс, во Вудфорд Грин во северниот дел на Лондон. Куќата сè уште стои, каде има сина плаката во знак на неговиот престој во куќата . Од 1938 година тој се преселил во Калифорнија, и неговата работа станала повеќе поврзана со филмската индустрија во Холивуд. Додека бил во Калифорнија, Хилтон исто така бил домаќин во еден од радиото на престижната драмска антологија, Халмаркс Плејхаус, од 1948-1952.[4]

Тој се оженил со Алиса Браун, секретарка во BBC, пред тие да се преселат во САД во 1935 година, но тие се развеле во 1937 година.[5] Тој потоа се оженил со Галина Копернак но се развел осум години подоцна.[6] Тој станал американски државјанин во 1948 година.

Хилтон бил тежок пушач и имал различни здравствени проблеми кога тој направил проштална посета на Англија во 1954 година, а во декември тој починал во неговиот дом во Лонг Бич, Калифорнија, САД, од рак на црниот дроб.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. D. Daiches ed., The Penguin Companion to Literature 1 (1971) p. 254
  2. Biographical Note on dust jacket of Dawn of Reckoning, Penguin Books, 1937.
  3. "Mr. James Hilton" (Obituaries). The Times (Лондон). 22 December 1954. Бр. 53121, стр. 10.
  4. „The Definitive Hallmark Playhouse Radio Log“. Архивирано од изворникот на 2018-08-26. Посетено на 29 January 2018.
  5. Michael Buckley (2008). Shangri-La: A Practical Guide to the Himalayan Dream. Bradt Travel Guides. стр. 24. ISBN 978-1-84162-204-0.
  6. „Biography“. jameshiltonsociety.co.uk. Архивирано од изворникот на 2019-03-19. Посетено на 16 October 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]