Прејди на содржината

Лила Даунс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лила Даунс
Lila Downs
Лила по концерт во Мексико
Животописни податоци
Родено имеЛила Даунс Санчес
Роден(а)19 септември 1968
Оахака, Мексико
ЖанровиСветска музика
ЗанимањаПејачка, Текстописец, Музичар
Инструментивокал, гитара
Период на активностод 1994
ИздавачиEMI Music México, Narada, Manhattan Records
СоработнициКарлос Сантана
Мреж. местоwww.liladowns.com

Лила Даунс (шпански: Lila Downs 19 септември, 1968 година во Tlaxiaco херојски Сити, Оахака, Мексико) е мексиканска пејачка и текстописец, кој пее на неколку јазици, главно, шпански и англиски јазик. Во неговиот музички стил и тврди неговиот мексикански корените на домородните народи на Мексико, вклучувајќи го и Mixtec, Zapotec, Маја, Nahuatl, како и на регионалните музиката на Мексико, особено Оахака.[1]

Во моментов, Лила Даунс е работа на составот и аранжмани за музички Како вода за чоколада, заснован на книгата на Лаура Esquivel, премиерата во Њујорк за јавни театар и на Бродвеј во 2011 година.

Се подготвува својот седми студиски албум што ќе биде лансиран во пролет следната година и да учествува во снимањето на Gringo маријачи филм во режија на Том Gustafson, каде што тие работеле заедно во Мексико Адриана Barraza, Марта Higareda и канадски глумец Шон Ашмор.

Албум[уреди | уреди извор]

ЦД[уреди | уреди извор]

 • 1999 − На Sandunga
 • 2000 − Дрвото на животот
 • 2001 − Линијата
 • 2004 − Една Крв, ( Греми латино во 2005 година за најдобар албум на фолк музика)
 • 2006 − Ла пивница
 • 2008 − најдобрите на Лила Даунс (ЦД)
 • 2009 − Ojo де Culebra (северноамерикански издание: "Shake Away")
 • 2010 − Chacala (онлајн само)
 • 2011 − гревовите и чуда

ДВД[уреди | уреди извор]

 • 2008 − најдобрите на Лила Даунс (ДВД)
 • 2007 − Лотарија пеат (ДВД)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Reseña de Lila Downs en Propuesta Oaxaca. Преглед Лила Даунс.

Врски[уреди | уреди извор]