Крис Колумбус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крис Колумбус
Активен1984 - сѐ уште
СопружникМоника Деверукс (1983 – сѐ уште) (4 деца)

Кристофер „Крис“ Колумбус (англиски: Christopher 'Chris' Columbus) (роден 10 септември 1958, Спанглер, Пенсилванија) е американски режисер.

Филмска кариера[уреди | уреди извор]

Почеток на кариерата[уреди | уреди извор]

Почеток на славата[уреди | уреди извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Колумбус е во брак со Моника Деверукс уште од 1983.[1] Тие имаат четри деца, Елеанор, Вајолет, Брендан и Изабела.

Неговата ќерка Елеанор се појави како Сузан Бонс во двата Потер филмови кои тој ги режираше, правејќи ја неа, заедно со нејзиниот братучед Роберт Ајрес (момче во салата за учење во вториот Потер филм), единствените американци кои глумат ученици. Исто така заедно со татко таа се има појавено и во Сам дома 2: Изгубен во Њујорк.

Неговите останати деца, Вајолет и Брендан, исто така се појавуваат во уште помали, неименувани премали улогу во Хари Потер и Одајата на тајните.

Неговата жена Моника прави мала појавување во Сам дома како црвено-косата стујардеса и во Само дома 2 како телефонски оператор на аеродромот.

Наводи[уреди | уреди извор]