Скијање на даска

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сноуборд)
Прејди на: содржини, барај

Скијање на даска (или сноубординг, англиски: snowboarding = snow, „снег“ и board, „даска“) — зимски спорт кој се одвива на даска за скијање (сноуборд). Овој спорт спаѓа во групата на екстремни спортови, што значи дека е опасен. Скијачот вози на даската налик на скејтборд но во скијачки облик, по снег. Спортот е измислен во САД во 1960-тите и 1970-тите, а станал зимски олимписки спорт во 1998 година. Карактеристичен е, бидејќи на лицето кое управува со даската двете нозе му се прицврстени за неа, и мора да има извонредно чувство за рамнотежа. Обично овој спорт не се прави на долги патеки, туку на кратки но опасни патеки, проследени со ризични скокови на одредена висина, или над одреден предмет, а понекогаш се поминува со даската и по предметот.

Историја[уреди | уреди извор]

Првата совремеа даска за скијање билa „Снурфер“ (Snurfer), чие име доаѓа од зборовите „снег“ и „сурфер“, бил измислен од Шерман Попен во 1965 год. во Мускегон, Мичиген, како играчка за неговата ќерка. Снурферот на Попен почнал да се произведува уште истата година како играчка, сè додека не почнува поозбилно да се сфаќа скијањето на даска како спорт.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]