Димитри Соле Љубин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Димитри Соле Љубин (Велес, 6 септември 1978) е македонски писател.

Биографија[уреди | уреди извор]

Љубин е роден во Велес на 6 септември, 1978 година. Средно образование стекнал во Велес, а завршил студии на Филолошки факултет „ Блаже Конески", на групата по италијански јазик и книжевност во Скопје. Објавувал стихови во студентски и младински периодични списанија во Скопје и Велес. Во 2004 година ја објавил својата прва збирка поезија „ Соларни симболи". Земал учество на „Рацинови средби" како и на повеќе културни манифестации во Скопје и во Велес. Работи како хонорарен професор и преведувач по италијански јазик. Неговиот прв роман „Нож и пердув“ бил издаден во 2010 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Печков, Петар (сабота, 24 април 2010). „Промовиран ,,Нож и пердув,, на Димитри Соле Љубин“ (македонски). Ти реков ми рече. конс. 2010-12-19.