Прејди на содржината

Вернер Херцог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вернер Херцог

Вернер Херцог Стипетиќ (роден на 5 септември 1942 во Минхен) е германски режисер, продуцент, актер и писател. Тој е еден од најважните претставници на Новиот германски филм. Магазинот Тајмс го оценил како еден од стоте највлијателни луѓе во светот во 2009 година, поради сите придонеси во полето на современиот филм.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]