Никола Којо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Никола Којо (Белград, 5 септември 1967) — српски глумец и режисер.

Биографија[уреди | уреди извор]

Името Никола го добил од својот прадедо, кој бил свештено лице во Мостар. Којо на своите 13 години првпат дебитирал во филмот „Работа на одредено време“ во улога на момчето Иван. Во осумдесеттите години имал значајна улога во филмот „Игмански марш“ (1983), ТВ серијата „Сив дом“ (1984), како и една од главните улоги во трите продолженија на „Жикина династија“, улогата во филимскиот серијал „Луди години“ го направила еден од најуспешните млади глумци во тогашната Југославија.

Во 1992 година тој одиграл главна улога во филмот на Срѓан Драгојевиќ ,,Ние не сме ангели", по кој ќе биде запамтен. Иако сето тоа му донело голема медиумска популарност, продолжил да гради успешна кариера преку сериозниот пристап кон секоја улога на филмот, а од театарот се повлекол на неодредено време.

Во брак е со Александа со која имаат ќерка Ана (2008) и две близначки (2013). Во 2013 и 2014 година Никола ја водел серијата „Шоу на сите времиња“, која се емитувала на РТС.

Бил режисер на филмот „Стадо“.[1]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

  • Гран-при за главната улога на мајор Станковиќ во Четвртиот човек во 2008 година
  • Награда на фестивалот во Сопот, за улогата во филмот Четвртиот човек во 2008 година. година
  • Награда за најдобар актер на Одборот на филмски фестивал во филмот Механизам 2001 година. година
  • Награда на филмски фестивал во Санкт Петербург за улогата во филмот Работа на одредено време, 1980 година

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]