Виктор Ерофеев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виктор Ерофеев

Виктор Ерофеев е руски писател.

Животопис[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

На 25 декември 2013 година, во новата зграда на МНТ, на Ерофеев му била врачена меѓународната книжевна награда што ја доделува скопската издавачка куќа "Табернакул".[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Стотици чекаа за посвета до Памук и Ерофеев", Дневник, година XVII, број 5351, петок, 27 декември 2013, стр. 24.