Вирна Лиси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиси на 11 јули 2009 година

Вирна Лиси (италијански: Virna Lisi, 8 ноември 1936 - 18 декември 2014) била италијанска глумица. Нејзините филмски настапи се  „Како да ја убиеш жена ти“ (1965), „Не со мојата жена“, „Надвор од доброто и злото“ (1977) и „Следете го своето срце“ (1996). За филмот од 1994 година „Кралица Марго“, таа ја освоила наградата за најдобар глумец во Кан и наградата Цезар за најдобра споредна женска улога.

Кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Лиси, родена во Анкона, ја започнала својата филмска кариера во своите тинејџерски години. Таа била откриена во Рим од двајца неаполски продуценти, Антонио Ферино и Еторе Песке. Таа дебитирала во „Ла кода“ . Првично, таа снимала музички филмови, како што е „Неапол пее“ и успешната „За љубовта и животот“ (1954, со популарниот Тото). Сепак, нејзината убавина била поценета од нејзиниот талент, како што се гледа во филмовите  „Осумнаесет годишни“и „Ерген“ од 1955 година. Сепак, таа ги исполнила барањата на улогите.

Во доцните 1950-ти, Лиси настапувала во театарот Пикколо Театро ди Милано. Во текот на 1960-тите, Лиси уграла во комедии и учествувала во телевизиски драми, кои се гледале широко низ  Италија. Лиси, исто така, промовирала бренд на паста за заби на телевизија, со слоган кој ќе стане фраза меѓу Италијанците „со таква уста, таа може да каже што сака“ („con quella bocca può dire ciò che vuole“).[1]

Холивудска кариера[уреди | уреди извор]

Холивудските продуценти барале нова Мерилин Монро и така, Лиси дебитирала во холивудската комедија како искушение од русокоса со сини очи спроти Џек Лемон во „Како да ја убиеш својата жена“ (1965) и се појавила со Тони Кертис во „Не со мојата жена“ (1966). Лиси потоа глумела со Френк Синатра, во „Нападот на кралицата“ (1966), во „Девојка и генерал“, заедно со Род Штајгер и во два филма со Ентони Квин, „Тајната на Санта Виторија“, во режија на Стенли Крамер и воената драма „25-от час“. Таа привлече внимание со фотографијата од нејзиното „бричење“ на нејзиното лице кое се појавила на списанието „Есквир“ во март 1965 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Virna Lisi“ (италијански). Rai Uno. Архивирано од изворникот на 5 July 2013. Посетено на 22 December 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]